Kredi Kartına Haciz ve Bloke Konulur Mu? (2023)

Kredi Kartına Haciz ve Bloke Konulur Mu 2023? İcra Ne Zaman Gelir?

Kredi Kartına Haciz ve Bloke Konulur Mu 2023? İcra Ne Zaman Gelir?

Kredi kartına da normal kredi borcu gibi haciz konulur. Karta icra zamanı 90 gün + 7 günlük ek süre ardından gelir. Kredi kartına bloke konulması nedenleri arasında da aynı sebepler yatmaktadır.

Kredi Kartına Haciz Hangi Durumlarda Konulur?

Kredi kartına haciz, borçların ödenmemesi durumunda konulur. 3 ay boyunca asgari ücret tutarını ödemezseniz banka size 1 hafta sürer verir. Bu süre zarfında, haciz işlemine başlanmaması için yapılandırmayı kabul etmeniz ya da borcu ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcunuz 90+7 gün içinde ödenmezse kartınız blokeli olarak kalmaya devam eder.

Kredi kartına haciz denilince, sizin elinizden alıp içindeki limiti harcayalım gibi bir durum söz konusu değildir. Zaten, siz kredi kartı borcunun asgari tutarını 3 defa ödemezseniz kartınıza bloke konulur. 3 ay üst üste ödemeseniz kartını tamamen kapatılır.

Kredi Kartına Bloke Konulur mu?
Kredi Kartına Bloke Konulur mu?

Kredi Kartına Bloke Konulur mu?

Kredi kartına borçlar nedeniyle bloke konulur. Bloke nedenleri arasında; şifrenin 3 kere yanlış girilmesi, 90 gün ödememe, alışveriş yapılan bir yere borcun ödenmemesi, şüpheli işlem tespiti ile geçici bloke konulur. Geçici bloke kaldırmak içi bankayı aramanız ve mevcut sorunları çözmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda şubeye gitmeniz bile gerekir.

Kredi Kartı Borçları Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcunuzu 1 ay ödemezseniz eve haciz gelmez. 3 ay boyunca asgari ücret tutarında ödeme yapmazsanız bankadan size tebligat gönderilir. Borcunuzu ödeyin ya da gelin yapılandıralım diye alternatifler sunulur. 7 günde de kredi kartı borcu için hiçbir işlem yapmazsanız dosyalar avukata teslim edilir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur? Krediyi 1 Ay Geriden Ödemek ya da Ertelemek

Kredi kartı borcu ödenmemesi nedeni ile avukata verilen dosya tarafınıza dava olarak döner. İcra işlemi başlar ve eve haciz gelir. Evinizde para edebilecek eşyalar haczedilir. 18 yaşını tamamlamış, aile evinde yaşayan bir kişiyseniz sizin şahsi eşyalarınız haczedilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Aile Evindeki Eşyalar Haczedilir mi?

Kredi veya kredi kartı borcu ödenmediği taktirde haciz işlemi kendi evinize veya ailenize gelir. Aile evindeki size ait eşyalar haczedilir. Bu durumu bir örnekle anlatmak istiyorum.

Bir şahıs, pek düzenli çalışmıyor, zamanında çalışırken kredi kartı almış. Limiti de oldukça yüksek. Tabii, yiyor, içiyor, kredi kartının limitlerini sonuna kadar kullanıyor. 1 ay geçiyor ödemiyor, 2 ay geçiyor ödemiyor, 3 ay geçiyor ödemiyor… Bankadan ödemesi için son uyarı geliyor ve yedi günlük sürede de kredi kartı borcunu ödemiyor.

Tabii, şahsın ailesi uyanık, böyle bir durumla karşılaşacaklarını bildikleri için evdeki bütün eşyaların; televizyon, koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinesi… Aklınıza gelen haczedilebilecek her türlü eşyanın faturasını bir dosyada muhafaza ediyorlar. İcra memurları kredi kartı borcu ödemeyen kişinin ikamet ettiği adrese geliyor ve haczedilebilecek bütün eşyaların başkası üzerine faturalı olmasından dolayı 1 liralık eşyaya bile haciz koyamıyorlar.

Günümüzde kredi kartı veya diğer borçlar nedeni ile gelen hacizlerde temel kullanım eşyalarına haciz gelmiyor. 2 buzdolabınız varsa birini alabilirler ama tek buzdolabını alamazlar.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Maaşın Tamamına Haciz Konulur mu?
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Maaşın Tamamına Haciz Konulur mu?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Maaşın Tamamına Haciz Konulur mu?

Kredi kartı borcu ödenmezse maaşın tamamına haciz konulmaz. Yasal olarak icra tarafından maaş hesabınızın %25 yani ¼ oranı haczedilir. Varsayalım bir kredi borcunuzdan bir de kart borcunuzdan dolayı 2 farklı bankanın avukatı icra işlemini başlattı. 2.borç nedeni ile maaşınızın diğer %25’lik alanına da haciz konuldu. Yani, farklı bankalar nedeniyle maaşınızın yarısına haciz konuldu.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2023 E-devletten İade

Bu durumda karşı dava açarak son gelen haciz için iptalini talep edebilirsiniz. Çünkü 10 yere de borcunuz olsa maaşınızın maksimum 4’te biri haczedilir. 10 farklı yer borcu tahsil için sırasını beklemek zorundadır.

Kredi Kartı Teslim Süresi Kaç Gün? 2023

Kredi kartı başvurunuzu; Denizbank, Akbank, Vakıfbank, Ziraat, Garanti üzerinden yaptınız. Teslim süresi genelde 10-15 gündür. Onaylanan kart gelmeden kullanmak da mümkündür. Hangi banka kaç gün içerisinde kartınızı adresinize gönderiyor, kredi kartım adresime gelmeden nasıl kullanırım? Sorularınıza yanıt bulacaksınız. Onaylanan Kredi Kartım Kaç Günde Adresime Gelir?

İlgili İçerik

Kredi kartına e-haciz konulur mu?

Kredi kartına e-haciz konulmaz. Çünkü e-haciz, devlete olan eski borçlardan dolayı uygulanan bir yöntemdir. SGK ve vergi borcu da elektronik haciz kapsamına girmektedir.

Bankaların kredi kartı bilgileri hakkında detaylı bilgileri BDDK sayfasından bulabilirsiniz.

Hesabımda Haciz Var mı Yok mu? Nasıl Öğrenirim?

Banka hesabınızda haciz var mı yok mu öğrenmek için e-devlet sayfasındaki linki takip etmeniz yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borçları nedeni ile kartınız kullanıma kapatılır ve 90+7 gün sonra avukat tarafınıza icra işlemleri başlatır. Kartınız bloke olur ve eşyalarınıza haciz gelir.

Kredi Kartına Borçlardan Dolayı Bloke Konur mu?

Kredi kartı borçlarınız veya diğer borçlardan dolayı kartınıza bloke konur. Borçlarınızı ödedikten sonra bankaya başvuru yaparak bloke kaldırılır ve tekrar kullanıma açılır.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Aileye Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcu yasal takibe düştüyse kişinin ikamet ettiği yere haciz gelir. Şahsınıza ait olan eşyalar haczedilir. Ailenize ait olanlara haciz işlemi uygulanmaz.

YORUMLAR YAZ