E-Devlet Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (2023)

E-Devlet Hibe Kredi Başvurusu – Tarım ve Ticaret Bakanlığı Hibeleri

E-Devlet Hibe Kredi Başvurusu – Tarım ve Ticaret Bakanlığı Hibeleri

E-devlet hibe kredi başvurusu manası, devletin hazinesinden girişimcilerin destek olması nedeniyle ayrılan finansmandır diyebiliriz. Devlet arayıcılığıyla işsizlik oranının aza indirilmesi ve istihdamın güçlendirilmesi sebebiyle girişimcilere sunulmaktadır. Devletin destekliği kredi, kişilerin faaliyetlerini sunduğu alan ve şartlara göre tekrardan ödemeli veya tekrardan ödemesiz olabilir.

Devletin destekliği olan krediyi almayı hak kazanmış girişimci ve işletmeciler bu kredileri kamu bankaları tarafından elde ederler. 2022 devlet hibe kredisi almak için birey tarafından müracaat edilmesi gerekir. Hibe veren devlet kurumlarına gidip bizzat müracaat etmesinin önemi fazladır. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle KOSGEB’e gidip başvuracağı formu doldurması gerekir.

Kamu bankalarından da son zamanlarda hibe kredileri alınmaya başlanmıştır. Hibe olarak verilmiş olan kredilerin faiz yüzdeleri oldukça düşük olarak devlet arayıcılığıyla belirlenir ve verilir. Birey tarafından tekrardan ödemesi yapılmayan hibe için müracaat yapacak bireyin kurallara bağlı olarak müracaat etmesi gerekir. Bireyin işletmeci olabilmesi için müracaat edeceği hibe kredisi araştırma ve analizin neticesinde kabul edilmesiyle onaylanır.

Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu

3 bin TL ve 5 bin TL hibe desteğiyle ödemeleri müracaat edilmeye devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kereliğine olmak üzere pandemi den kaynaklı olarak etkilenen esnafa ve sanatkârlara 3 bin TL ile ve 5 bin TL arasında hibe desteği yapacağını açıklamıştı.

 Ticaret Bakanlığı hibe desteği müracaat tarihleri hakkında bilgi verirken destek ödemesi ve başvuruların e-Devlet aracılığıyla yapıldığını bildirdi. Bu gelişmenin ardından 3000 TL – 5000 TL hibe desteği müracaatı nasıl yapılır, müracaat koşulları neler ve kimlere verilecek sorularına yanıt bulunmaya çalışılmıştır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Tarım hibe desteği Başvurusu

Tarım bakanlığının hibe desteği her sene düzenli olarak değişik birimlerde olması şartıyla yapılmaktadır. Tarım bakanlığının hibe desteği Tarım ve orman bakanlığının yaptığını bilmekteyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı insanlara hem tarımda hem de hayvancılıkta hibe desteğini vermeye devam etmektedir. Tarım Bakanlığının insanlara destekler vermektedir bunlardan biri de hibe desteğidir.

Fakat tarımcıların tarım bakanlığının hibe desteğinden yararlanabilmesi için bazı koşulları olması gerekir. Söylenen bu koşulları taşıyan tarımcılar, büyükbaştan küçükbaş hayvanlara, gübreden tohuma kadar her çeşit alanda hibe desteği alabilirler.

Tarımsal destekler ve hibeler 2022 senesinde de bütün gücüyle devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanının yaptığı açıklamalara bakarsak 2022 senesinin Nisan ayında başlamış olan tarımcılara verilen hibe desteği tarımsal hibe müracaatında bulunan insanlarımızın hesaplarında olacaktır. Tarımsal hibe desteği arasında 2022 senesi için buzağı 2022 desteği, manda desteği, 2022 küçükbaş hayvan büyütülmesi desteği ile çiğ süt desteği bulunmaktadır.

 2022 senesinin Nisan ayında en yüksek desteği mandanın büyütmesi kapsamındaki tarımcılar alacaktır. Tarım bakanlığının Tarımsal hibe desteğini ve hibeler kapsamında Tarım ve Orman Bakanı olan Berat Pakdemirli’nin yaptığı açıklamada değişik alanlarda da hibe destekleri verilmeye devam edilmektedir.

Devlet hangi işler için hibe veriyor?

Her mevduat, bulunduğu konuma bir ekonomik artısı katabilmektedir diyebiliriz. Kurulmuş olan her yeni işle istihdam problemini çözebiliriz. Bundan ötürü çevre halkının hayat standardı yükselmektedir. Devlet de, ülke kalkınmasına katkıda bulunmak için her sene yüz binlerce yeni girişimcilere, milyonlarca liralık hibe desteğini vermektedir.

Ticaret kafasına sahip olan ve kendi işini kurup yapmak isteyen özellikle de genç insanlarımıza devletin desteklediği çok fazla iş bulunuyor. Sermayenizin olması ya da olmaması, KOSGEB yeni iş görüşleriyle müracaat eden girişimcilerin yanında olduğunu görmekteyiz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2023 Faiz oranı ve esnaflık süresi

Devletten 15 bin TL destek başvurusu nasıl yapılır?

İlk defa ev sahibi olacak bireylere konut hesabı açtırdıkları zaman devlet tarafından 15 bin TL’ye kadar önemli seviyede destek sağlanmaktadır. Konut hesabı açtıran ve tasarruf yapan bireylere devlet desteği verilmekte ve bu bireylerin ev sahibi olmasına katkı sağlanmaktadır.

7 Haziran 2015 tarihi itibariyle bütünü kendisine ait olan bir konutu olmayan Türk vatandaşlarına konut hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabilmesinin mümkün olduğunu unutmamak gerekir. 18 yaşından küçük bireyler için de konut hesabı açılabilmekte fakat hesabın açılması 18 yaşından küçük bireyin velisinin ya da vasisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Konut hesabını açmak için bankaların yurtiçindeki şubelerinden TL cinsinden açılması gerekir. Konut hesabı ortak hesap olarak açılmaz ve açılması imkansızdır.

Konut hesabı artırmayı düşünen birey, tapusunun tamamını kendi üzerine alması koşulu vardır. Bir birey sadece bir tane konut hesabı açabilmektedir. Bir diğer yandan ise konut hesabının açılacağı bankadan bir başka bankaya nakil edilemez. Bu sebeple konut hesabı açtırmayı düşünen bireylerin hesap açtıracakları bankayı tercih etmeden önce iyice araştırmasını tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

E-devlet hibe kredi başvurusu

Devlet arayıcılığıyla işsizlik oranının aza indirilmesi ve istihdamın güçlendirilmesi sebebiyle girişimcilere sunulmaktadır. Hızlı olması için de e-devlet hibe kredi başvurusu yapılmaktadır.

Ticaret Bakanlığı Ne Kadar Hibe Veriyor?

Ticaret bakanlığı sitesinden başvuru yaparak 3000-5000 TL arasında hibe alma şansına sahipsiniz. Tabii, belirli şartları sağlamanız gerekiyor.

YORUMLAR YAZ