Hesaben Saklama Nedir? Özellikleri Neler? Kimler Kullanır?

Hesaben Saklama Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kimler Kullanır?

Hesaben Saklama Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kimler Kullanır?

Finansal varlıklar ekonomik olarak yüksek miktarda değere sahip olan varlıklardır. Bu sebeple güvenli bir şekilde korunmaları gerekir. Bu varlıkları korumanın birbirinden farklı yolları vardır. Günümüz dünyasında varlıkların sadece fiziksel ortamda muhafaza edilmesine gerek yoktur. Bunun yerine elektronik ortamda daha kolay ve daha güvenli bir şekilde el altında tutulabilir.

Finansal varlıkların fiziksel ortamda muhafaza edilmesi demek ekstradan insanlara bir iş yükü demektir. Bu sebeple varlıkların farklı ortamlarda muhafaza edilmesini sağlayan uygulamalar geliştirilmiştir. Finansal varlıkları elektronik ortamda kontrol altına almanın yollarından biri ise hesaben saklama yöntemidir. Günümüz dünyasında teknoloji her alanda kullanılan ve ise yarayan bir ortamdır. Teknolojinin finans sektörü için de harika avantajları vardır.

Hesaben saklama kavramını pek çok farklı şekilde anlatmak ve örneklemek mümkündür. Bu terimi en iyi şekilde açıklayacak tanım ise finansal varlıkların elektronik ortamda korunmasıdır. Eskiden finansal varlıklar fiziksel ortamda ve kasalarda muhafaza edilirdi.

Fakat artık günümüzde işler tersine döndü. Bütün işlemlerinizi internet üzerinden yapabildiğimiz gibi varlıklarımızı da teknoloji sayesinde zahmetsiz bir şekilde koruma altına alabiliriz. Böylelikle iş yükünü en alt seviyelere indirgeyebiliriz. İş yükünün azalması aynı zamanda maliyetlerin azalması demektir. Maliyetlerin düşmesi de yeni iş fırsatlarına olanak tanır. Bu sayede insanlar karşılarına çıkan avantajları kaçırmadan yeni iş olanaklarına vakit ayırabilirler.

Hesaben Saklamayı Kimler Kullanabilir?

Hesaben saklamanın ne olduğunu ve detaylarını öğrenmek çok kolaydır. Hesaben saklama konusuyla ilgili merak edilen pek çok konu vardır. Bu konulardan biri bu yöntemi kimlerin kullanabileceğidir. Elektronik ortamda finansal varlıkları korumak artık mümkündür. Bu uygulamalar hazine ve bankalar tarafından kuruluşlara ve ticari şirketlere verilebilen bir hizmettir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Finansman Bonosu Nedir? Getirisi, Riski, Caiz midir, Örnek

Hesaben saklama yöntemi şahıslar tarafından saklanılabilir ve kontrol altında tutulabilir. Bir yatırımcı hesaben saklama yöntemine başvurduğu zaman kendisine bir makbuz verilir. Bu makbuz karşılığında yatırımcı varlıklarını elektronik ortamda koruma ve idare etme hakkı kazanır. İlgili yöntemi kullanabilecek pek çok alan vardır. Bunlardan bazıları satın alınan devlet tahvilleri ve hazine bonolarıdır.

Finansal varlık alışverişi fiziki ortamda da yapılabilir. Yani bir yatırımcı istediği takdirde finansal varlıklarını satışa sunabilir ve fiziki formda satışı tamamlayabilir. Bireylerin bu ortamda açık bir seçim hakkı vardır. Hesaben saklanabilecek diğer varlıklar ise nakit varlıklar, döviz, mevduat, Opsiyonlar, kıymetli madenler ve vadeli işlemlerdir. Nakit, mevduat ve döviz gibi unsurlar yaygın finansal varlıklardır.

Hesaben Saklama Özellikleri
Hesaben Saklama Özellikleri

Hesaben Saklamanın Özellikleri

Hesaben saklama yönteminin kendisine özel bir yapısı vardır. Bu yöntem finans dünyasındaki sayılı elektronik işlemlerden biridir. Bu sebeple dünya çapında dikkat çeker. Hesaben saklama yönteminin işleyişi ve kuralları açısından önemli özellikleri vardır. Bunlardan biri varlıkların asıl sahibi adına idare edilmesidir. Bu idare işlemlerinde bir vekalet durumu söz konusu olmaz.

İşlemlerin her zaman varlık sahibi tarafından yapılması gerekir. Aynı zamanda takas ve ödeme işlemlerindeki tek söz sahibi de varlık sahibidir. Fakat işlemlerle ilgili gereken adımların atılabilmesi için asilden onay ve talimat alınması gerekmektedir. Bu tarz özellikler hesaben saklama yöntemini piyasadaki güvenilir uygulamalardan biri yapmaktadır. İlgili yöntem, piyasadaki zorunlu yöntemlerden biri değildir. Bir yatırımcı istediği takdirde söz konusu yöntemi tercih etmeyebilir.

Fakat bir yatırımcının böyle bir kararı alabilmesi için fiziki koruma yöntemine başvurması gerekmektedir. Fiziki koruma yöntemi de diğer işlemlerden çok daha maliyetli ve zahmetlidir. Bu sebeple günümüz dünyasındaki yatırımcıların büyük bölümü fiziki koruma yöntemlerinden uzak durur. Hesaben saklama yönteminin bir diğer avantajı ise bu yöntemle ilgili olan konu sayısının normal rakamların üstünde olmasıdır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Azalan Marjinal Fayda Nedir ve Kime Ait? Örnek, İlke, Teori, Grafik

Uygulama alanının geniş olması da bu çeşitliliğe bağlıdır. Hesaben saklama yöntemini diğer uygulamalardan ayıran bir diğer özelliği ise çok daha fazla şahıs ve tüzel kişiliğe hizmet verebilmesidir. Söz konusu yöntemin bu kadar çok tercih edilmesi kurumlara, kuruluşlara ve şahıslara verdiği avantajlarla ilgilidir. Muhafazanın asıl kişi adına yapılması yatırımcıları cezbeden unsurlar arasındadır.

Şirketler ve kuruluşlar adına işlem yapıldığı zaman ise ‘tüzel kişilik adına idare’ ismi verilmektedir. Tüzel kişilik adına idare yapılırken bile vekaleten kontrol gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

YORUMLAR YAZ