Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur? Krediyi 1 Ay Geriden Ödemek veya Ertelemek

Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur? Krediyi 1 Ay Geriden Ödemek ya da Ertelemek

Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur? Krediyi 1 Ay Geriden Ödemek ya da Ertelemek

Kredi borcu 1 ay ödenmezse 1 dönem, 2 ay ödenmezse 2 dönem gecikme olur. 3 ay olduğu zaman + 7 gün sonra icra ve haciz için avukata devredilir. Krediyi 1 ay geriden ödemek ya da diğer değimle 30 günlük ertelemek ne gibi sonuçlara neden olur? Gelin ayrıntılı göz atalım.

Kredi veya kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne olur 2023?

Kredi veya kredi kartı borcu zamanında ödenmezse hanenize 1 dönem gecikme olarak geçer. Yani, 1 ay ödenmezse icralık olmazsanız. Findeks kredi notu sorgulama yaptığınız 1 dönem gecikme ibaresi görürsünüz. Bu da kredi puanınızı olumsuz etkiler, yani düşer. Ayrıca 30 gün geç ödeme nedeni ile bir ay gecikme faizi ödersiniz.

1 Gün Geciken Kredi Sıkıntı Olur mu 2023?

Kredi veya kredi kartı borcu ödemeleri 1 gün 10 gün ödenmezse veya 30 gün gecikmesi aynıdır. Faiz oranları değişebilir ama kredi notu açısında değişen bir şey olmayacaktır. Geciken 1 aylık kredi ödemesi 1 dönem gecikme olarak kayıtlara geçer. Avukata devredilmez, haciz gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Hatta kırk yılın başı olduysa kredi puanı da az etkilendir. Ama alışkanlık haline getirirseniz kredi notunuzda büyük düşüşler yaşanabilir. Aynı şekilde, kredi kartı taksitini 1 gün geç ödemek de aynıdır kredi notunu az da olsa olumsuz etkiler.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır 2023?

1 gün geciken kredi için 1 günlük faiz oranı uygulanır. Hatta uygulanan gecikme faiz oranı çektiğiniz kredinin faiz oranından yüksek olur. Yani, %1.5 faiz oranını %3.45 olarak yansıtabilirler.

Kredi kartı borcu ile iglili ekşi sözlük yorumlarına göz atabilirsiniz.

Krediyi 1 Ay Geriden Ödemek Mümkün mü 2023?

Bireysel Kredi 1 ay ödenmezse az bir faiz ödersiniz, kredi notunuz da az etkilenir. 1 ay geriden ödemek ile aynı şey değildir. Çünkü geciken krediye faiz oranı uygulanır, 1 seferlik gecikme denir geçilir. Ama sürekli ödememek bütün sicilinizi olumsuz etkiler. Mevcut çalıştığınız banka ya da başkan kuruluşlardan kredi veya kredi kartı alma şansınız olmaz.

Aslında 1 ay es geçip diğer ayları ödemek diye bir şey yok. Örneğin: Tüketici Kredisi ödeme tarihiniz 30 Ağustos, siz 30 Eylül’de ödediniz, aslında siz Ağustos ayını ödediniz Eylül’ü ödemediniz, doğal olarak Eylül de geciken kredi kategorisine girdi. Her ay ekstra faiz ödersiniz ve siciliniz için iyi olmaz.

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapacağım 2021?
Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapacağım 2023?

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapacağım 2023?

Bankalara borcum var çok sıkıştım, ödeyemiyorum, çaresizim ne yapacağım? Allah kimseyi böyle bir duruma düşürmesin. Kredi 1 ay ödenmezse sıkıntı yok ama 3 ay ödenmezse sıkıntı büyük olur.

 1. İlk adım olarak bankanızla görüşüp kredi erteleme için görüşme yapın,
 2. Olumsuz yanıtlanırsa taksit sayısını artırarak aylık ödeme oranınızı düşürmeye çalışın,
 3. Kredi kartı borcuysa ne yapın edin asgarisini ödemeye uğraşın,
 4. Başka bir banka ile uzun taksitli anlaşma yapın, diğer banka borcunu kapatın,
 5. Bankaya kredi yapılandırma talebinde bulunun,
 6. Gereksiz zevklerinizi geçici süre bırakın,
 7. Durumunuz iyi olduğu dönemlerde köşeye para atın,

Her şeyi yapmanıza rağmen hala çare bulamadıysanız ve yapılandırmayı da kabul etmediyseniz ne yazık ki 3 ay ödenmezse size 7 gün ek süre verilir. Bu sürede de ödemezseniz Avukata devredilir ve icra işlemleri başlar. İkamet ettiğiniz yere haciz gelir, size ait olan eşyalar haczedilir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2023 E-devletten İade

Bankadan yüklü miktarda kredi çekip ödememek gibi durumlarda size ait hiçbir şey yoksa yüklü miktarda borcunuz da olsa hiçbir şey yapamazlar. Tek yapabilecekleri çalışıyorsanız maaşınızın çeyreğine haciz koymaktır. 50 farklı yere borcunuz da olsa sadece maaşınızın %25’lik oranı alınabilir.

Her borcu olan taraf sıraya girmek zorundadır. Ömür boyu maaşınızın çeyreğini alamayabilirsiniz. Ama maaşınızın %25’inden fazlasına haciz konulamaz, böyle bir durumda karşı dava açabilirsiniz.

Bireysel Krediyi 1 Ay Ertelemek Mümkün mü?
Bireysel Krediyi 1 Ay Ertelemek Mümkün mü?

Bireysel Krediyi 1 Ay Ertelemek Mümkün mü?

Krediyi 1 ay ertelemek bankaların uygulamalarına bağlı olarak mümkün olabilir. Lakin 1 aylık gecikme çok büyük problem olmayacağı için erteleme yerine faizi kabullenip geriden ödemek daha mantıklı olacaktır. Garanti gibi bankalar kredi kartı ödemeleri için 1 ay erteleme imkanı sunuyor. Kredi kartına ne zaman icra gelir?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi 1 ay ödenmezse gecikme faizi ödenir, evinize el konmaz. 2 ay üst üste ödemezseniz, banka size  1 ay süre tanır ve konut üzerindeki ipotekten faydalanarak evi satışa çıkarır.

Bankanın el koyduğu konut, mevcut kredi borcunu karşılamıyorsa kalan borçlar için diğer taşınır, taşınmaz mallar, banka hesaplarınız, adınıza olan birçok şeye haciz gelir.

Pandemi Nedeni ile Geciken Kredilerin Takip Süresi Kaç Ay Oldu?

Geciken krediler için takip süresi 90 günden 180 güne çıktı. Salgın dönemi nedeni ile birçok kişi işinden oldu, esnaflar iş yapamadı, kredi borcu ödemeyenler çoğaldı. Haciz ve icraların havada uçuşmaması için BDDK 3 aylık süreyi 6 aya çıkardı.

Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi veya kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse 1 dönem gecikme olur ve kredi puanınız olumsuz etkilenir. Geç ödediğiniz borcu da yüksek faizle ödemek zorunda kalırsınız.

1 Gün Geciken Kredi ve Kredi Kartı Borcu Sıkıntı Olur mu?

1 gün geciken kredi ile 1 ay ödenmeye kredi kartı borcu aynı şeydir. Normal faizin %130 oranında 1 aylık ödemenize gecikme faizi uygulanır. Kredi puanını olumsuz etkiler.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Bankadan Yüklü Miktarda Kredi Çekip Ödememek

Bankadan veya bankalarda yüksek miktarda kredi çekip aylarca ödememek çok büyük sıkıntıya neden olur. Ev, araba, arsa, banka hesabı, evinizdeki değerli eşyalar her şeye haciz gelir. Üstünüze bir şey yoksa maaşınızın 4’te birine haciz gelir. Hiçbiri yoksa hapse girmezsiniz, hiçbir şey olmaz.

YORUMLAR YAZ
 • Gökhan2 yıl önce
 • Merhaba garanti bankasından maaş alıyorum.yapilandirilmis kredimin ilk iki ayı olan Ekim ve kasim ayını odeyemedim ama 3 üncü taksitten itibaren ödemeye kesin baslicam.bu durumda nolur.odenmeyen iki taksiti nasıl ödeyebilirim hepsini bir odeyemiyorum.yardimci olurmusunuz bu konuda.ayni zamanda maaşında haciz varhaviz

  • admin2 yıl önce
  • Genelde 90 gün sonra yasal işlem başlar. ilk 2 ayı ödemezseniz 3. ay ödediğiniz aslında ödemediğiniz ilk ayın taksitinden düşer. Faiz oranı ne kadar o oranda fazla ödeme yaparsınız. Örneğin taksitleriniz 500 TL, faiziyle 505 lira oldu, siz 505 lirayı hesabınıze gönderdiğiniz borcunuzdan düşer. Eğer sistem kapatıldıysa bankayla görüşün ve ödemeyi yapacağınızı söyleyin, açılacaktır.