Efektif Nedir? Efektif Paranın Özellikleri ve Etkileri

Efektif Nedir? Efektif Paranın Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Efektif Nedir? Efektif Paranın Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Efektif, bankacılık için geliştirilmiş terimlerden biridir. Efektif kelimesinin Türkçedeki karşılığı hazır paradır. Dilimize Fransızca ve İngilizceden gelen bu sözcük Fransızcada effectif, İngilizcede effective olarak bilinmektedir.

Efektif kavramı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Literatüründe de yer almaktadır. Piyasada sıklıkla kullanılan kavramlardan biridir. Efektif TCMB ve bütün ülkelerin merkez bankaları için çok önemli bir kavramdır.

Efektif, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının alımını ve satımını yaptığı bir dövizdir. Ayrıca Türk lirası cinsinden kuru belirler. Efektifin piyasalardaki tanımı ise işletmelerin ve yatırımcıların ellerinde bulunan ve her an kullanılabilecek olan nakit para birimidir. Efektifin bankacılıkta ifade ettiği bazı bakış açıları vardır. Bu bakış açıları yatırımlar ve sermaye ile ilgilidir.

Efektifin bankacılıkta kapsadığı şeyler kâğıt para, madeni para, çek, senet ve diğer değerli varlıklardır. Efektif döviz ile ilgili pek çok örnek verilebilir. Mesela dövize ihtiyacı olan bir vatandaş, bu ihtiyacını poliçe ya da çek olarak karşılamak yerine banknot temin ederse efektif döviz oluşmuş olur. Efektif döviz sözcüğü sermaye anlamında kullanıldığı zaman nakit para anlamına gelmektedir.

Efektif Nedir? Örnek

Efektif, bir para türüdür. Kaydi forma dönüştürülmeden elde tutulmaktadır. Yatırımcılar, işletmeler ve şirketler nakit olarak bulundurdukları bu paraları istedikleri herhangi bir işlem için kullanabilirler. Bu tarz paralar genellikle ihtiyaçların karşılanması için kullanılır.

Efektif para kavramından ve bu paranın varlığından söz edilebilmesi için paranın nakdi olarak kullanıma hazır durumda olması gerekir. Bunun için yatırımcılar ve şirketler her daim bu parayı nakit olarak bulundururlar. Efektif terimi, üç başlık altında incelenebilir ve değerlendirilebilir. Bu başlıklar bankacılık ve Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunuyla ilgilidir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Halka Arza Aracılık Nedir? Türleri ve Faaliyetler Neler?

Efektif, bankacılıkta likidite yani nakit para anlamında kullanılmaktadır. Bu sözcük banknot ya da metal para anlamında da kullanılabilir. Efektif kelimesi, Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanununda da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alımı ve satımı yapılan ülke paraları olarak bilinmektedir. Efektifin sahip olduğu pek çok özellik vardır.

Yatırımcıların onu tercih etmesini sağlayan ve en bilinen özelliği ise hazır parayı temsil etmesidir. Yatırımcılar bu hazır paraları istedikleri zaman kullanabilecekleri için hiç çekinmeden efektifi tercih ederler. Efektif kavramı, borsada da kullanılan ve bilinen bir kavramdır. Efektif, burada bir borsa yönetimini anlatmaktadır. Bu yönetimde alım ve satım işlemleri sürekli olarak canlı gerçekleştirilir.

Efektif-Nedir-Efektif-Paranın-Özellikleri-ve-Etkileri

Efektif İle Dövizin Farkı Nedir?

Döviz, ülkelerin elinde bulunan kâğıt ve madeni para cinsindeki bütün paraları kapsamaktadır. Döviz, bütün ülke paralarını himayesine alır. Ödeme yapmayı sağlayan her türlü hesap, belge ve vasıta döviz olarak sayılabilir. Uluslararası ödemelerde geçerli olan birçok para türü bulunmaktadır. Bunlar kredi mektubu, poliçe, yabancı para, para işlevi gören bonolar ve havale ve benzeri varlıklardır.

Mâl ve hizmet alımı esnasında ödemede bulunurken kullanılan paranın, alacaklı tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme ve alışveriş gerçekleşemez. Her ülke vatandaşı mâl ve hizmet satışında kendi parasını kullanmak ister. Hem alıcılar hem de satıcılar kendi ülkesinin çıkardığı para birimine güvenmek ister. Bu duruma ihracat ve ithalat ile ilgili bir örnek verilebilir.

Örneğin Türkiye, Çin’e bir mâl sattığı zaman bu alışverişin tamamlanabilmesi için Çin’in bünyesinde Türk lirası olması gerekmektedir. Eğer Çin’deki alıcı firmanın hesabında yeteri miktarda Türk lirası yoksa Türkiye’nin kabul edebileceği başka bir para birimiyle ödeme yapabilir. Mesela Türkiye bu alışveriş için dolar ve Euro’yu kabul edebilir. Türkiye eline geçen bu dolar ve Euro’lar ile başka bir ülkeden alışveriş yapabilir veya bu parayı dış borçları için kullanabilir. Bir ülkenin uluslararası ticaret yapabilmesi için elinde yabancı ülkelerin para birimlerinin bulunması gerekmektedir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Sistematik Risk Nedir? Türleri Kaynakları Unsurları ve Örnekleri

Ülkelerin ellerinde bulunan para birimlerine ve bu paralarla ödemesi sağlanan hesaplara, belgelere ve vasıtalara döviz denilmektedir. Efektif ise banknot yani kâğıt para cinsindeki bütün yabancı paralara verilen isimdir. Efektife örnek olarak nakit yabancı paralar verilebilir. Döviz örneği olarak ise yabancı para cinsinden ayarlanmış her türlü kâğıt kredi mektubu, poliçe, bono ve havale ve benzeri varlıklar verilebilir.

YORUMLAR YAZ