Kosgeb NACE Kodları Nedir? NACE Rev 2 Kodu Sorgulama

Kosgeb NACE Kodları Nedir? Nasıl Bulunur? E-ticaret NACE Kodu

Kosgeb NACE Kodları Nedir? Nasıl Bulunur? E-ticaret NACE Kodu

Kosgeb NACE Kodları, Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına geliyor. Yani Nace kodu ne anlama geliyor derseniz, iş yerlerini faaliyetlerine ya da tehlike durumlarına göre sınıflandıran bir kod birliğidir. 

Ülkemizde 6’lı Kod olarak da bilinen bir birliktir. Sınıflandırmanın konusunun değişmesinin sebebi kurumların kod sistemini kendi ihtiyaçlarına göre yönlendirme yapmasıdır. Örneğin; SGK için Nace kodu tehlike sınıflandırması olarak kullanılıyor. Bu sınıflandırmaya göre üç sınıf bulunuyor. Bunlar: Çok Tehlikeli olan grup, Tehlikeli ve Az daha Tehlikeli gruplardır.

 Çok Tehlikeli olarak adlandırılan sınıfta maden ve inşaat gibi tehlike sınıfında bulunan iş yerleridir. Tehlikeli olarak adlandırılan sınıf imalat ve kesim şekli  iş yerlerinin bulunduğu sınıftır. Az Tehlikeli olarak adlandırılan sınıf ise gıda ve büro şekli iş yerlerini barınmaktadır.

 SGK bunları Nace kodları ile belirlenir. Çalışanların bulunduğu iş yerinin tehlike sınıfına göre prim miktarı da değişim sergilemektedir. Bu sınıflandırma sayesinde prim miktarlarının yüzde kısmı belirlenir. Ayrıca tehlike sınıfına göre çalışacak iş güvenliği uzmanları da belirlenmektedir.

Çok Tehlikeli sınıfına ait iş yerlerinde A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı kullanılırken Tehlikeli ve Az Tehlikeli sınıfına ait iş yerlerinde A, B ve C sınıfı iş güvenlik uzmanları kullanılmaktadır. Bu kodları değiştirebilme ihtimaliniz vardır. İTO ve SGK birimlerin dilekçe ile başvurduğunuz zaman tehlike sınıfınızın değişikliği sağlanabilmektedir.

NACE Tipleri ve Harfleri Ne Anlama Gelir? Alfabetik Sıralama

NACE tipi: B – Madencilik ve Taş Ocakları Sektörünü ifade eder.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Arıcılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır 2023? 50 Kovana Kredi Çıkar mı?

NACE tipi: C – İmalat sektörü anlamına gelir.

NACE tipi: D – Elektrik, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü manasına gelir.

NACE tipi: E – Su temini, atık yönetimi kanalizasyon ve iyileştirme sektörü harfidir.

NACE tipi: F – İnşaat sektörünü temsil eder.

NACE tipi: G – Toptan ve perakende ticareti sektörü anlamına gelir.

NACE tipi: H – Ulaştırma ve depolama sektörünü ifade eder.

NACE tipi: I – Yiyecek hizmetler ve konaklama sektörünün harfidir.

NACE tipi: J – İletişim ve bilgi sektörünü ifade eder.

NACE tipi: K – Sigorta faaliyetleri ve finans sektörünün harfidir.

NACE tipi: M – Mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler yürüten sektörlerin harfidir.

NACE tipi: N – Destek hizmetleri faaliyetleri ve idari hizmetler sektörünü simgeler.

NACE tipi: R – Eğlence, kültür, sanat ve spor sektörüne işaret eder

NACE tipi: S – Diğer hizmet faaliyetlerinin harfidir.

Nace rev 2 kodlarının listesine gösteren bir görsel
Nace rev 2 kodu nedir nasıl öğrenilir

NACE Rev 2 Kodu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

NACE Rev 2 Kodu, her sektöre atanan kodlardır ve genelde 6 karakterden oluşur. Baz yan sektörlerde karakter sayısı değişebilir. Nace kodunu öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz. KOSGEB ana sitesine yönlendirir. Buradan CTRL + F yaparak işletmenizi arayarak kodu öğrenebilirsiniz. Eğer kodu biliyorsanız aynı arama şekliyle kodu yazıp işletme türünü de öğrenebilirsiniz.

Nace kodu sorgulama için KOSGEB desteklene sektörler linkine tıklayın ve resimli anlatımı takip edin.

Kosgeb nace kodu sorgulama ekranını gösteren bir resim
NACE kodu sorgulama ekranı

Linke tıkladıktan sonra KOSGEB desteklenen sektörler linkinin sayfası açılacak. Ardından NACE REV 2 Kodu / Sektör adı yazan yere sorgulamak istediğiniz kodu ya da sektör adını buraya yazın. Örneğin ben inşaat yazdım ve aşağıdaki gibi bir arama sonucuna ulaştım…

nace kodu inşaat sektörü sorgulamasını gösteren ekran
Nace kodu sorgulama sonucu

Gördüğünüz gibi, KOSGEB Nace Kodu sorgulama sonrası hem NACE REV 2 Kodunu hem de sektörün NACE tipini görebiliyorsunuz. Sektör adı yazan kısımdan, kendi ilgilendiğiniz sektörü bulabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir 2023? Nasıl Yararlanılır?

Kosgeb NACE kodları nasıl bulunur?

Eğer iş yerinizin yaptığı iş ile ilgili uygun olan nace kodunu olmadığında ya da daha önce yapılan bir hatadan dolayı nace kodunda bir değişiklik yapmak istiyorsanız şayet, bir defaya özgü olmak üzere elektronik ortamdan E-bildirge kullanıcıları yeni nace kodu talebinde bulunabilmektedir.

Bazı firmalar yapmış oldukları işe aynen uyan bir nace kodu bulamadığında veya bir hata yaptıklarında benzer nace kodu başvurusu yapmıştır. Genellikle eğer iki işte aynı tehlike sınıfına giriyorsa bu çok problem doğurmaz ama eğer gerçek işiniz çok tehlikeli sınıfta yer alması gerekirken, sizin farklı bir nace kodu ile otomatikman tehlikeli sınıfta bulunmanız durumunda şirketiniz namına ilerleyen süreçlerde çok ciddi problemleri ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle firmanızın nace kodunun doğru olduğunu sorgulamanız da fayda bulunmaktadır. Altı haneden oluşan NACE kodunda kullanılan rakamların özel anlamları mevcuttur. Bu rakamların sıralaması dahi işyerlerinin faaliyet alanlarını birbirinden ayrılır.

NACE kodunun ilk sıradaki iki rakamı işyeri eylemlerinin gruplandırmasını ortaya koymaktadır. ACE kodunu öğrenmek isteyen firma yetkililerinin benimseyebileceği en kolay yöntem; SSK sicil numarasını incelemek olacaktır.

Bu numaranın 3. ve 8. hanesine kadar yazılan rakamlar o işletmenin NACE kodunu ortaya koymaktadır. Bazı işletmelerin NACE kodları 4 rakamlı da olabileceği için NACE kodu öğrenmek için en kesin yol; sorgulama yapmak ya da muhasebecilere  konu hakkında danışmaktır. NACE kodunun farklı sayıda rakamlardan oluşmasının nedeni; işletmenin faaliyet alanlarının özelleştirilmesi yapmaktır.

KOSGEB kafe açmaya destek veriyor mu?

KOSGEB Desteği (Kredi) ilecafe nasıl açılır, Devlet destekli iş kurmak isteyen kişiler için özellikle son yıllarda verilen çok değerli desteklerden biri haline gelmiş olan KOSGEB desteğiy ile cafe açmak son zamanlarda birçok girişimci için  tercih edilen desteklerden birini oluşturmaktadır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  İş Yeri (Dükkan) Açmak İçin Ne Gerekli? Maliyeti ve Belgeler 2023

KOSGEB hibe ve sıfır faizli kredilerinin üretime destek olup, ekonominin büyümesi ve istihdamın arttırılması hedefi düşünüldüğünde, ülke ekonomisine katılacak her türlü işletmenin her birinin çok önemli katkılar sağlayacağı kesinlikle aşikârdır.

KOSGEB İleri girişimcilik NACE kodları

Kosgeb desteklenmeyen sektörlerdeki iş fikirlerine ve iş planı projelerine karşılık hibe ve faizsiz kredi desteklerini kesinlikle vermemektedir. Bu nedenle Kosgeb tarafından verilen destekleri almak isteyen girişimcilerin hazırlayacakları iş planı projelerinin destek verilen sektörler içinde  hazırlanması ve nace koduna sahip olması gerekir. İleri Girişimcilik Nace Kodu tek bir kod değildir. Linke tıklayarak KOSGEB ana sitesinden kontrol edebilirsiniz.

KOSGEB e-ticaret NACE kodu

47.91.14 – Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret olarak sektör adını ve NACE kodunu görebilirsiniz.

Hem e ticaret iş planı örnekleri hem de kosgeb’in e-ticaret sitelerine destek olup olmadığı hakkında genel bilgileri buradan öğrenmek oldukça mümkündür. Kosgeb bir çok teknolojik faaliyet yapacak olanlara ekonomik ve eğitim açısından yardımcı olmaktır.

2020 yılı dahil tüm kosgeb girişimcilik kurslarına katılan kişilere devlet tarafından faizsiz krediler veya hibe programlarına katılanlara hibe kredi vermektedir. Bunlardan biri de eticaret sitelerine yapılan desteklerdir, ancak her eticaret sitesine ne yazık ki yardım yapılmadığını belirtelim. Sadece Kosgeb eticaret iş planı örneği olan ve nace kodu bulunan alanlardan destek almaktır.

sık sorulan sorular

Sıkça Sorulan Sorular

KOSGEB NACE Kodları Ne Demek?

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması manasına gelmektedir. Nace kodları; iş yerlerini faaliyetlerine veya tehlikelilik hallerine göre sınıflandıran bir kod bütünüdür.

KOSGEB Nace Kodu Nasıl Bulurum?

Kosgeb NACE kodunu bulmak için E-bildirge ile talepte bulunur. Özellikle çok tehlikeli sınıfta yer alanların kodu bilmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekir. Aksi taktirde büyük problemler çıkabilir.

YORUMLAR YAZ