Harçlık Avans Tahsilatı Nedir? Tahsilatı Geri Alma Yolları

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir? Tahsilatı Geri Alma Mümkün mü?

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir? Tahsilatı Geri Alma Mümkün mü?

Harçlık avans tahsilatı nedir? Ziraat Bankası, KYK kredi ve burs alan öğrencilere Genç Bankkart verir. Öğrenciler, harçlık avansı aktif ettiği taktirde hesaplarında para kalmasa bile harcayabilecekleri bir tutar bulunur.

KYK öğrenim kredisi, bursu yattığı zaman harcanan nakit avans tutarı otomatik olarak tahsil edilir. Harçlık avans tahsilatı da buna denir.

Harçlık avans için limitinin yeni yıl için 2023 kyk burs miktarı kadar yani 1250 TL olması bekleniyor. Geçen dönem için 850 TL olarak belirlenmişti.

Bankkart internet sitesinin harçlık avans bölümünün bir görseli
Harçlık Avans Tahsilatı Neden Kesilir

Harçlık Avans Tahsilatı Özellikleri

 • Harçlık avans limiti, Bankkart, hesabınızda nakit olmadığında sizlere 600 liralık ek harcama imkanı sunar. Bu miktarın 1250 TL olması bekleniyor.
 • Limit nakit olarak çekilmez
 • Online alışveriş veya pos cihazlarının kullanıldığı yerlerden harcama yapılır.
 • Size verilen limitten ne kadarını kullanırsanız kyk burs veya krediniz yattığında tahsil edilir.
 • Harçlık avans limiti olmayanlar Ziraat Bankası şubelerinden açtırabilir.
 • Harçlık avans kullanımı için burs alma şartı vardır. Başka öğrenciler kullanamaz.

Harçlık Avans Tahsilatı Neden Kesilir?

Harçlık avans tahsilatının kesilme nedeni önceden harcadığınız tutarın hesabınızdan tahsil edilmesinden kaynaklanır. 1250 TL harçlık avans tanımlanırsa, siz 1250 TL bursunuzu harcadığınız zaman ekstra olarak 1250 TL daha harcayabilirsiniz.

Tabii, bu sadece marketlerde, kafelerde, restoranlarda, yemekhanelerde, online alışverişlerde kullanılan limittir. Nakit olarak çekilmesine izin verilmez. Harçlık avans borcunu ödemenize gerek yok. Bir sonraki KYK öğrenim krediniz, bursunuz yattıktan sonra otomatik olarak tahsilatı yapılacaktır.

Harçlık avansı KMH hesapları gibi düşünebilirsiniz. Ama Ziraat Bankası bunun için faiz uygulamaz. Bazı öğrencileri Ziraat Bankası habersizce harçlık avansımdan tahsilat yapmış gibi yorumlar yapabiliyor. Ama böyle bir durum söz konusu değil. Muhtemelen hesabınızdaki avanstan kullandınız ve bunun farkında değilsiniz, o yüzden hesap hareketlerini detaylı incelemenizde yarar var.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Kredisi Kaç Yıl ve Yılda Kaç Ay Alınır? 2023-2024

Harçlık avans tanımlı değil ne demek yazımıza göz atabilirsiniz.

Harçlık Avans Tahsilatı Geri Alma

 • Harçlık avans tahsilatı geri alma mümkün değildir.
 • Zira harçlık avans için tahsilat ücreti bulunmamaktadır.
 • Yaptığınız harcamaları kontrol edin.
 • KYK öğrenim kredinizden sonra ekstra olarak harcama yapıp yapmadığınızdan emin olun.
 • Eğer yapmadığınız bir harcamanın harçlık avansınızdan tahsilatı yapıldığına eminseniz müşteri hizmetlerini (0850 258 00 00)arayın.
 • Harçlık avans tahsilatını, bankaların hesap kesim ücreti gibi düşünmeyin.
 • Öğrencilere sağlanan bu hizmet için herhangi bir faiz, ek ücret talep edilmez.
 • Harçlık avans tahsilatını şöyle düşünün, arkadaşınızdan 500 TL borç aldınız, KYK bursunuz yattıktan sonra 500 TL borcunuzu ödediniz. Sizin elinize 750 TL kaldı. Harçlık avans tahsilatından Ziraat Bankasının tam da yaptığı budur.

Harçlık avans tahsilatı geri alma mümkün değildir. Zira harçlık avans için tahsilat ücreti bulunmamaktadır. Yaptığınız harcamaları kontrol edin. KYK öğrenim kredinizden sonra ekstra olarak harcama yapıp yapmadığınızdan emin olun. Eğer yapmadığınız bir harcamanın harçlık avansınızdan tahsilatı yapıldığına eminseniz müşteri hizmetlerini (0850 258 00 00)arayın.

Harçlık avans tahsilatını, bankaların hesap kesim ücreti gibi düşünmeyin. Öğrencilere sağlanan bu hizmet için herhangi bir faiz, ek ücret talep edilmez. Harçlık avans tahsilatını şöyle düşünün, arkadaşınızdan 500 TL borç aldınız, KYK bursunuz yattıktan sonra 500 TL borcunuzu ödediniz. Sizin elinize 750 TL kaldı. Harçlık avans tahsilatından Ziraat Bankasının tam da yaptığı budur.

Harçlık Avans Tahsilatını Kapatabilir miyim?

 • Harçlık avans tahsilatının yapılmasını kapatamazsınız, zira bankaya olan borcunuzu ödüyorsunuz. Limit kullanmak istemiyorum diyenler, mobil uygulamalardan, internet şubelerinden ya da Ziraat bankası şubelerinden harçlık avans özelliğini kapatabilirler.
YORUMLAR YAZ