Arabayı Duvara Çarptım Sigorta Öder Mi? Kasko Karşılar Mı?

Arabayı Duvara Çarptım Sigorta Öder Mi? Kasko Karşılar Mı? 2023-2024

Arabayı Duvara Çarptım Sigorta Öder Mi? Kasko Karşılar Mı? 2023-2024

Arabayı duvara çarptım eyvah! Bu vurma sonrası hasarı sigorta ya da kasko öder mi, karşılar mı? Araç sahipleri için fırsatların yanında birçok risk de bulunmaktadır. Bunlar arasında aracın herhangi bir şekilde hasar görmesi yer almaktadır. Araç ile uğranılan hasardan sonra ne yapılması gerektiği ve hangi durumların avantaj hangi durumların dezavantaj oluşturduğunu bilmek gerekmektedir.

Araç ile oluşan hasar veya kazalarda neler yapılması gerekir ve hangi durumları kasko karşılar ile ilgili tüm gerekli bilgileri sizler için derledik.

Arabayı Duvara Çarptım Kasko Karşılar Mı?

Arabayı duvara çarptım sigorta şirketleri için tek taraflı bir kazayı ifade etmektedir. Bu durumda kasko aracın hasarını karşılamaktadır. Kasko şirketleri tek taraflı kaza ile ilgili belge ve gerekli tespit raporlarını inceleyerek hasarı karşılamaktadır.

Kazadan Sonra Sigorta Yaptırmak

Trafik sigortası kaza anında maddi açıdan birçok avantaj elde etmeye yarayan zorunlu bir sigortadır. Bir kaza anında araçta sigorta bulunmuyor ise sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Aracın sigortası oluşabilecek hasarları ve masrafları karşıladığı için kazaya karışma durumunda fayda sağlamaktadır. Aksi takdirde kusurlu bulunan tarafın sigortası olmadığı için tüm masrafları karşılamak durumunda kalmaktadır.

Kazadan sonra sigorta yaptırmak hasar tespit tutanağı ve hazırlanan evraklarla kazadan sonra 5 gün içerisinde sigorta şirketine başvurarak yapılmaktadır.

Arabanın Altını Vurdum Kasko Karşılar Mı?

Araçlarda oluşan tek taraflı hasarların birçoğu kasko tarafından karşılanmaktadır. Bu çeşit problemler kasko içerisinde tek taraflı kazalar olarak kabul edilmektedir.

Tek Taraflı Kazada Sigorta Veya Kasko Ödeme Yapar Mı?

Tek taraflı kazada oluşan hasar ve maddi zararlar sigorta ve kasko tarafından karşılanmaktadır. Bunun için gerekli belgeler ve olayın tespitinin yapılması ve istenilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Duran Arabayı Çarptım Sigorta Veya Kasko Öder Mi?

Kasko acente ve sigorta oluşabilecek hasar ve maddi zararlardan korunmak için güvence vermektedir. Bunlarla beraber bazı şartların taşınması ve sigorta şirketlerinin de zarar görmemesi gerekmektedir. Gerekli şartlar taşınıyor ise tek taraflı kaza olarak değerlendirilerek oluşan hasarlar karşılanmaktadır. Fakat kişinin alkollü olması veya diğer gerekli şartları taşımaması gibi hallerde kasko veya sigorta masrafları karşılamamaktadır.

Bir Araca Vurdum Kaçtım Ne Olur?

Kaza anında özellikle hafif kazalarda veya maddi hasarlar da kasko bulunan taraf ile anlaşılması halinde araçların masraflarının karşılanması mümkün olmaktadır. Bir araca vurup kaçmak kaçan kişinin kasko ve sigortadan yararlanmasını önlediği gibi aynı zamanda araç sürücüsüne ceza uygulanmasına da neden olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Trafik sigortası zorunlu mali mesuliyet sigortaları arasında bulunmaktadır. Trafik sigortası kaza yapanın değil en az kusurlu veya kusursuz olanın hasarını karşılamaktadır. Son gelişmelere göre karşı tarafın kaza zararlarının tamamını poliçe limitinin üzerinde ise karşılamamaktadır.

1 Ocak 2022’den itibaren maddi teminat araç başı 50 bin TL kaza başına da 100 bin TL olarak belirlenmektedir.

Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi

Yaralama ile sonuçlanan trafik kazalarında ödeme Alabilmek için trafik sigortası bulunması şartı yer almaktadır. Yaralanmalı trafik kazalarında tedavi masrafları ve daimi sakatlık gibi iki bölüm bulunmaktadır.

 Yaralanmalı trafik kazası sigorta ödemesi alabilmek için gerekli evraklar sigorta şirketine teslim edilmelidir. Trafik kazası tespit tutanağı, hastane raporu, tedavi masraflarını gösteren belgeler, zarar gören kişiye ait en son gelir belgesi yaralanmalı trafik kazalarında gerekli evraklar olarak kabul edilmektedir.

Trafik Sigortası Hasar Ödemesi Kime Yapılır?

Trafik sigortası kaza nedeniyle oluşan hasarlarda kusursuz olan tarafa ödemeyi yapmaktadır. Kazada kusursuz olan tarafın masraflarını karşılamaktadır. Sigorta şirketi hasar ile ilgili belgeler ve evrakları tespit ettikten sonra 8 gün içerisinde hasar masraflarını veya tedavi giderlerini karşılamaktadır. Hasar ödemeleri sigortalı kişinin sigorta şirketi tarafından diğer tarafa ödenmektedir.

Maddi Araç Başına Ne Demek?

Trafik sigortasının belirli teminatları bulunmaktadır. Bu teminatlardan ilki araç ve kaza başına maddi hasar teminatı olmaktadır. Maddi hasar teminatı aynı zamanda maddi araç başına teminat anlamına gelmektedir. Maddi araç başına teminatta kazada kusurlu olan araç birden fazla araca zarar vermesi sonucunda maddi araç başına teminat ortaya çıkmaktadır.

Yeni güncellemeler ile 1 Ocak 2022’den itibaren maddi araç başına teminat 50 bin TL araç başına  kaza başına 100 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Bunların dışında oluşan maddi hasarlarda kusurluluk oranı dikkate alınarak ödemeler alınması gerektiği bildirilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Arabayı Duvara Çarptım Sigorta ya da Kasko Öder mi?

Yaşanan tek taraflı kaza sonrası gerekli koşullar sağlanıyorsa arabayı duvara çarpsanız da altını da sürtseniz sigorta ve kasko öder.

Arabanın Altını Vurdum Kasko Karşılar Mı?

Arabaının altını vurma durumunda eğer alkollü değilseniz, ehliyetiniz varsa gerekli şartları da sağlıyorsanız kasko bu kazanın bedelini karşılar.

YORUMLAR YAZ