Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım? 2023

Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Kredi çekmek için bir işte sigortalı olarak belirli ay çalışmış olmak ve diğer kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Son yıllarda bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler sayesinde kredi çekmek ve kredi işlemlerini daha kolay hale getirmek mümkün olmaktadır.

Uzun yıllar sigortalı bir işte çalışma olmamasına rağmen bankaların getirmiş olduğu bazı kriterleri tamamlamak kredi çekmeye imkan sağlamaktadır. Birçok kişi kredi çekmek için çalışma ve sigortalılık süresinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Kredi çekmek için kaç ay bir sigortalı işte çalışmak lazım soruları hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

1 Aylık Sigortalıya Kredi Ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankalar kredi tahsisi konusunda bazı kriterleri öne çıkarmaktadır. Bu kriterlere göre düzenli bir gelirin bulunması ve sigortanın düzenli şekilde yatırılması olmasının yanında kredi notunun da en az 1000 puan olması gerekmektedir.

1 aylık sigortalı çalışana kredi vermek için bankalar alacağın temini için teminat ve birden fazla belge isteyebilmektedir. Bankaların birçoğu kredi kartı verme konusunda çalışma süresini veya sigortalılık süresini öne almamalarının yanında kredi vermek için 1 aylık sigortalı süresini yetersiz bulmaktadır.

2 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

2 ay sigortalı çalışan için kredi almak için bankalar kredi teminatı için teminat ve çalışma süresinde aralıksız sigortalılık ve kredi puanı gibi özellikleri bulundurma gerekliliği talep etmektedir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  E-Devlet Hibe Kredi Başvurusu – Tarım ve Ticaret Bakanlığı Hibeleri

Tüm bankalar kredi çekebilmek için en az 3 ay düzenli sigortalı bir işte çalışma kriterini öne sürmektedir. Kredi puanınız yüksekse bazen kredi kolay çıkabilmektedir, ama faiz oranları daha yüksek olabilir.

3 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalar için gerekli olan düzenli çalışma ve sigortalılık süresi için 3 aylık sürenin yanında kredi notunun da istenilen şekilde olmasıyla kredi çekebilmektedir. Buna göre birçok banka kredi verme kıstaslarını tamamlamış olarak kabul etmektedir.

3 aylık sigortalıya kredi veren bankalar arasında Akbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Halkbank, İş Bankası Garanti Bankası gibi bankalar yer almaktadır.

Kredi çekme limiti olarak aylık gelir dikkate alınırken diğer ödemeler ve ödenebilecek maksimum aylık kredi ödemesi gibi düzenlemelere bakıldıktan sonra kredi çekilebilecek tutar belirlenmektedir.

4 Ay Sigortalı Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Çalışma süresi 4 ay sigortalı gözüken bir kişi diğer kriterlere uygun ise bankalar tarafından yine önce çalışma süreleri ve kredi notunun yüksekliği ile kredi çekme limitleri artabilmektedir. Buna göre aynı ücreti alan iki kişinin kredi notu yüksek olanı daha fazla kredi çekme imkanına sahiptir.

4 aylık sigortalının kredi çekebilme üst limiti değişebilmektedir. Ortalama 5 bin TL maaşı olan bir çalışanın alabileceği kredi tutarı 190 bin ve 220 bin TL arasında değişmektedir.

Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Ev kredisi almak için bankaların kriterleri arasında en az 3 ay sigortalılık süresi bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda kredi notunun yüksek olması gibi gerekliliklerin yanında ev kredisinin kısa sürede onaylanabilmesi için sigortalılık süresinin mümkün olduğunca fazla olması tavsiye edilmektedir.

Yeni İşe Başlayan Kredi Alabilir Mi?

Bankaların kredi düzenlemesi en az 90 günlük sürede sigortalı bir işte çalışma kriteri bulunmaktadır. 3 aydan daha az sürelerde kredi onaylanması için maaş ve diğer ödemeler göz önünde tutulmaktadır. Yeni işe başlayan çalışanların kredi alabilir mi sorusu bankalara göre değişse de en az 3 aylık sigortalı olmaları gerekmektedir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Denizbank Hayvan Kredisi Veriyor mu? 2023 Faiz Oranları Ne Kadar?

1 Senelik Sigortalı Kredi Çekebilir Mi?

Çalışma süresinin düzenliliği kredi çekmek için en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. 90 günlük düzenli sigortalılık süresini tamamlamak kredi çekebilmenin ilk koşulu olarak bilinmektedir.

Bunların dışında 3 aydan daha fazla olan süreler kredi limitini arttırmak ve işlemlerin onaylanması için daha avantajlı olmaktadır. 1 senelik sigortalı kredi notu iyiyse kolay şekilde kredi çekebilir.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Maaş miktarı kredi limiti için avantaj oluşturabilmektedir. Maaş miktarının yanında varsa diğer ödemeler kredi geri ödemesini etkileyebileceği için çekilmek istenen kredi limitini düşürebilmektedir.

Maaş miktarının %50 sini geçmeyecek şekilde geri ödemelerin oluşturulması gerekmektedir. Maaş aylık geliri yüzde 50’ye kadar olan miktarı için kredi çekilebilmektedir.

Garanti Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kesin kredi onayı yapılabilmesi için çalışanın en son çalıştığı süredeki sigortasının 90 günlük dönemde düzenli olup olmadığına bakılmaktadır. Aynı zamanda kredi notunun yüksek olması ve yeterli gelire sahip olmak da garanti kredi çekmeyi sağlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigorta Gerekir?

Kredi çekmek için gerekli sigortalı ay sayısı eskiden 6 ay olarak biliniyordu ama günümüzde 3 ay yeterlidir. Hatta kredi puanı iyi olanlar daha ilk ayından kredi çekebilirler.

Ev Kredisi için Kaç Ay Sigorta Gerekir?

Diğer kredi koşulları gibi ev kredisi çekmek için de 3 ay beklemek gerekir. Kredinin miktarı maaşınız ve diğer ödemelerinize göre değişir. Evinizin ipotekleneceğini de unutmayın.

YORUMLAR YAZ