KYK Borcu Vergi Dairesine Ne Zaman Düşer? Haciz Gelir mi?

KYK Borcu Vergi Dairesine Ne Zaman Düşer 2023 – 2024? Zamanaşımı – Haciz

KYK Borcu Vergi Dairesine Ne Zaman Düşer 2023 – 2024? Zamanaşımı – Haciz

KYK Borcu vergi dairesine, belirtilen süre zarfından ödenmediği zaman düşer. Vergi dairesinde yapılandırma veya ödeme yapmazsanız e-haciz gelir. Şimdi konuyu ayrıntılı şekilde ele alalım.

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Nedir?

KYK Öğrenim Kredisi Bursu: Lisans veya ön lisans okuyan öğrencilerin üniversite yaşamlarını kolaylaştırmak, kültürel gelişimine katkı sağlamak ve okuduğu süre boyunca sıkıntı çekmemesini sağlamak amacı ile verilen paraya KYK borcu denir.

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

KYK öğrenim kredisi borcu ödemesi üniversite eğitiminiz bitikten 2 sene sonra başlanır. Kredi yurtlar kurumundan (KYK) öğrenim kredisi herkese çıkar. Burs veren üniversiteler karşılıksız aylık ödeme yapsalar da KYK’den alınan burs geri ödenmelidir. KYK bursu 2023 – 2024 senesinde aldınız, 4 sene boyunca devam etti. 2027 yılında mezun oldunuz. 2029 senesinde KYK borcu ödeme zamanını gelmiş demektir.

KYK Borcu Ne Kadar Süre Sonra Vergi Dairesine Düşer?
KYK Borcu Ne Kadar Süre Sonra Vergi Dairesine Düşer?

KYK Borcu Ne Kadar Süre Sonra Vergi Dairesine Düşer?

KYK borcu yapılandırma yapılmasına rağmen 2 taksit veya hiçbir ödeme yapmazsanız vergi dairesine düşer. 2023 yılı KYK borç yapılandırma son tarih 31 Mayıs olarak açıklanmıştır. KYK borcu vergi dairesine düştüğü zaman buradaki borçlar için tekrar yapılandırma yapma şansına sahipsiniz. Tabii, bu sefer mevcut faiz oranları ile daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Bursu Nasıl Krediye Dönüşür 2023 - 2024?

KYK borcu vergi dairesine düşme zamanı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Duyuru bölümünde de paylaşılabilir.

Vergi Dairesine Devredilen KYK Borcu Nasıl Ne Zaman Ödenir?

KYK öğrenim kredisi borcu eğer vergi dairesine devredildiyse muhatap alacağınız kurum bölgenizdeki vergi dairesidir. Ödeme zamanı Tebligat geldikten sonra 15 gündür. Bu süre içerisinde yapılandırma yapmalısınız, ikinci seçenek de mal bildiriminde bulunmanızdır. Ödeme için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ya da e-devlet üzerinden kontrollerini yaparak ödeme yapabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Tebligat Ne Zaman Gelir?

Öğrenim kredisi KYK yapılandırma süresinden sonra ödeme zamanı geldiği takdirde üst üste 2 taksit ödemezseniz borcunuz artık Ziraat bankasının değil vergi dairesinindir. Vergi dairesinden size tebligat gelir, size verilen süre içerisinde yapılandırmalısınız.

Buradaki borcu da ödemezseniz haciz işlemi başar ve icralık olursunuz. Bunun için ekşi sözlükteki bir paylaşımı vermek istiyorum. Burada 2012 senesinde ödemediği borç nedeni ile 2015 yılında vergi dairesinden evine kağıt geldiğini anlatan bir arkadaş var. Tabii, süreler değişiklik gösterebilir. Yeni dönemde vergi dairesine düştükten kaç ay ya da sene sonra icra gelir o konuda net bir bilgi yok.

KYK Borcu Tebligat Geldi Ne Yapmalıyım 2023 – 2024

KYK kredi borcu zamanında ödenmezse eve tebligat gelir. Bu gelen kağıt sizi korkutabilir ama telaşlanmayın, öyle hemen haciz veya icra ile karşılaşmazsınız. 15 gün süreniz var, ödeme gücünüze göre KYK borcu yapılandırma yapabilirsiniz. 18 aya kadar 2 ayda 1 olan taksit imkanı bulunur. Dönemin faiz durumuna göre ödemeler artabilir.

KYK Borcu Vergi Dairesine Düştükten Sonra Yapılandırma ve Ödeme Nasıl Yapılır?
KYK Borcu Vergi Dairesine Düştükten Sonra Yapılandırma ve Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK Borcu Vergi Dairesine Düştükten Sonra Yapılandırma ve Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK borcununuz vergi dairesine düştükten sonra online olarak da yapılandırma şansınız var. Elden, taksitle veya kredi kartı ile ödeme yapılır. Vergi dairesinden 3 yıla kadar taksit yaptırma imkanınız var.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Özel Üniversiteye Gidenler KYK Bursu Alabilir mi Devlet Yurdunda Kalabilir mi 2023?

https://intvrg.gib.gov.tr/ adresine girdikten sonra yukarıdaki resimdeki gibi “Kullanıcı Girişi” yazan yere tıklayarak sisteme giriş yapın. Borç sorgulama yazan alanda Öğrenim ve katkı kredisi borcu sorgulama bölümünü göreceksiniz.

Linke tıkladığınızda KYK borcu hakkında ayrıntıları görebilirsiniz. Ek bilgi alanına tıkladığınızda ne kadar ödeme yapmışsınız ne kadar borcunuz kalmış hepsini görebilirsiniz.

Listede kutucuklar göreceksiniz. Burada borçlardan hangi taksiti ödemek istediğinizi belirtmek için kutucukları işaretleyin. Uyarı mesajı gelecek, okudundan sonra evet diyerek devam edin. Böylece ödeme yapmak istediğiniz taksitleri eklediniz, yani alışveriş mantığı ile sepete ekleme yaptınız.

KYK borcu ödeme seçenekleri içerisinden kredi kartını seçerek kart bilgilerini girip 3D güvenlik ile ödemenizi hızlı ve güvenli şekilde yapabilirsiniz.

KYK Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

KYK öğrenim kredisi borcu zamanaşımı süresi 5 yıldır. 2019 senesinde mezun olan biri için KYK borç ödeme zamanı 2021 yılıdır. Bu süre zarfından 5 sene içinde ödeme veya başka işlem yapılmamışsa 2026’da zaman aşımına uğrar. Tabii, bu süreç içinde vergi dairesine düşen kredi borcu yapılandırmaları dahil edilmez. Eve gelen tebligat kağıdı sonrası 3 senelik taksitle yapılandırma yaptıysanız 5 senelik zamanaşımı süresi geçerli değildir.

 KYK Borcu Ödenmezse Ne Olur 2023 – 2024? Haciz – İcra Gelir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi. KYK borcu 1 ay ödenmezse bir şey olmaz. Lakin, 2 taksit üst üste ödenmezse borcunuz vergi dairesine düşer. Bundan sonra ödemelerinizi vergi dairesi üzerinden yapmalısınız. Eğer oraya da borcu ödemezseniz evinize tebligat kağıdı gelir. Size verilen süre içerisinde yapılandırma, ödeme yapmazsanız E-haciz işlemi başlar. Yani KYK borcu ödenmezse icra gelir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

KYK Borcu Ne Zaman Vergi Dairesine Devredilir?

KYK borcu, 31 Ağustos tarihine kadar yapılandırma yaptıktan sonra 2 taksit ödemezseniz vergi dairesine düşer. Ödemelerinizi online, e-devlet, bulunduğunuz bölgede vergi dairesinden yapabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Borcu Maaştan Kesilir mi 2023 - 2024?

KYK Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi?

KYK borcu vergi dairesine düştükten sonra da ödenmezse e-haciz işlemi başlatılır. Dolar, Altın, Euro gibi her türlü hesabınıza icra bloke konur.

KYK Borcu için Tebligat Geldi Ne Yapmalıyım 2023 – 2024?

KYK borcu için vergi dairesinden tebligat, ödeme emri geldikten sonra belirtilen tarihler içerisinde borcunuzu ödemeli, mal bildiriminde bulunmalı veya yapılandırmalısınız.

KYK Borcu Zamanaşım Süresi Nedir? Borç Ne Zaman Silinir?

KYK borcunuz için her işlemi yapmanıza rağmen herhangi bir ödeme emri, tebligat gelmediyse zamanaşım süresi 5 yıldır. Mezun olduktan sonra 7 yıl geçerse borç silinir. Eğer bu süre içerisinde borç çıkarsa mahkemeye başvurabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
  • eyup2 yıl önce
  • kyk taksitlerı ödemgigim icin yapılandirma dan dusmus ve e – haciz hesabima koyulmus .ama herhangi bilgi ve tebligat gelmedi yada ınkaz mesaj .tebligat gelmeden hesap bloke koymasi yasalmi vergidairesi

    • admin2 yıl önce
    • Tebligat olmadan yapılması uygun değil. Muhtarlığa ya da başka birine teslim edilmiş olabilir, onu bir araştırın.