Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır? (2023)

Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır 2023?

Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır 2023?

Kredi kartı başvurusu; fatura borcu, kara liste, başka bankalara borç gibi nedenden ötürü olumsuz sonuçlanır. Ödeme düzeniniz de iyi değilse onaylanmaz. Neden kredi kartı alamıyorum? Sorusuna da makalemizde yanıt bulacaksınız.

Kredi Kartı Başvurum Onaylanmadı Neden?

Kredi kartı başvurusu ardından bankadan size “şu an olumlu değerlendirilememiştir” mesajı geldiyse olumsuz sonuçlandığını anlarsınız. Onaylanmama nedenleri arasında birçok sebep yatar.

  1. Düzenli bir geliriniz yok demektir,
  2. Bankaya sunduğunuz maaş bordrosunuz yetersiz görülmüştür,
  3. Fatura, kredi veya diğer borçlarınızı düzenli ödememişsinizdir,
  4. Kredi notu puanınız, kredi kartı almak için yeterli değildir,
  5. Kazancınıza göre çok abartı bir limit istemişsinizdir,
  6. Kredi kartı başvurusunu sürekli tekrar etmişsinizdir,
  7. Başvuru yaptığınız banka, kredi kartı versin diye doğru olmayan bilgiler iletmişsinizdir,
  8. Bir önceki kredi kartınızın limiti yüksektir ve sonuna kadar kullanılmıştır.
iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2023 E-devletten İade

Kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanma nedenlerinin başlıcaları bunlardır. Tabii, buradaki bilgileri bir de detaylı şekilde ele alalım, yani ne anlama geliyorlar bir bakalım.

Fatura Borcu Nedeni ile Kredi Kartı Başvurusu Onaylanmaz mı?
Fatura Borcu Nedeni ile Kredi Kartı Başvurusu Onaylanmaz mı?

Fatura Borcu Nedeni ile Kredi Kartı Başvurusu Onaylanmaz mı?

Eğer, üstünüze kayıtlı; telefon, elektrik, doğal gaz, su vb. faturalarınız varsa ve bunları ödemediyseniz kredi kartı başvurunuz onaylanmaz. Banka, borcunu ödemeyen birinin başvurusu tabii ki olumsuz sonuçlanır.

Kredi Kartı Başvuru Formunu Doldururken Neler Dikkat Etmeli?

Kredi kartı almak isteyenler, kesin olsun diye formu doldururken sallayabiliyor. Tabii, banka birçok veriye sahip olduğu için başvuru formundaki bilgilerin doğru olmadığını tespit ediyor ve başvuru olumsuz sonuçlanıyor.

Eviniz, arabanız, arsanız varsa belirtin, maaşınızı doğru girin. Çok yüksek limitlerde kredi kartı istemeyin. Bu hususlara dikkat ederseniz ve borcunuz da yoksa muhtemelen başvuru olumlu sonuçlanır. Kredi kartı teslim süreleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bankadaki Geçmiş Sicil Başvuruyu Olumsuz mu Etkiler?
Bankadaki Geçmiş Sicil Başvuruyu Olumsuz mu Etkiler?

Bankadaki Geçmiş Sicil Başvuruyu Olumsuz mu Etkiler?

Tabii ki, kredi kartı başvurusu için en önemli hususlardan biri de sicilinizdir. Önceki dönemlerde çekmiş olduğunuz krediyi düzenli ödemeniz gerekiyor. Başka bir bankanın kredi kartını kullanıyorsanız onun da borçlarını ödemelisiniz ve limitiniz dolu olmamalı. Kara listede olanlar, icra veya haciz işlemleri olanların kredi kartı başvurusu onaylanmaz.

Kredi Kartının Sürekli Asgarisini Ödemek Başvuruyu Olumsuz Sonuçlandırır mı?

Buradaki sorumuz bir kredi kartı varken ikincisini almak isteyenler için. Eğer, elinizdeki kredi kartınızın sürekli asgari tutarını ödüyorsanız nakit sıkıntınız var demektir. Bu durumda ikinci kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanır. Bütün borcu kapatmak kredi notunuzu yükseltir ve ikini kartı alma işleminiz için olumlu bir adımdır. Ayrıca, ilk kartınızın limiti yüksekse ikinciyi almanız çok zor. Onun için ilk kartın limitini düşürerek ikinci kartı alabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Teslim Süresi Kaç Gün? 2023
Kredi Kartı Teslim Süresi Kaç Gün? 2023

Kredi kartı başvurunuzu; Denizbank, Akbank, Vakıfbank, Ziraat, Garanti üzerinden yaptınız. Teslim süresi genelde 10-15 gündür. Onaylanan kart gelmeden kullanmak da mümkündür. Hangi banka kaç gün içerisinde kartınızı adresinize gönderiyor, kredi kartım adresime gelmeden nasıl kullanırım? Sorularınıza yanıt bulacaksınız. Onaylanan Kredi Kartım Kaç Günde Adresime Gelir?

İlgili İçerik

Sigortalı Olmak Şart mı?

Kredi çekmek ya da kartını almak için sigortalı olmak büyük avantajdır. Zaten, banka size kredi kartı verecekse bir gelir isteyecektir. 6 ay sigortalı olmak başvurunun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlar. Sigortasız ama yan gelir sahibiyseniz bunları da ayrıntılı şekilde belirterek kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? İşte Diğer Nedenler…
Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? İşte Diğer Nedenler…

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? İşte Diğer Nedenler…

Kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanma nedenlerini aktardık. Birkaç tane de neden onaylanmaz? Sorunuza yanıt vermek istiyorum.

Kredi notunuzun düşük olması

Farklı borçlar ve size tanımlanan limitin üst sınırına gelmeniz nedeni ile kredi puanınız düşmüş olabilir. Bu durumda başvuru onaylanmaz.

Gelirin az olması

Maaşınız yeterli değilse, önceden borçlarınız varsa, gelir gider dengeniz uyuşmuyorsa başvuru olumsuz sonuçlanır.

10 yere kredi başvurusu yapmak

Kredi kartı için onlarca yere başvuru yaparsanız banka der ki bu çok sıkışık, ödemesi zor, bu yüzden başvurunuz onaylanmayabilir.

Her yere borcunuzun olması

Hepimiz bazı dönemlerde sıkışıyoruz ve farklı yerlerden para bularak borçlanıyoruz. Bu bazen banka bazen de arkadaşlarımız oluyor. İşler iyi gitmediğinde de bu borçları ödeyemiyoruz. Sistemde birçok bankaya borcunuzun görünmesi kredi kartı başvurusu için olumsuz bir durumdur.

Kredi Kartı Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması İçin Yapmanız Gerekenler
Kredi Kartı Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması İçin Yapmanız Gerekenler

Kredi Kartı Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması İçin Yapmanız Gerekenler

Kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler için birkaç tavsiyemiz olacak. Bu adımları izleyerek kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2023 PTT Veriyor mu?

Öncelikle, yukarıda neden olumsuz sonuçlanır sorusundan size uygun olanı tespit edin. İmkanınız varsa mevcut borçlarınız kapatın, bu süre zarfında borçlarınızı tarihinde önce ödeyin. Benim hiçbir sorunum yok, başvurum neden onaylanmadı anlamıyorum diyorsanız bankayı arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Kredi puanınız düşükse bir süre faturalarınızı zamanında ödeyin, ufak miktarda kredi çekip, düzenli ödeyip erken kapatın. Böylece kredi notunuz yükselir ve olumsuz sonuçlanma nedeni ortadan kalkar. Kredi notu sorgulama işlemi için linki inceleyebilirsiniz.

Borcum yok yine de kredi kartı alamıyorum

Borcum yok yine de kredi kartı alamıyorum diyorsanız kara listede olabilirsiniz, daha önce hiçbir fatura, kredi veya kredi kartı borcu ödememişsiniz demektir. Yani kredi puanınız yoktur. Borcunuz yoksa da düzenli gelirinizin olması gerekmektedir.

Bankaların kredi kartı güncel ve geçmiş faiz oranlarını BDDK sitesinden öğrenebilirsiniz.

Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı başvurusu için en mantıklı iş maaş aldığınız bankadan kredi kartı talep etmektir. Vermiyor diyorsanız muhtemelen gelir gider dengeniz yeterli değildir. Yoksa maaş bankanız düşük limitli de olsa kredi kartı verir.

Kredi Kartı Başvurusunun Reddedilmesi Kredi Puanını Düşürür mü? Olumsuz Etkiliyor mu?

Kredi kartı başvurusunun reddedilmesi puanı olumsuz etkilemez ve düşürmez. Bu rivayet çok dolanır ama gerçek değildir. Normal krediye başvurmak da kredi puanını düşürmez.

Kredi Kartı Başvurusu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Kredi Kartı Başvurusu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Kartı Başvurusu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Kartı Başvurum Neden Olumsuz?

Bunun birçok nedeni vardır. Düşük maaş, geçmiş borçlar, düzenli ödeme alışkanlığnızın olmaması, kredi puanınızın düşük olması durumunda kredi kartı başvurunuz onaylanmaz.

Kredi Kartı Başvurunuz Şu an için Olumlu Değerlendirilememiştir Ne Demek?

Genelde SMS ya da internet bankacılığı yapılan kredi kartı başvurusundan sonra gelen mesajdır. Şu an için olumlu değerlendirilememiştir demek o bankadan şimdilik kart alamamanız demektir.

Maaş Aldığım Banka Kredi Vermiyor Neden?

Başka borçlarınızdan ya da düzenli ödeme alışkanlığınızın olmamasından dolayı maaş aldığınız banka kredi kartı vermiyor olabilir. Başka karta sahip olmak da bir nedendir.

YORUMLAR YAZ
  • Necati Aydın2 yıl önce
  • Kredi kartı