Arıcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? 50 Kovana Kredi 2023

Arıcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır 2023? 50 Kovana Kredi Çıkar mı?

Arıcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır 2023? 50 Kovana Kredi Çıkar mı?

Arıcılık hibe destekleri 2023 yılı itibariyle başladı. 50 kovanı olanlar belirli şartlarda kredi alabilir. Destek yatma zamanı bakanlık tarafından açıklanacak.

Devletin tavuk, hindi, ördek, kaz, inek, koyun, keçi, dana, sığır yetiştiriciliğine hibe verdiği ve destek verdiği gibi arıcılık sektörüne de hizmet vermiş olan çiftçilerimize 2023 senesinde arıcılık hibe destekleri ile arı yetiştiriciliği kredileri vermektedir.

Bu tarz hibeler, Bakanlık arayıcılığıyla yapılan projeler boyutunda verilmiş olup, hibe desteğinden faydalanmak isteyenler ile ilgili zamanlarda başvuru kâğıtlarını hazırlayıp, rehberde söylenilen tarzda başvurularını yapabilmektedirler.

Devletin arıcılığa desteklerinin yanında Ziraat Bankası gibi bankalar arayıcılığıyla da arıcılık kredileri verilir. Bu kredilerden faydalanarak da yapacağınız faaliyetlerinize devam edebilmektesiniz. Genç çiftçilerimizin geliştirilmiş olduğu proje de, arıcılık işinde 30 bin liraya kadar yardım edildiği bilinmektedir.

Bu yardımdan 18 ile 41 yaş arasındaki bütün genç kardeşlerimizin faydalanabileceği gibi, 3 sene boyunca arılar satılmamalı ve alınmış olan arıların kovanlarının yönetmeliğe münasip olması gerekmektedir ve bu bir şarttır. Genç çiftçi bağlamında verilecek olan desteklerin geçen yıl mayıs ayında sona ermiş durumdadır.

farklı renklerde bir sürü arı kovanı
2023 kovan destekleri ne zaman yatacak

2023 kovan destekleri ne zaman yatacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca verilmiş olan arıcılık desteklerinden yararlanmak için bazı şartlar vardır.  Bakanlığın yanında TKDK arıcılık faaliyetleri için farklı tutarlarda desteklerin verildiği bilinmektedir.

 Devletim desteklerinin yanında bankalar da arıcılık kredisi verir. Bu bankaların başında çiftçilere münasip faiz yüzdeleri ve uzun vadeli seçenekleriyle pek çok imkân sağlayan Ziraat Bankası gelir. Arıcılık faaliyeti ile uğraşan insanlara Tarım ve Orman Bakanlığı kovanın başına 10 TL miktarında ödeme yapıldığı bilinmekteydi.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kültür Mantarı Yetiştiriciliği İçin Ne Gerekli 2023?

 Fakat kovan başına verilmiş olan 10 TL değerindeki miktarın 15 TL miktarına çıkarıldığını dile getirmiştir. 2023 senesine ait yapılmış olan ödemelerin koşullarını karşılayıp ve destekleyip yararlanmaya hak kazanmış yetiştiricilerin hesaplarına 2022 Bakanlık tarafından kararlaştırılan tarihlere göre yatmaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası tarafından bireylerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre yattığını dile getirmişlerdir.

tarım ve orman baknalığı sitesindeki arıcılık destekleri
arıcılık hibe destek fiyatları

Arı hibesi nasıl alınır 2023?

Genç yaşta olan çiftçilerimiz için gerçekleştirilmiş olan proje ile 30.000 liraya kadar arıcılık işkolunun görevine takdim edilmiştir. 18-41 yaş aralığında olan bütün gençlerin bu yardımdan faydalanabileceği için arıları 3 sene boyunca satmaması ve satın alınacağı arıların olduğu kovanların koşullara münasip olması gerekmektedir.

 Genç yaştaki çiftçiler etrafında yardım için son müracaat tarihi 31 Aralık 2023’de sona ermektedir. En az 40 arı ile arı kovanı satın alacak olan gençlerin, arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri için destekleme almaktadır.

Arıcılık desteği başvurusunda bulunmak için öncelikle kovanları nereye yerleştirdiyseniz oradaki bölge müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. İl ya da ilçe olabilir, fark etmez. Eğer, desteğe aykırı bir durum yoksa % 50 tutarda bir arıcılık desteği alabilirsiniz.

Arıcılık hibe desteği için e-devlet linke tıklayabilirsiniz.

% 50 alt ekipman desteği için tarım ve ormancılık bakanlığı sitesini inceleyin.

bal arısı kovanını tutan bir adam
50 arılı kovana kredi

50 Arılı Kovanlara Kredi Olur mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca ilan edilen bildiride ilgi odağı olan asıl konu, arıcılık işinin günümüze kadar bu gibi bir istek olmamasına karşın, arıcıların arıcılıkla uğraşmış olan ve 2023 senesinde en az 50 arı kovanına sahip olması gerekmekte ve bağış almamış olması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıt edilmiş 50 yıl ya da daha da uzun zamandır arı kovanınız var ise hibeden yararlanma durumunuz söz konusu olamaz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Ekomini Bayilik Veriyor mu? Fiyatı Ne Kadar? Alkol Zorunlu mu?

Bu faaliyet ile iktidar, sektörde aile bireylerinin destek verecek kadar arıcılık yapacak bireylerden daha çok, sermayesi bulunmayan kırsal kesimlerde olan balın üretimi ile ilk kez uğraşacak çiftçilere öncelik verileceğini diyebiliriz. Esnaf kefalet kredisi başvurusu 2023 yazımıza göz atabilirsiniz.

Arıcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Arı Yetiştiriciliği Kredileri Başvurusu Nasıl Olur?

Devlet tavuk, hindi, ördek, kaz, inek, koyun, keçi, buzağı ve çiftlikte bulunan hayvanları hibe edilir ve desteklenir. 2023 senesinde arıcılık işkolunda çalışan çiftçilerimizin arı bağışına yardımıyla arıcılık kredisi alabilir.

 Bu destekler, Bakanlıkça ayrıntı andığında projeler olayında verilmiş ve bağış yardımından faydalanmak isteyenler, müracaat dokümanlarına münasip zamanlarda düzenleyerek kılavuzda belirtilen şekilde müracaatlarını doldurmaları gerekir.

 Bankaların devlet arıcılığının yanında Ziraat Bankası adı altında arıcılık kredisi de vermekte olduğunu söyleyebiliriz. Bu kredilerden faydalanmak için böyle faaliyetlerine devam edebilmek gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Arıcılık Hibe Destekleri Şartları

18 ve 41 yaş arasında olma şartı vardır. Kovan sayısının da en az 40 olması gerekir. 50 kovanı olanlar eğer bağış almadıysa kredi alma şansına sahip olacaklardır.

Kovan Başı Destek Ne Kadar Oldu?

Arıcılık hibe destekleri kapsamında kovan başı destek geçtiğimiz sene 10 lira civarındayken şu an yüzde 50 zam ile 15 TL’ye yükseltildi.

YORUMLAR YAZ