Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Nelerdir? (2023)

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2023? Ne zaman silinir?

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2023? Ne zaman silinir?

Kara listeye kredi, En bilinen anlamıyla kara listeden kasıt Merkez Bankası’nın yapmış olduğu bankanın müşterilerine ait bireysel kredi, çek, senet gibi ürün alımlarının yazılmış olduğu listeye verilen addır.

Yani beş yıllık süre içinde kara listede bulunan kişiler, kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunsalar dahi bankalardan red cevabı almaktadırlar. Kara liste içerisinde bulunmak istemezseniz banka borcunuzu borç yapılandırma işleminden yararlanarak daha esnek bir şekilde ödeme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kara listede olanlar nasıl kredi alabilir?

Kara listede bulunan kişilerin yardımına yetişen bir diğer banka olan Burgan Bank olarak bilinen bankalar gelir belgesi, kefil talebinde bulunamaması için kişiye kredi vermektedirler. Üstelik kredi çekecek kişilerden hiçbir şekilde sigorta masrafı ya da herhangi bir masraf da alınmamaktadır.

 Bankadan kırk bin liraya kadar kredi çekme imkânına sahipsinizdir. Bankanın Dijital Kredi Kampanyası başlığı altında başlatmış olduğu bu projede sizden hiçbir şekilde gelir belgesi istenmemektedir. Sigortalı olmasanız dahi krediye başvurma imkânınız bulunmaktadır. Yani sigortasız işte çalışan bireylere birlikte yanı ev hanımlarına da bazı bankalar kredi vermektedirler.

Kara liste ne zaman silinir?

Kredi puanı ise ülkemizde dokuz bankanın katılmasıyla oluşturulmuş olan Kredi Kayıt Bürosuna bir kişinin bu süreye kadar kullanmış olduğu her türlü kredi ve kredi kartı işlemleri göz önüne alınarak gerçekleştirilmiş 1 ile 1900 aralığında kullanıcılar için belirlenmiş puan türüdür.

Türkiye de tüm bankalar verilerini KKB’ ye yollamakla mükelleftir. 5 sene boyunca kredi ya da kredi kartı kullanmamış bireylerin de kredi notu hesaba katılmaz ve 0 sayılır. Kredi notuna göre bankalar kredi kullandırmaktadır.  Kredi notunu fazlalaştırmak için ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparsanız aktif kredi kartı kullanıcı olmak en iyi yollardan bir tanesidir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Teslim Süresi Kaç Gün? 2023

PTT kara listeye kredi veriyor mu?

PTT hem kendi şubesinden maaşını alan hem de maaş almayanlar bazı şartlarda kredi imkanı sunmaktadırlar. İstenen şartlar ise hem bireylere hem de bankalar çerçevesinde değişiklik göstermektedir. Yani PTT çoğu kişiye kredi imkânı sağlamaktadır.

PTT’nin anlaşmalı bulunduğu bankalar bulunmaktadır. Maaşını PTT’den alanlara özel bir şekilde düzenlemiş olduğu kredi kampanyası bulunmaktadır. Vekâletname ile PTT Kredisi başvurusu gerçekleşmiyor.

 PTT Emeklilerinin kredi başvurularında daha uygun faizli ihtiyaç kredisini müşterilerine vermektedir. Ancak maaşını PTT’den almayan kişilerin banka şubesine kredi başvurusu yapması ile PTT’ye kredi başvurusu yapması arasında bir çok farklılık bulunmaktadır.

denizbank sitesinin ihtiyaç kredisi başvuru ekranıdır
Denizbank kara listeye kredi veren banka

Kara listeye kredi veren Bankalar 2023

Kara Listede bulunan kişilere kredi imkânı sunan bankalardan kredi alabilmek için ilk olarak banklarının gerekli kriterleri sağlamanız gerekmektedir. Bunun ardından bankaların, daha önceden vermiş olduğu kredi ya da kredi kartlarının ödemelerini belirlenen sürede yapmanız gerekiyor.

Çünkü bankalar, müşterilerine kredi fırsatı tanımalarının ardından vermiş oldukları kredileri zamanında ve sorun bulunmaksızın tekrar geri almak istemektedirler. Denizbank bu konuda birçok bankaya göre daha çok destektir. Yüksek faizli olsa da kara listede olanlara kredi verebilir.

Nkolay, Odebank, Enpara, Cepteteb gibi online bankacılık sistemlerini de inceleyebilirsiniz.

Fakat müşterilerin daha sonra ödeme konusunda güçlük çıkarmaları durumuna karşı kredi notu ile puanlandırma sistemine uygulanmaktadır. Bu sistem ile birlikte kimin kredi borcunu yapatıp, kimin ödeyemem yapmayacağı konusunda önceden bilgi sahibi olunmaktadır. Kredi borçlarını vaktinde ödemeyen ya bu konuda sürekli aksaklık yaşayan bireylerin de kredi puanları düşer.

Ayrıca kredisinin ödeme günü geciktiren kişiler için doksan günlük bir zaman başlatılmaktadır. Fakat kredi almak isteyen yine dokuz gün içerisinde kredilerinin aidatını yatırmazlarsa bu defasında bu kişilere faiz yansıtmaya başlamaktadırlar.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartına Haciz ve Bloke Konulur Mu 2023? İcra Ne Zaman Gelir?

Yasal zamanın bitmesinin ardından bankalar icraya gitmeden önce bir hafta daha zaman tanır. Daha sonra icra işlemleri başlatılır. Ama bu süre içinde müşterileri için kara listeye alma ve kırmızıçizgi yeme gibi durumlar da peş peşe gelir.

Borcumu ödedim kara listeden nasıl çıkarım?

Kara listeden çıkmak için yapmanız gereken birçok yöntem bulunmaktadır. Çünkü kara liste denilen şey bankaların yasal takip işlemlerinin ardından müşterilerine uyguladığı bir uygulama. Yani yasal takibi işlemlerinin başlamış olduğu borçların çoğalması uzun süre ödenmemesi halinde bankalar bu kişilerle çalışmamak için kara listeye alınmaktadırlar.

Kredi notu sıfırlanır ve ödenmeyen bütün borçlar da sicilinize yazılır. Tabi ki böyle bir şey mümkün olmayabilir. Kara listede olup olmadığınız hakkında bilgi sahibi oluştursa, şimdi de kara listeden çıkmak için uygulamanız gereken yöntemlere bakacağız.

Bu yönetenlere başvurmadan önce bilmeniz gereken şudur ki, kara listeye sebep olan durumun tamamen yok etmeniz gerekmektedir. Yani bir kredi veya kart borcunun ödenmemesi yüzünden kara listedeyseniz ilk hedefiniz bu borcunuzu tamamıyla ödemelisiniz ve üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kara listeye kredi veren bankalar oldukça azdır. Burgan Bank gibi online kredi imkanı sunan bankalar denenebilir. İpotek veya farklı yöntemlerle de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kara Liste Ne Zaman Silinir?

Kara listeden silinmek için bütün borçlarınızı ödedikten sonra 5 sene beklemeneiz gerekir. Kırmızı kalem olarak da adlandırılabilir. 5 yıl sonra yeni bir sayfa açabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ