Dealer Nedir, Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Dealer Olunur?

Dealer Nedir, Kimdir? Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Dealer Nedir, Kimdir? Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Dealer nedir? İngilizceden Türkçemize geçmiştir. Türk Dil kurumuna  göre dealer sözcüğü anlamı Satımcı demektir. Borsada hisse alım satım yapan, alıp satan anlamları da taşımaktadır. Ne işe yapar, nasıl olunur, broker ile aralarındaki fark nedir, poker dealer ne anlama gelir gibi sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Dealar; mali açıdan, tezgah üstü piyasada kendi hesabına veya bir müşteri adına işlem yapan birini ifade eder. Bu nedenle dealer, yalnızca kendi hesabına alım satım yapan bir tüccardan ve komisyoncudan müşteriler adına finansal araçlar alıp satan hem firmalar hem de bireyler dealer olarak hareket edebilir.

Dealer, ticaret alanındaki kilit figürlerden biridir. tüm piyasalarda ( hisseler , tahviller , para birimleri ve emtialar Yatırımcılara yatırım hizmetleri sağlayan Dealer, alış ve satış fiyatları sunarak likidite ve pazarda uzun vadeli büyümeyi artırmaya yardımcı olur.

Broker ve Dealer arasındaki fark

Brokerler ve dealerlar, menkul kıymetlerle ilişkili terimlerdir. Her ikisi de hemen hemen aynı işe sahip olsa da, birçok yönden farklıdırlar. Bir broker ve bir dealer arasındaki temel fark, gerekli sermayenin yanı sıra piyasadaki rolleri bakımındandır. Broker, ticareti başkaları adına yapan kişidir, dealer ise kendi adına ticaret yapan kişidir.

Dealer, kendi hesabında menkul kıymet alıp satacak olan kişidir. Öte yandan, bir broker, müşterileri için menkul kıymet alıp satacak olan kişidir.

Brokerlar Menkul kıymetlerle uğraşırken, dealerlar alımlarla ilgili tüm kararları verir. Öte yandan, bir komisyoncu yalnızca müşterinin isteklerine göre alım yapacaktır. Dealerlar menkul kıymetlerin alım satımıyla ilgili tüm hak ve özgürlüğe sahipken, brokerlar nadiren bu özgürlüğe ve bu haklara sahiptir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Hesaben Saklama Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kimler Kullanır?

Bir brokera normalde işi yapmak için bir komisyon ödenir. Brokerların varlıkları yoktur, sadece satıcılar ve alıcılar arasında aracı görevi görürler. Öte yandan, bir bayiye komisyon ödenmez ve kendisi birincil müdürdür. Deaların daha sonraki bir aşamada satacakları kendilerine ait varlıkları olacaktır.

Brokerler ve Dealarlar belirli yönergelere ve düzenlemelere uymak zorundadır. Hem brokerlerin hem de Dealerların belirli mali sorumlulukları vardır.

Özet:

  1. Broker, başkaları adına ticaret yapan kişidir, Dealar ise kendi adına ticaret yapan kişidir.
  2. Dealar, kendi hesabında menkul kıymet alıp satacak olan kişidir. Öte yandan, bir Dealar, müşterileri için menkul kıymet alıp satacak olan kişidir.
  3. Dealerlar menkul kıymetlerin alım satımıyla ilgili tüm hak ve özgürlüğe sahipken, brokerlar bu özgürlüğe ve bu haklara nadiren sahiptir.
  4. Bir broker, Dealerlara kıyasla bu alanda çok az deneyime sahiptir. Brokerlerin deneyim kazandıklarında Dealer oldukları da görülmüştür.
  5. Bir broker normalde işi yapması için bir komisyon ödenir. Bir bayiye komisyon ödenmez ve o birincil müdürdür.

Poker dealer nedir? 

Poker oyunlar  ortasında, birden çok tanım bulunur. Bu tanımlar,  oyunu oynayan oyuncuların oyun sırasında kullandıkları tanımlardır. Pokerde dealer ifadesi, çoğunlukla oyuncuların yanında  olan , D işaretine göre farklılık gösterir.

 Hangi oyunun oyuncunun önünde D işareti varsa oyuncu dealer olarak ifade edilir. Bununla birlikte oyun saat yönünde devam ettiği için masadaki çoğu kişi dealer olarak ifade edilir. Dealer, poker oyunu için nadir kullanılmayan, lakin  bazı  durumlara göre yer edinen ifadelerdir. 

Dealer ne iş yapar? 

Dealer, hem alıcılar hem de satıcılar için karşı taraf olarak hareket eden bir firma veya bireydir. Bu kişiler; teklif, fiyat talep ederler ve bu şartları kabul etmeye hazır herhangi bir yatırımcı ile ticaret yaparlar.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Parasal Aktarım Mekanizması Nedir? Ne İşe Yarar?

Dealer genellikle teklif fiyatlarını daha düşük belirler ve piyasadan daha yüksek fiyatlar talep eder, varlıkları ucuza alıp daha fazlasına satmaya çalışırlar. Satıcının yaptığı kar, bu fiyatlar arasındaki farktır. Riskleri ise karşı taraf kabul eder.

Piyasa sayısı kadar farklı Dealer türü vardır. Bazıları, hisse senedi yatırımcıları gibi geleneksel olarak düzenlenirken, emtia ve döviz yatırımcıları diğerlerine nispeten geç geldi.

işletilen Döviz piyasası , döviz borsalarının ve bankaların Dealer aracı olarak hareket ettiği tek piyasadır.

Bazı piyasalarda Dealerlar özel yatırımcılar tarafından doğrudan temasa geçebilmekte, bazılarında ise sadece broker gibi aracılar vasıstıyla iş yapabilmektedir.

Gerçek hayatta, çoğu modern Dealar aynı zamanda komisyoncu olarak da hareket eder. Bunlara komisyoncu-dealer denir. Broker-dealer: Küçük bağımsız firmalardan büyük yatırım bankalarının, ticari bankaların veya yatırım şirketlerinin iş birimleri veya yan kuruluşlarına kadar iş yapabilirler.

Son birkaç yılda, Dealerların karlılığı, endüstri konsolidasyonu, piyasaların hızlı temposuna ayak uydurmak için artan teknoloji gereksinimleri ve uyumluluğun artmasına neden olan artan düzenleyici ortam gibi çeşitli faktörler tarafından mali açıdan zorlandı.

Dealer nasıl olunur? 

Dealerler için yer ve saat gibi bir sorun yoktur. İster evde ister ofiste istediği saatte çalışabilirler. Tabii, yatırım yapılacak yerin açılış ve kapanış saatlerini dikkate almak gerekir. İşin içinde büyük paralar olduğu için streslidir, eğer stres yönetiminiz yoksa tercih etmeyin, zira kalp krizi ihtimaliniz bir hayli artacaktır.

Ülkemizde matematik sevenlerin sayısı bir hayli azdır. Eğer Dealer olmak istiyorsanız matematikle sayılarla aranızın iyi olması gerekir. Analitik düşünme, öngörü gibi özelliklere sahip olmalısınız. Matematik sevmiyorsanız bu iş size göre değil demektir.

Dealer olmak isteyen kişiler borsayı da sevmeli, takip etmekten keyif almalıdır. Sadece grafik bazlı değil, şirketin bilançolarından yeni projelerine, hangi alanlara yatırım yapacaklarına ve hangi mevsimde karlılığın az ya da çok olduğu yakından incelemelidir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  İflas Nedir? İflas Süreci ve Neden Olan Koşullar Nelerdir?

Dealer yatırım yapacağı zaman duyguları ile hareket etmez. Bütün detayları analiz eder, mantık çerçevsinde karar verir. Eğer kişisel olarak çok duygusalsanız, duygularınız mantığınızın önüne geçiyorsa başarılı bir dealer olma şansınız düşük demektir.

Dealer olmak için SPK 12 ayda için üç sefer sınav düzenler, bunlara girerek 70 almanız gerekiyor. Eski sınav sorularına bakarak bir fikir elde edebilirsiniz. Bu başarıdan ziyade bir de lisans belgesi alanız gerekecektir.

Üniversite okuma zorunluluğu olmasa da iş yapacağınız bazı kurumlar sizden lisans eğitimi de isteyebilir. Ama genelde kurslara giderek lisans almak yeterli olabilir. SPK sınavının en iyi yanıysa rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz olacaktır.

Dealer ekonomi üzerine olduğu için bazı kurumlar ekonomiye dayanan bölümleri okumanızı isteyebilir. Eğer dealer olmak istiyorsanız işletme – iktisat – maliyet bölümlerinden herhangi birini okumanız yararınıza olacaktır.

Bütün her şeyi eksiksiz yapsanız da son olarak sosyal bir kişi olmanız gerekmektedir. A sosyal, çevresi az olan kişiler için müşteri edinmek güçleşir. İnsan ilişkileriniz iyi olmalıdır. Eğer zengin bir çevreniz varsa çok şanslısınız, yoksa da ağzınız iyi laf yapmalı ve referanslarınız da kuvvetli olmalıdır.

Dealer nedir sık sorulan sorular
Dealer nedir sık sorulan sorular

Dealer Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dealer Nedir, Kimdir?

Dealer alım satım yapan kişidir, satımcı olarak da adlandırılır. Broker ile çok karıştırılsa da aralarında ince bir fark vardır.

Dealer Ne İş Yapar? Broker ile Farkı

Dealer alım satım işi yapar ama bir kurum adına yapmaz. Kendi namı hesabına çalışır ve komisyonunu alır. Broker ise bir şirket adına işi yapar, yani maaşlı bir çalışandır.

YORUMLAR YAZ