KYK Borcu Maaştan Kesilir mi 2023 - 2024?

KYK Borcu Maaştan Kesilir mi 2023 – 2024?

KYK Borcu Maaştan Kesilir mi 2023 – 2024?

KYK borcu artık işe girene kadar öteleniyor. İşe girince maaştan kesilir mi? İcra ve haciz durumu nedir? Bloke konulan hesaplar hakkında bilgileri sizlere aktaracağız.

KYK Borcu Sigortalı İşe Girince Ödemesi Başlar mı?

KYK öğrenim kredisi borcu ödenmezse vergi dairesine düşer ve gerekli ödeme yapılandırma yapmazsanız e-haciz işlemi başlar. Sigortalı işe girince kredi ve burs ödemeleri başlar.

Önceki senelerde KYK borçları mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyordu yeni dönemde işe girinceye kadar ertelendi. Maaş almaya başladıktan sonra artık borcunuzu ödemeniz gerekiyor.

KYK Kredi Borcu Maaştan Otomatik Kesilir mi?

KYK Kredi Borcu Maaştan Otomatik Kesilir mi?

KYK kredi borcu bakanlığın açıklamalarından sonra işe girinceye kadar erteleniyor. Ama maaştan otomatik kesilir diye bir ibare yer almıyor. Siz maaş almaya başlayınca ödeme için gerekli yapılandırmaları yapıp taksitle ödeyebilir ya da imkân varsa peşin ödeyebilirsiniz.

KYK kredinin maaştan kesilme durumundan ziyade eğer yapılandırmalara rağmen işiniz varken borcu ödemezseniz vergi dairesi tarafından size tebligat gelir, yine gerekli şartları sağlamazsanız banka hesabı, maaş hesaplarınıza bloke konabilir.

Bununla ilgili çok haber yapıldı. Online haber siteleri, ekşisözlük gibi yerlerde KYK borcu nedeniyle hesaplarına bloke konan çok kişi var.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir 2023 – 2024?

Bloke konulan hesabı kaldırmak için vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Burada sizden belirli bir tutar isterler. Şu kadar ödeyin hesaplardaki blokeyi kaldıralım… İmkânınız varsa o miktarı ödeyip kalan KYK öğrenim kredisi borcunu taksitlendirip maaştan ödemeye başlarsınız. Eğer bunu yapmazsanız bloke kaldırılmaz.

Banka hesabınızda yüklü miktarda para varsa o paraya erişmeyebilirsiniz. Paraya ihtiyacınız olabilir, bu yüzden vergi dairesinde talep ettikleri peşin ödeme tutarını kabul edip blokeyi kaldırıp kalan paranızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yapılandırılmış KYK borcu Ödenmezse Ne olur 2021? İcra Gelir mi?

Yapılandırılmış KYK borcu Ödenmezse Ne olur 2023 – 2024? İcra Gelir mi?

Yapılandırılmış KYK borcu ödenmezse icra gelir. Size verilen süre içerisinde yapılandırma yapmalısınız. Gerekli işlemlerden sonra 2 taksit ödemezseniz borcunuz vergi dairesine düşer. Buradan da size tebligat gelir. Tekrar taksitlendirme yaparak ödemelisiniz. Yine KYK kredi borcunu ödemezseniz bu sefer icra işlemleri başlar.

Eğer, banka hesaplarınızda; dolar, altın, Euro, TL veya herhangi bir yatırımınız varsa vergi dairesi tarafından bunlara e-haciz uygulanır. Ayrıca, borcun ödenmediği her ay %1.40 oranında faiz uygulanıyor.

KYK Borcu Kaç Yıl Ödenmezse İcra Gelir?

KYK Borcu Kaç Yıl Ödenmezse İcra Gelir?

Aslında bunun için bir yıl vermek mümkün değil. KYK borcu vergi dairesine düştükten sonra eğer maaş almaya başladıysanız ödemeniz gerekir. Zaten bütün hesaplarınız dondurulur. Eve tebligat geldikten sonra taksitlendirip ödeme yapmazsanız e-haciz gelir, icra işlemi başlar.

KYK Borcu Faizler Silinecek Haberi Doğru mu?

KYK öğrenim kredisi borcu silinecek, faizler sıfırlanacak gibi haberler doğru değil. Eğer yapılandırma zamanı peşin ödeme yapabilirseniz %90 faizler silinir. Bunun dışında sıfırlanmaz.

KYK Kredi Borcu Hangi Durumlarda Silinir 2023 – 2024?

KYK kredi borcu öyle sanıldığı gibi silinmez. Silindiği durumlar ne yazık ki istenmez. Yaşamı boyunca çalışamaz raporu veya borçlunun vefat durumunda silinir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Açıköğretim (AÖF) Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi?

KYK Borcu Başka Hangi Durumlarda Ertelenir?

KYK borcu erteleme için çalışmıyor olmanız gerekiyor. İşe girdikten sonra ödeme yapmaya başlarsınız. Askerlik durumunda da borç ötelenir. Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olursanız da borç ertelenir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

KYK Kredi Borcu Maaştan Kesilir mi?

KYK borcu sigortalı bir işe girince ödenmeye başlanmalı. Borcunuzu ödemezseniz banka hesaplarınıza bloke konur. Birikimlerinize ve maaş hesabınıza ulaşamazsanız. Onun için yapılandırma ile taksitleri düzenli ödemeniz gerekiyor.

KYK Borcu Sigortalı İşe Girince Ödemesi Başlar mı?

Evet, artık KYK öğrenim kredisi borcu mezun olduktan sonra değil işe girince ödemesi başlar. Tabii, siz yapılandırma yaparsınız ve taksitlendirmeleri maaşınızdan ödersiniz. Diğer türlü e-haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yapılandırılmış KYK Borcu Ödenmezse Ne olur 2023 – 2024?

Yapılandırılmış KYK kredi borcu ödenmezse ne yazık ki artık işiniz vergi dairesi iledir. Eve gelen tebligat sonrası da ödemezseniz hesaplarınız dondurulur.

YORUMLAR YAZ
 • Derya Atlı2 yıl önce
 • Merhaba ben 2015-2016 yılları arasında okudum kredi alıyordum 2 yıl boyunca okul daha bitmedi ama kaydım silinmiş durumda kyk borcum için eve bu zamana kadar tebligat felan gelmedi acaba zamanaşımına mı uğradı yada tebligat ne zaman gelir hemen haciz konur mu

  • admin2 yıl önce
  • Eskiden 3 sene içinde geliyordu, vergi dairesine devredildikten sonra işlemler başlar. Vergi dairesine sorabilirsiniz.

 • Anafor2 yıl önce
 • Selam 2020 temmuz ayında başlamış 1. Taksit. şu anda nerdeyse 1.5 sene oldu ama hiç taksit ödemedim ve sigortalı işimde yok e haciz ne zaman uygulanır tarafıma üstüme araba var çünkü. ama bir işte çalışmıyorum askerdende yeni geldim 6 ay askerdeydim cevabınızi buraya yada mailime gönderirseniz çok sevinirim tesekkurler

  • admin2 yıl önce
  • Normal şartlarda artık sigortalı olarak çalışmaya başlamadan KYK burs geri ödemesi başlamıyor. Doğal olarak haciz gibi durum da söz konusu değil. Eğer vergi dairesine aktarıldıysa genelde 3 sene içerisinde haciz işlemi başlar. Ama öncesinde size tebligat gelir, borcu yapılandırırsınız, sizden bir miktar para talep edebilirler. Yani haciz öyle zannettiğiniz gibi hemen gelmez.