Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2023 Faiz Oranları

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2023 Faiz oranı ve esnaflık süresi

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2023 Faiz oranı ve esnaflık süresi

Esnaf kefalet kredisi alabilmek için başvuruda bulunan kişi gerekli olan şartları taşıması için planlamalar yapması gerekir. Dilekçeyle yapılan başvuru ardından Kooperatif yönetim kurulu kredi talebinde bulunan bireyi ve bu kişinin ortağını değerlendirir ve ne kadar kredi vereceğini tespit eder.

Esnafın önceki dönem ekonomik işlerini gözden geçirir ve istemiş olduğu finansmandan doğacak sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceğini anlaşılmış olur. Başvuruyu gözden geçirdikten sonra 15 gün içerisinde sonucu esnafa da söylenmektedir.

 Başvurusu pozitif sonuçlanan kişi adına kooperatif, anlaşmalı oldukları bankaya gerekli olan tüm bilgileri bildirmektedir. Bankanın da incelemesi ardından onay verilirse kişi krediyi almaya hak kazanmış olur. En yapılması iyi olmayan meslek dallarından biri olan esnaflık, son dönemlerde pazarın büyümesi ve rekabetin çoğalmasıyla zor mesleklerden biri haline gelmiştir.

 İşletmesi zor durumda olan ve para derdi olan esnaflar da çareyi banka kredilerinde aramaya başlayarak atanmıştır. Fakat artan faiz oranları ise esnafın en büyük sıkıntısıdır. Bu durumda olan esnafın sorununa çözüm ise esnaf kefalet kredisini gerekli hale getirmiştir. Esnafları destekte bulunmak için  ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla planlanmış bulunan bu kredi ile ilgili merak edilenleri cevapladık.

Esnaf kefalet kefilsiz ne kadar kredi veriyor?

İşletmenizin değerlendirmede bulunmasına göre belirlenir. Kredinizi 100.000 Türk Lirası ile 200.000 Türk Lirası arasında değişken maliyet olarak ihtiyaca göre alabilirsiniz. En fazla 60 ay vade seçeneği olacak şekilde geri ödemek planı hazırlanır. Aylık,  üç aylık veya altı aylık olmak şartı ile ödeme tercihi yapılarak kredi kullanımlarına başlamaktadır. Risk grubuna göre belirlenmektedir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2023? Ne zaman silinir?

 Kredi limitleri ihtiyaca doğrultusunda 150.000 Türk Lirası, 200.000 Türk Lirası, 300.000 Türk Lirası, 500.000 Türk Lirası gibi alternatif tutarlar üzerinden verilmektedir. Geri ödeme yapılması için en çok 60 ay vade ile karşılanmaktadır. Aylık olarak baktığımızda üç aylık veya altı aylık olmak şartıyla sizin bütçenize dâhilinde geri ödeme işlemi başlamaktadır.

Günümüzde esnaf kefalet 500.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Kefilsiz oranı ise bölgeye göre değişmektedir. 50.000-100.000 TL arası alınabilir. Yine de her koşulda kefil isteyebilirler. Yüksek tutarla için ipotek şartları bulunmaktadır.

İşyeri ve taşıt alımı için 1.500.000.-TL’ye kadar kredi kullanma imkanı vardır.

Esnaf kredisi çekmek için en az kaç yıllık esnaf olunmalıdır?

Esnafa 5 bin ve 3 bin lira hibe desteklemesi için 17 Mayıs itibarıyla gelir vergisi mükellefi olan esnaftan yararlanmaktadır. Firmalar, üyesi bulundukları oda ve borsalardan olacağı üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurulmaktadır. Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı önderliğinde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde gerçekleştirilmektedir.

Nefes Kredi Paketi olarak adlandırdığımız kredi çeşidi sayesinde senelik cirosu 10 milyon liranın daha aşağısında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp veren, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı olan üyeleri işletme sermayesi finansman olanağı verilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi yüzde kaç?

Hem esnafların hem de sanatkârların mesleklerini devam ettirmeleri için amaçlar ve bu bağlamda kooperatif kefaleti ile Halk bank üstünden düşük faizli kredi kullanılmaktadır. Kullanmış oldukları bu ticari amaçlı kredilerin faizinde oluşan fark devletçe ödenmektedir.  Tabi ki esnaf kefalet kredisi kullanabilmek için belirli koşulları ve aşamaları bulunmaktadır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Papara Kart Bir Kredi Kartı mıdır? Yaş Sınırı Var mı?

Esnaf kefalet kredi üst limiti ne kadar?

Altmış aya varan vadesi Bağlı bulunan ESKKK’nın risk grubu dâhilinde azami 500.000 TL limitli Kredilerimiz daha detaylı bilgi almak için sizi en yakın Halk bank şubemize beklemekteyiz. Azami taksit süresi 60 ay ile sınırlandırılmıştır.

İstenilen kredi istekleri dâhilinde kredi ve tahsis politikaları dâhilinde Banklar tarafınca değerlendirmede bulunarak gerekli bulunması durumunda ek bilgi, belge ve teminat isteklerinde bulunulabilecektir. E-devlet hibe kredi desteği yazımıza göz atabilirsiniz.

Esnaf Kefalet kredi faiz oranı

Bankalardan  “Esnaf ve Sanatkâra Destek Böyle Olur” denilen yüzde sıfır faizle başlatılan ve her biçimden ihtiyaca uygun vade fırsatı sunulan kredi hizmetleri İşletme sermayesi ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için 500.000 TL’ye kadar finansman sağlayabilirsiniz.

İşyeri ve taşıt alımına yönelik olarak 1.000.000.-TL’ye kadar yatırım kredisi kullanılmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti veya bazı bankalar için direk olarak kullanım imkânı sunulan kredileri kullandırma fırsatı bulunmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır?

Esnaf kredisini alabilmek amacı ile esnafların gerekli olan imkânları sağlaması için gerekli olduğu yerlerde krediden yararlanma imkânı verilmektedir. Bu koşulları gerçekleştiren esnaf kişiler bağlı oldukları esnaf kooperatifler yazılı başvuruda bulunması için krediye başvuru yapmış olmaktadırlar.

 Başvurunun yapılmasının ardından kooperatif yönetim kurulu kredi için başvuran bireyin ya da bulunuyorsa ortağının yerine getirmesi gereken koşulların yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder. Koşullar yerine getirildiyse bundan sonraki aşama kredi miktarının tespitidir.

 Esnafın geçmişte yaptığı ekonomik faaliyetler. Başvuru yapan esnafın kredi sicil durumu İstediği finansmanın verilmesi halinde oluşacak yükümlülüklerin sağlanıp sağlanamayacağı değerlendirmeye alınıp incelenir.

Bu şartların hepsi sağlanıyorsa kooperatif sonucu 15 gün içinde esnafa cevap vermektedirler. Başvurunun pozitif neticelenmesi sonucunda kooperatif başvuran esnafın adına anlaşmalı bulunduğu bankaya ihtiyaç halinde belgeleri göndermektedir.  En son aşamada banka da inceleme yapmasının ardından onay alan esnaf, esnaf kefalet kredisini almaktadırlar.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Teslim Süresi Kaç Gün? 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Kredi ilk açıklandığında 17 Mayıs itibariyle esnaf olanlar belirli faiz oranları ve kredi puanına göre esnaf kefalet kredisi alabilirler.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Zaman Belli Olur?

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra 15 gün içerisinde kredinin sonuçlanması gerekir. Aksi durumda bu sürenin uzama ihtimalini de göz ardı etmeyin.

YORUMLAR YAZ