Bilinmeyen Miras Nasıl öğrenilir? Ölen Kişinin Mal Tespiti

Bilinmeyen Miras Nasıl öğrenilir? Mirasçıları Tespit Etme

Bilinmeyen Miras Nasıl öğrenilir? Mirasçıları Tespit Etme

Bilinmeyen miras nasıl öğrenilir? Şimdilerde bilinmeyen mirasın nasıl öğrenileceği hep merak konusu olmuştur. Babadan ya da diğer mirasçı olduğunuz yerlerden miras kalıp kalmadığını veya miras olarak para kaldıysa bunları nasıl nerede ve ne kadar miktar olduğunu kayıtlardan bulunması ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Miras bırakan kişinin taşınır ya da taşınmaz mal varlıklarının tamamının bilinmesi, adil bir miras paylaşımı için gereklidir. Öyle ki, kimi zaman mirasçılar tarafından ölen kişinin mal varlığında bilinmeyen taşınır ve taşınmaz değerlerin bulunması mümkün olmaktadır.

Örneğin, miras bırakan kişinin çocukları tarafından bilinmeyen bir banka hesabı söz konusu olabilmekte ve bu durum her zaman yaşanabilmektedir. Misal vermek gerekirse, muris kişi çok eskiye dayanan bir taşınmaza sahipti fakat bu sahiplik tapu kaydında görünmez. Bu gibi durumlarda mirasçının, ekonomi hak kaybına da sebebiyet vermektedir.

Miras bırakan kişi ile diğer mirasçılar arasındaki bağ bazen kuvvetli olmaya da bilir. Ya da bu bağ kuvvetli olsa dahi mirasçılar tarafından ölen kişinin mal varlığı tam olarak bilinemeye de bilir. Bu gibi durumlarda miras araştırma işlemi yapılarak mirastan hak alacak kişilerin mağdur olmalarının önüne de geçilebilir

Ölen kişinin tapu bilgileri nasıl öğrenilir?

Miras araştırmasında ölen bir kişinin yasal mirasçıları, yakınları veya kendilerine miras bırakıldığını düşünen kişiler tarafından sıkça merak edilen konuların başında gelmektedir. Miras araştırma kapsamındaki miras ilamı yani mirasçılık belgesi Sulh Hukuk Mahkemelerine mirasçılar tarafından başvurulması, istenmesi halinde başvuru yapılmaktadır.

Yine veraset ilamı alabilmek için noterliklere de başvuru yapılabilir. Miras sorgulama neticesinde mirasçı olduğunu öğrenen kişilerin noterden veraset ilamı almaları mahkemeye nazaran daha hızlı şekilde sonuç vermektedir. Miras sorgulama günümüz çağında e-devlet şifreleriyle de yapılmaktadır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Defter Değeri Nedir? PD/DD Oranı Örnekle Hesaplama
göl ve yeşillikler etrafında küçük evler
Miras Kalan Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir

Miras kalan mal varlığı nasıl tespit edilir?

Miras soruşturması yapılırken, tapu daireleri, bankalar, trafik tescil müdürlükleri gibi… Taşınır veya taşınmaz değerlerin kayıtlı oldukları birimlere başvurular yapılması gerekir. Bu noktada vefat kişinin verasetini bilmek için mirasçıların zamanı doğru bir şekilde yürütmeleri oldukça önem taşır. Miras soruşturması (vefat eden kişinin mal varlığını öğrenme) yapılması için mirasçıların öncelik olarak “veraset belgesi” almaları gerekir.

Mirasçılık belgesi (veraset ilamı) noterden talep edilmektedir. Ancak kimi zaman noter sisteminden veraset ilamı alınması mümkün olmaya da bilir. Bu halde mirasçının veraset ilamı için mahkemeye başvurması gerekir. Miras araştırması için gereken ilk adım veraset ilamı yeni mirasçılık belgesinin alınmasıdır.

Mirasçılık belgesinin alınmasından sonra tapu, banka, trafik tescil gibi kurumlara gerekli başvurular yaparak murisin mal varlığı soruşturması yapılabilir. Bu süre zarfında karmaşık olmaktadır. Misal murisin bankada mal varlığı olduğu biliniyor ancak hangi banka olduğu bilinmiyorsa bunun için bankalara ayrı ayrı başvuru yapılması gerekiyor.

 Banka şubelerinden veraset araştırması yapılması her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Misal vefat eden kişinin mal varlığı sorgulaması yapılırken şubelerde “satılık kasa” bilgilerine ulaşmaz. Bunun için bankaların genel merkezine başvuru yapılması gerekir. Ölen kişinin mal varlığını sorgulama süreci meşakkatli ve zor olabilir. Bu zaman zarfında doğru bir amaçla yürütülemediği durumlar verasatçılar için hak kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir.

dede ve küçük bir kız bahçede çiçekleri elliyor
Ölen Kişinin Mirasçıları nasıl öğrenilir

Ölen kişinin mirasçıları nasıl tespit edilir?

Mirasçılık belgesi, 4721 sayılı Medeni Kanun’ un 598. Maddesi uyarınca sulh hukuk mahkemesince veyahut noterlikçe tedarik edilebilmektedir.  Mirasçılık belgesi, verasetçi olduğunu düşünen kişiler tarafından rica edilebilir.  Verilen mirasçılık belgesinde, sadece belgeyi talep eden kişiler değil; mahkemenin doğruladığı diğer tüm mirasçıların isimleri ve miras payları gösterilir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Birikmiş Faiz ve Faiz Tahakkuku Nedir? Özellikleri ve Avantajları

Bu sebeple, gelecekte hak kayıplarının neden olmaması için, mirasçılık belgesi verilmeden önce bütün mirasçılar mahkeme tarafından talep edilerek talep sonucuna göre mirasçılık belgesi düzenlenir. Bunun için en mühim delil verasetçilerin nüfus kayıtlarıdır.

Mahkeme, miras bırakanın nüfus kaydına bakarak mirasçıları tespit eder.  Ancak, nüfus kayıtları bazen doğru bilgiyi vermeyebileceğinden mirasçılık belgesi, kesin hüküm neticesinde olmayıp tam tersi hüküm edilinceye kadar geçerli bir belgedir.

Mirasçılık belgesi istemli taleplerde gerekli belgeler;  mahkemeye yazılacak olan talep dilekçesi, miras bırakının vefat belgesi ve var ise nüfus kayıtlarıdır. Ölüm belgesinin yurtdışında alınmış olması halinde, yeminli tercüman kişiler tarafından tercüme edilerek, noter onaylı ve Apostil şehri ile birlikte Türkiye’deki mahkemeye sunulması gerekmektedir.

sık sorulan sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bilinmeyen miras nasıl öğrenilir e-devlet?

E-devlet üzerinden mirasçı olduğunuz kişilere ait miras bilgilerini öğrenmek için e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. “Mirasçılık Belgesi Sorgulama” veya “Miras” gibi başlıklar altında ilgili hizmeti bulabilirsiniz. Veraset İlamı sayfasına girerek kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Ölen kişinin tapu bilgileri nasıl öğrenilir?

Ölen kişinin tapu bilgilerini öğrenmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine veya yerel tapu müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Buradan ilgili gayrimenkulün tapu kayıtlarını sorgulayabilirsiniz.

Miras bırakanın mal varlığı nasıl öğrenilir?

Miras bırakanın mal varlığını öğrenmek için, vefat eden kişinin banka hesapları, gayrimenkuller ve diğer varlıklarına dair belgeleri araştırmak gerekebilir. Bankalara başvurarak hesap bilgilerini öğrenmek ve tapu dairesinden gayrimenkuller hakkında bilgi almak bu süreçte yardımcı olabilir.

Bir kişinin mal varlığını nasıl öğrenebilirim?

Bir kişinin mal varlığını öğrenmek için o kişinin banka hesapları, gayrimenkuller, taşıt gibi varlıklarına dair belgeleri araştırmak gerekir. Ancak, başka bir kişinin mal varlığını izinsiz bir şekilde sorgulamak yasalara aykırıdır ve kişilerin mahremiyet haklarına tecavüz anlamına gelebilir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Halka Açıklık Oranı Nedir?

Miras sorgulama T.C. yoksa nasıl öğrenilir?

Miras sorgulaması için T.C. kimlik numarasına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer kişi T.C. numarasını bilmiyorsanız, mirasçı olduğunuz kişilerle veya avukatınızla iletişime geçerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Tapudan miras sorgulama nasıl yapılır?

Tapudan miras sorgulaması için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesini veya yerel tapu müdürlüklerini ziyaret ederek, ilgili gayrimenkulün tapu bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Soy ağacı miras sorgulama yapılır mı?

Soy ağacı miras sorgulaması, mirasçılık durumunu belirlemek için kullanılan bir yöntem değildir. Mirasçılık durumunu öğrenmek için ölen kişinin mirasçıları, vasiyeti ve mirasçılık belgesi gibi resmi belgeler incelenir.

Dedemden kalan mirası nasıl öğrenebilirim?

Dedemden kalan mirası öğrenmek için ölen kişinin mirasçıları arasında yer almanız gerekmektedir. Eğer mirasçıysanız, mirasçılık belgesi veya noter tasdikli vasiyetname gibi resmi belgelerle miras hakkınızı talep edebilirsiniz.

Babamdan kalan miras e-devlette gözükmüyor?

E-devlet üzerinden miras bilgileri sorgulanırken bazı durumlarda güncellenmeme veya eksik bilgi gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumda, tapu dairesi veya noter gibi resmi kurumlardan bilgi almak ve durumu doğrulamak faydalı olacaktır.

UYAP’tan miras sorgulama nasıl yapılır?

UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi), genellikle yargı süreçleri ile ilgili bilgilere erişim sağlayan bir sistemdir. Miras sorgulaması için genellikle e-devlet veya resmi kurumlar kullanılır. UYAP üzerinden doğrudan miras sorgulaması yapmak mümkün olmayabilir.

YORUMLAR YAZ