Borsada GAP (Fiyat Boşluğu) Nedir? GAP’lı Açılış Neden Olur?

Borsada GAP Nedir? GAP’lı Açılış Neden ve Nasıl Olur?

Borsada GAP Nedir? GAP’lı Açılış Neden ve Nasıl Olur?

GAP (Fiyat Boşluğu) Kısaca Tanımı

GAP özellikle yatırımla ve finansla ilgilenen kişilerin karşısına çıkan bir kavramdır. GAP genel olarak bu sektöre yeni giren kişilerin anlamakta zorlandığı bir kavramdır. GAP yatırım, ekonomi ve finans kavramlarında sağlıklı bir şekilde işlem yapabilmek için kullanılan bir kavramdır.

Bu sebeple GAP ekonomi ve yatırım gibi alanlara girmek isteyen kişilerin kesinlikle bilmesi gereken bir terimdir. GAP borsada bir teknik analiz Argüman olarak bilinmektedir. Bu sebeple para birimleri, endeksler, hisse senetleri ya da emtialar gibi birçok ekonomik verilerin teknik analizi açısından incelenir.

Özellikle grafik yorumcuları borsa üzerinden teknik analist yaparken bu işleme başvururlar. GAP borsada işlem yaparken sıklıkla kullanılan kavramlardan biridir.

GAP teriminin Türkçedeki karşılığı ise boşluktur. GAP terimini daha detaylı bir şekilde tanımlamak istersek eğer önceki Periyotta yer alan kapanış fiyatı ile beraber bir sonraki açılış fiyatı arasındaki işlem olarak değerlendirilir. Türkiye’de bu iki unsur arasındaki fiyat farkı boşluk şeklinde anlatılır. Borsada Boğa Sezonu Ne Anlama Gelir?

Borsada GAP İle Beraber Nasıl Açılış Yapılır?

Borsada GAP ile beraber açılış yaparken bir önceki Periyotta kapanmış olan fiyatın bir sonraki kapı açılış fiyatına oranla farkın alınmasıyla beraber gerçekleşir. Burada önemli olan konu boşluk içerisindeki grafiği doğru bir şekilde analiz etmektir.

Ayrıca buna bağlı olarak değerlendirme gerçekleştirmekte çok önemlidir. GAP içerisinde ve bünyesinde tabir edilemeyen ve açıklanamayan durumlar vardır. Bunlardan biri periyodu kapanmamış ve hala veri akışı ile beraber dalgalı bir unsur yaşanan durumlardır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Obo Formasyonu (Omuz Baş Omuz) Nedir? Sonrasında Ne Olur?

GAP şeklinde ifade gerçekleştirilebilmesi için yapılan veri incelemeleri ve analizler kapsamında periyodun kapanması ile oluşmuş fiyatın üzerinden bir sonraki açılış fiyatı arasında fark yaşanması gerekmektedir. Dolayısıyla bu durumda boşluk oluşmuş olur.

Borsada GAP grafiği hakkında görsel
Borsada GAP grafiği hakkında görsel

GAP Üzerinden Neden Fiyat Farkı Oluşur?

GAP kapsamında Periyot kapandığı zaman genellikle belirli bir fiyat üzerinden bu işlem gerçekleşmektedir. Sonrasında daha sonraki Periyot kapsamında açılış ile beraber boşluktaki fiyat farkı kullanılır. Bu duruma neden olan birbirinden farklı pek çok faktör vardır.

Bunlar ortaya çıkmış olan yeni enflasyon verileri, merkez bankasının yapmış olduğu PPK toplantısı ve ekonomik unsurlardır. Bu unsurların dışında siyasi ve parasal etkenlerde GAP yani boşluk oluşmasına neden olur.

Siyasetle ya da ülkeyle ilgili önemli bir gelişme olduğu zaman GAP oluşması muhtemeldir. Bu işlemler sonucunda yatırım yapan kişilerin duruma göre işlem gerçekleştirmesi ile beraber ortaya açılan Periyot ve kapanan Periyot üzerinden GAP meydana gelmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=Dv3_VIRavY4
Gap – Fiyat Boşluğu hakkında videolu anlatım

Borsada GAP Kapatma Nedir?

Borsada GAP kapatma işlemleri belirtilen fiyat boşluğunun kapatılmasıdır. Fiyat boşluklarının oluşmasının belli başlı birkaç tane nedeni vardır. Bu nedenlerle talebi yeniden düşürecek ya da arttıracak beklentilerin aksine oluşan her türlü onay eklenebilir.

Diğer nedenler ise ilgili şirketin beklenenden az ya da fazla kârla kapatması, politik bir olay, savaş ya da doğal afet gibi durumlardır. Bu nedenlere beklentilerin dışında açıklanan makroekonomik verilerde örnek olarak verilebilir.

Hacimsiz talebin düşük olduğu piyasa koşulları da başlıca nedenler arasındadır. Borsada GAP kavramı ortaya atıldığı zaman oluşan bir diğer soru ise fiyat boşluklarının neden kapandığıdır. Uzmanlar tarafından fiyat boşluklarının kapanma nedeniyle ilgili ortaya atılan birkaç tane teori vardır. Bunlardan biri şudur; rasyonel olmayan korku ya da coşku.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Borsada Boğa Sezonu Nedir 2023? Ne Anlama Gelir?

Eğer hareket panik halinde gelmişse bu durum alıcılar arasında rasyonel olmayan maliyetler oluşabileceğine işarettir. Dengenin tekrar oluşması ve satışların düzeltilmesi için fiyatlar boşluk oluşan kısımlara tekrar dönme eğilimine geçmelidir. Bu durum GAP işleyişi için gereklidir.

GAP’lı Açılış Neden Olur?

Borsada boşlukların oluşmasının birbirinden farklı nedenleri vardır. Bu sebepler çoğunlukla ülke ya da küresel bazda yaşanan ekonomik ve siyasi olaylardır. GAP’lı açılışın başlıca sebepler ise ülke içerisinde yaşanan ve ülkeye olumsuz etkileri olabilecek siyasi gelişmelerdir.

Bunun dışında ekonomik faaliyetler sonucunda ortaya çıkan ülkeye dair olumlu ya da olumsuz beklentiler, dünya çapında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler (savaşlar, krizler, ekonomik buhranlar) ve ülkede ya da dünyada büyük etkisi olan şirketlerin yapmış olduğu açıklamalardır.

Genel olarak şunu söylemek mümkündür ki GAP’lı açılışa neden olan olaylar genelde siyasi ya da ekonomiktir.

YORUMLAR YAZ