Federal Fon Oranları Ne Demek? Nasıl Çalışır? FOMC İlişkisi

Federal Fon Oranları Ne Demek? Nasıl Çalışır? FOMC İlişkisi Nedir?

Federal Fon Oranları Ne Demek? Nasıl Çalışır? FOMC İlişkisi Nedir?

Federal fon oranlarını birden fazla şekilde tanımlamak ve anlatmak mümkündür. Fakat genel olarak federal fon oranlarının finansal kurumların fazla rezervlerini bir gecede bir gecede birbirlerine borç vermesi olduğunu söyleyebiliriz.

Yani federal fon oranları finansal kurumlar ile ilgili bir kavramdır. Bu terimin diğer bir ismi ise gecelik faiz oranıdır. Bankalar acil nakde sıkıştıkları zaman gecelik faiz oranına başvururlar. Bu terimin diğer sistemlerden daha öne çıkmasını sağlayan en büyük etken ise diğerlerinden daha hızlı bir işleyiş yapısına sahip olmasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri için öneme sahip olan finansal göstergelerden biri federal fon oranlarıdır.  Fakat bu oranlar sadece Amerika’da değil bütün dünyada geçerlidir. Bu oranlar para politikası uygulamalarındaki temel göstergelerdir. İlgili oranlar FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından belirlenmekte ve sunulmaktadır. Bu komite yılda sekiz kere toplanmaktadır.

Her toplantıda ilgili dönemle alakalı oranlar belirlenir. Ülkelerin ekonomik koşullarına göre toplanma sayısı değişebilir. Örneğin bir ülkede ekonomik kriz olduğu zaman ilgili komite daha fazla toplanmaktadır. Fakat ekonomik olarak ülke normal seviyelerde olduğu zaman toplanma sayısı Stabil kalır.

Federal Fon Oranları ve FOMC Arasındaki İlişki

Federal Açık Piyasa Komitesi hedef oranı belirledikten sonra bankalarla görüşmektedir. Bunun nedeni ise borç verilecek bankaların tespit edilmesi gerektiğidir. Bankalarla görüşmeden önce belirlenen fon oranı tahmini ve gerçekleşmesi beklenen fon oranıdır. Fakat bankalarla görüştükten sonra gerçek federal fon oranı belirlenmektedir.

Federal Açık Piyasa Komitesinin gerekli durumlarda aldığı bazı riskli kararlar vardır. Bunlardan biri ise faiz oranının düşürülmesi kararıdır. Faiz oranlarının düşürülmesi demek ele alınan değerin mevcut piyasa değerinin düşmesi demektir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Borç Devir Hızı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Durum böyle olduğu zaman FED yani Federal Rezerv Bankası üye bankalardan menkul kıymet satın alır ve onlara rezerv sağlar. Eğer ki FOMC faiz oranlarının yüksek olmasını isterse menkul kıymetleri ilgili bankalara satmaktadır. Bu durum bankaların bünyelerinde bulunan fonların elden çıkarılmasını sağlar. Federal fon oranını örnek vererek açıklamak çok daha kolaydır.

Federal fon oranıyla ilgili şu şekilde bir örnek verilebilir; Bankalar herhangi bir yatırımı finanse etme kararı alabilirler. Zaten günümüz dünyasında yeni bir yatırım ya da proje gündeme geldiği zaman projenin finanse edilebilmesi için ilk olarak bankalara başvurulmaktadır.

Bu bağlamda bankalar verdikleri düşük faiz oranlarıyla projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlarlar. Bankalar herhangi bir yatırımı finanse edecekleri zaman birbirinden farklı yöntemleri kullanmaya karar verirlerse nakit ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekebilirler.

Zorluk çekmeseler bile ihtiyacın karşılanma süresi uzamaktadır. Bir banka normal seviyenin üzerinde federal fon oranına sahipse diğer bankalara borç verebilir. Federal fon oranları düşük olduğu zaman bankalar kolaylıkla borç alabilirler ve istedikleri gibi yatırımlara imza atabilirler. Bankaların istedikleri gibi yatırım yapması ekonominin canlanmasını sağlamaktadır.

Federal Fon Oranları Ne Demek?
Federal Fon Oranları Ne Demek?

Federal Fon Oranları Nasıl Çalışır?

Federal Rezerv Bankası rezerv gereksinimlerini karşılayabilmek için federal faiz oranlarından faydalanmaktadır. FED bu sebeple finansal kurumlar arasında gerçekleşen bütün işlemleri zorunlu tutar.

Federal Açık Piyasa Komitesi faiz oranlarını belirleyeceği zaman ülkenin ekonomik koşullarını göz önünde bulundurmaktadır. Finansal koşulları etkileyen pek çok farklı etken vardır. Bunlardan biri de federal fon oranlarıdır. Fakat federal fon oranları finansal koşulları kısa vadede etkiler. Uzun süreli bir etki yaşanması söz konusu değildir.

Tahviller, tüketici kredileri ve hisse senetleri finansal koşulların içerisinde yer almaktadır. Dolar, borsa ve şirketler dünya çapında etkili olan pek çok olaydan etkilenir. Yaşanan önemli siyasi gelişmelerin dışında ekonomik olarak federal fon oranları da doların geleceğini ve borsanın durumunu etkilemektedir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Üretim Olanakları Eğrisi Nedir?

Bu sebeple tüketiciler ve yatırımcılar FOMC tarafından açıklanan bütün kararları dikkatle takip etmektedirler. Ekonomik ve finansal koşullar bağlı olarak federal fon oranlarının değişmesi muhtemeldir.

Federal fon oranları enflasyonun yüksek olduğu yıllarda %20 seviyesine kadar çıkmıştır. Fakat sonrasında %0,25 seviyesine kadar inmiştir. Federal fon oranları yalnızca tüketiciler ve bankalar için değil aynı zamanda yatırımcılar için de çok önemlidir.

Türkiye’deki ve dünyadaki bütün yatırımcılar her zaman gecelik faiz oranlarını takip ederler. Bu durumun temel nedeni ise ABD borsalarının çoğu zaman FOMC tarafından alınan kararlara tepki göstermesidir. Bu durum federal fon oranlarının anlık olarak değişmesine yol açar.

YORUMLAR YAZ