Kredi puanı yükseltme yolları 2022? 1-2-3 ayda notu artırma

Kredi puanı yükseltme yolları 2022? 1-2-3 ayda notu artırma

Kredi puanı yükseltme, kredi notu, en makul ifade ile bir kişinin finansal geçmişini ifade etmektedir. Önceki senelerde yapılan kredi veya kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, banka borcundan dolayı yaşanan yasal takip işlemleri KKB kayıtlarında belli bir formüle göre hesaplanarak kredi notunu meydana getirmektedir. Bankalar kredi almak isteyen kişilere kredi vermeden önce çeşitli araştırmalar yapmaktadır.

Bu araştırmalar arasında kredi notu önemli bir etkendir.  Başvuru sahibinin kredi notu yeterli düzeydeyse kredi alması da oldukça basit ve kolaydır. Kredi çekebilmek için indeks kredi puanı kaç olmalı, hangi kredi puanı iyidir, kredi çekmek için kaç puan gerekir gibi sorularınızın ve daha fazlasının cevapları bu yazımızda yer almaktadır. Merak edilen sorulara geçmeden önce kredi puanı hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz.

Kredi puanı yükseltme 1 ayda ne kadar yükselir?

Kredi notu hesaplama yönteminde pratik ve hızlı yollar tercih edilmektedir. Buradaki amaç değerlendirme sürelerini en aza indirerek hem müşterinin hem de bankanın zaman kaybı yaşamasını önüne geçmek. En riski olarak tabir edilen grup ise 1 ile 699 arası kredi notuna sahip olan kişilerdir. Bu gruptaki kişilerin kredi başvuruları büyük olasılıkla ret cevabı alacaktır.

Orta riskli grup 700 ile 1099 arası kredi notuna sahip kişilerden oluşmaktadır. Az riskli olan grup 1100 ile 1499 arasında bir kredi puanına sahip. Bu grup için bankalar kredi verirken mesleklerine, gelir durumlarına göre karar vermektedirler.

İyi durumda olan banka kullanıcılarının kredi notu 1500 ile 1699 puanları arasında yer oluyor. Çok iyi grubundaki banka müşterileri ise 1700 ile 1900 puan aralığında mevcut bulunuyorlar. Bankalardan mesaj yolu ile kredi çekmek isteyen kişiler bu kriterlere göre değerlendiriliyor.. İnceleme olumsuz da olabilir.

Kredi notu 1000 olan kredi çekebilir mi?

1000 puan alan kişiler orta riskli grupta yer almaktadır. Bu tip bir puana kredi veren banka sayısı hiç de az değildir maalesef ki. Bunların içinde; İş Bankası, Fiba banka, Ziraat Bankası, Akbank, TEB, Finans bank, Vakıflar Bankası, Finans bank, Garanti Bankası, QNB, Odea bank bulunmaktadır.

1000 puana sahip olan kişiler, kredi başvurularını bu bankalardan yapabilirler. Kredi puanına göre kredi veren bankalar listesinde de yer alan bu işletmeler, gerekli incelemelerden sonra kredi alıp almayacağınıza karar verecektedirler.

Kredi reddi kaç puan düşürür?

Kredi reddi puan düşürür. Bu nedenden dolayı, kredi notuna mutlak dikkat etmek gerekmektedir. Fakat insanların çoğu, kabul edilmeyeceğini bildiği halde bir sürü bankaya kredi başvurusunda bulunmaktadır ve kredi notlarını düşürmeye devam etmektedir.

Hesaptaki para kredi notunu etkiler mi?

Nakit avans yani kredili mevduat ürünleri son dönemlerde en çok kullanan ve halen fazla oranlarda talep görmeye devam eden bankacılık uygulamalarındandır biridir. Nakit avans ürünü sayesinde tüketiciler, hesaplarında para olmasa dahi limitleri dâhilinde alışveriş yapabilmektedirler nakit çekebilmekte, kira ve fatura ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Yapılan bu ödemeler sonrasında ise nakit avans kendini düşürür.

Bu açıdan kredili mevduat ürünü kullanıcısı tüketicilerin eksiye düşen bakiyelerini banka ile yaptığı sözleşmeye bağlı olarak belirlenen vade içerisinde ödemesi gerekmektedir. Yoksa kredi notuna etki etmesi mümkün olabilir.

Tüketicilerin kredili mevduat hesabını kullanması sonrasında bakiye kullanılan miktar kadar kredileri eksiye düşer . Bu kapsamda bakiyenin tekrar pozitif hale getirilmesi ya da nötrlenmesi gerekmektedir. Söz konusu ödemelerin ne zaman sicile etki edeceğini bilmek için bankayla yapılan anlaşma esas alınmalıdır.

3 Ayda kredi notu yükseltme Yolları

En kısa sürede kredi notunu düzeltmek ve kredi çekmek isteyenler için birkaç tavsiyede bulunacağız. Bunların ilki; varsa kredi kartı borcunuz tabi günü gelen borcunuzdan söz ediyoruz. Bu borçları kapatmalısınız zaman geçmeden üstünden. Ödenmeyen kredi ödemelerini bitirmeniz gerekmektedir. Varsa kredili mevduat hesabınızı aktif kullanıp ödemelerinizi de geciktirmemeniz gerekiyor.

Bunun yanında bankaya birkaç otomatik ödeme talimatı verirseniz kredi notunuz çok daha hızlı yükselişe başlayacaktır.  Tabi bu bir kredi notu yükseltme hilesi değil kesinlikle ama en azından yapabileceğiniz etkili bir teknik olmasıdır. Sizin hesabınıza yatan sürekli bir geliriniz varsa zaten işiniz kolay; ama bu yoksa o zaman farklı birinin hesabından kendi hesabınıza sürekli para girişi yapmanızı sağlayabilirsiniz. kredi notu öğrenme için findeks kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Puanı Yükseltme için Ne Yapılır?

Kredi puanı yükseltmek için öncelikle ödemeleriniz düzenli olmalıdır. Puanınız yoksa limiti az da olsa kredi kartı alın. Harcamalarınızı karttan yapın ve düzenli ödeyin. Eğer banka size düşük de olsa kredi veriyorsa alın, birkaç ay düzenli ödeyin ve ardından krediyi erken kapatın, bu da puanınızı artıracaktır.

1-2-3 Ayda Kredi Notu Yükseltme

Eğer kredili mevduat hesabınız varsa şanslısınız. Buradan düzenli olarak para kullanın ve zamanı geçmeden ödeyin. Bunu her yaptığınızda bankadaki notunuz artacaktır. Neticede KMH bir nevi mini kredidir, düzenli öderseniz güven sağlarsınzı ve puan artar.

YORUMLAR YAZ