KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir 2022 – 2023?

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir 2022 – 2023?

KYK bursu yönetmelikte belirlenen durumlarda kesilir. KYK Kredi 2022 – 2023 yılı itibariyle kesilme şartlar hangileridir? Nasıl, ne zaman, hangi durumlarda kesilir? En çok sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vererek sizlere yardımcı olacağız.

  1. Başarısızlık durumunda KYK bursu nasıl kesilir? Eğer, derslerden aldığınız puan 53.33’ten düşükse ve ağırlıklı genel not ortalaması 2.00 altına düştüğü zaman burs iptal edilir. KYK bursu ortalama kaç olunca kesilir sorusuna da yanıt vermiş olduk.
  2. Eğitim gördüğünüz kurumdan isteğinizle ayrılma, çıkarılma, 1 dönem uzaklaştırma cezası alma gibi durumlarda da KYK geri ödemesiz bursu kesilir.
  3. Sağlık veya farklı nedenlerden dolayı, geçici, kısa ya da uzun süreli kayıt dondurma gibi durumlarda burs kesilir.
  4. Okuduğunuz üniversitenin kapanması (FETÖ okullarının kapanması bir örnektir) bu durumda da Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs iptal edilir.
  5. Herhangi bir nedenle KYK yurdundan ceza alırsanız, yurttan uzaklaştırılırsanız KYK geri ödemesiz bursu kesilir.
  6. Üniversitede veya dışarda işlenen suçlardan dolayı kesin hüküm giyme durumunda burs iptal edilir.
  7. KYK bursunuz son sınıfa geçtiğiniz zaman Haziran ayında da yatar ve sonra kesilir.
Alttan Ders Kalınca KYK Burs Kesilir mi?

Alttan Ders Kalınca KYK Burs Kesilir mi?

KYK bursu hangi durumlarda kesilir içerisinde bu madde yer almıyor. Lakin alttan ders kalınca geri ödemesiz burs kesilmez. Ama, AGNO 2.00 ve puan 53.33 altında kalırsa bursunuz 2022 itibariyle kesilir.

KYK Geri Ödemesiz Bursu 1. Dönem Kesilir mi?

Hayır. KYK geri ödemesiz burs 1. Dönem yani ilk yarı yılda kesilmez. Yukarıda belirtiğimiz gibi, ağırlıklı genel not ortalaması dikkate alınır. Eğer 2. Dönemde ortalamayı tutturursanız bursunuz devam eder. Aksi takdirde 2022 – 2023 yeni eğitim öğretim yılında burs kesilir.

Kaç Dersten Kalınca Burs Kesilir KYK Burs ve Kredi 2 veya 4.sınıfta Hangi Ay Kesilir 2022 – 2023?

Dersten kalınca burs kesilir diye bir tabir KYK yönetmeliğinde yer almaz. 2022 – 2023 yılı içinde dersten kalsanız da burs kesilmez. Bazı sitelerde, forumlarda, 3 – 4 – 5 dersten kalınca burs kesilir gibi tabirler, yorumlar yer almaktadır. Bunların gerçekçi bir yanı yoktur. KYK not ortalamanızı dikkate alır.

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir 2021 – 2022

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir 2022 – 2023

KYK burs ödemeleri kesilmediği sürece eğitim öğretim hayatları boyunca devam eder. Mezun olduğunuz zamandaki Haziran ayı son ödemeyi alırsınız. Eğer, okulunuz uzarsa burs uzamaz.

KYK Burs ve Kredi Mezun Olduktan Sonra Yazın Ödenir mi?

Hayır. KYK burs veya öğrenim kredisi, mezun olduğunuz senin Haziran ayında ödenir ve Temmuz-Ağustos için Herhangi bir ödeme alamazsınız.

KYK Bursu 2022’de Ne Kadar Oldu? Zam Oranı

2020 – 2021 eğitim öğretim yılı için 550 TL olan KYK bursu ve öğrenim kredisi 2021 senesi için 650 TL oldu ve 100 lira zam yapıldı. 2022 yılında lisans öğrencilerine 850 lira aylık ödeme yapılacak.

KYK Bursu Kaç Ay Veriliyor? 2022 – 2023 Yazın Yatıyor mu?

KYK burs ve öğrenim kredisi 12 ay veriliyor. Herkesin merak ettiği, okulun olmadığı yaz aylarında da burs veriliyor mu sorusunun yanıtı de evet. Temmuz ve Ağustos’ta da ödeme alınıyor.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir 2022 – 2023

KYK geri ödemesiz bursu; başarısızlık, okuldan uzaklaştırma, kayıt dondurma, ceza alma, okulun kapanması, kesin hüküm giyme gibi durumlarda kesilir.

KYK Burs Ne Zaman Kesilir?

KYK bursunun kesildiği durumlarda hakkında açıklama yapmıştık. Zaman olarak ise mezun olunan yılın Haziran ayında kesilir.

Üniversitede Alttan Ders Alınca Burs Kesilir mi?

Hayır, yönetmelikte yazana göre AGNO ve 53.33 altındaki puanlarda burs kesilir.

KYK Bursu İlk Dönem Kesilir mi?

Hayır, bütün dönemlerin ortalamasına bakılarak kesilir. 1.dönemde 2.00 altında kalsanız da burs almaya devam edersiniz.

YORUMLAR YAZ