KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir mi 2023 - 2024? Part-Time Çalışırken Kredi Durumu

KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir mi 2023 – 2024? Part-Time Çalışırken Kredi Durumu

KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir mi 2023 – 2024? Part-Time Çalışırken Kredi Durumu

KYK bursu sigortalı işe girince 2023 – 2024 yılında kesilmez. Aynı şekilde Part-time çalışrken de öğrenim kredisi devam eder. Hangi çalışma durumlarında KYK kredi bursu kesilir gelin bir göz atalım.

KYK Burs Alırken Sigortalı İşe Girersem Bursum Kesilir mi?

KYK burs alırken sigortalı işe girerseniz 4 sene önce burs kesilirdi ama 2023 yılı itibariyle kesilmez. Yeni yönetmelik gereği Asgari ücretli çalışanların KYK burs ve öğrenim kredisi devam ediyor.

Staj Yaparken KYK Bursu Kesilir mi?

KYK bursu staj yaparken kesilmez. Bursun süresi eğitim öğretim yılı süresincedir. KYK kredi 12 ay ödendiği için yazın veya staj zamanı da devam eder.

Sigortalı İşte Çalışırken KYK Kredi Başvurusu Yapabilir miyim?

KYK bursu sigortalı işe girince kesilmediği gibi sigortalı olarak çalışırken de KYK öğrenim kredisi başvurusu yapabilir ve almaya hak kazanabilirsiniz.

Part-Time Çalışırken KYK Bursu Alınır mı Olanların Kesilir mi?
Part-Time Çalışırken KYK Bursu Alınır mı Olanların Kesilir mi?

Part-Time Çalışırken KYK Bursu Alınır mı Olanların Kesilir mi?

Part-time çalışırken de KYK bursu alabilirsiniz. KYK kredi başvurusundan sonra da yarı zamanlı işe girerseniz bursunuz kesilmez.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Bursu Son Sınıfta Ne Zaman Kesilir 2023 – 2024?

Memur Öğrenim Kredisi Alabilir mi?

Memur maaş durumu nedeni ile KYK bursu alamasa da öğrenim kredisi alabilir. Çünkü KYK yönetmeliğinde burs alamayacaklar listesinde kamuda çalışanlar hakkında bir ibare belirtmemiştir.

Şahıs Şirketi Açarsam KYK Bursum Kesilir mi?
Şahıs Şirketi Açarsam KYK Bursum Kesilir mi?

Şahıs Şirketi Açarsam KYK Bursum Kesilir mi?

Şahıs şirketi açınca KYK bursu kesilir mi sorusunu epey bir araştırdım. Forumları gezdim. Hatta linkini de atacağım incelersiniz. Forumda postu açan arkadaş, şahıs şirketini açtığını, 8 ay geçmesine rağmen KYK bursu kesilmediğini dile getirmiş.

Bazı arkadaşlar ise şirket kurarsan Burs ihtiyacı olamaz diyerek KYK kesilir diye iddia etmiş. Hatta mali müşavir bir arkadaş da KYK bursu kesilir, KYK öğrenim kredisi kesilmez diye not düşmüş. İşin bir de şu boyutu var, burs ihtiyacı olanlara, ekonomik durumu kötü olanlara verilir. Şirket açacak kadar maddi durumunuz iyiyse bursun devam etmesi hatta almanız mantıklı değildir. Şahıs şirketi ve KYK bursu forum yorumları linkine göz atabilirsiniz.

Araba Satın Alınca KYK Kredisi Kesilir mi?
Araba Satın Alınca KYK Kredisi Kesilir mi?

Araba Satın Alınca KYK Kredisi Kesilir mi?

KYK burs ve kredi başvurularında ev, araba gibi mal varlığı sorulur. KYK öğrenim kredisi alırken araba satın alınca veya al-sat yapınca KYK kredisi kesilmez. Zaten geri ödemelidir, faizi ile ödeyeceksiniz. Bununla ilgili forumda üzerimde 2 araba var KYK kredim kesilmedi diye yorum yapan biri var.

Ev Alınca KYK Bursu Kesilir mi?

KYK yönetmeliğinde ev alınca burs kesilir diye bir tabir yok. Burs başvurusu öncesinde eviniz olursa belki çıkma şansı azalır, aldıktan sonra kesilme ihtimali düşük.

Ev ile KYK bursu hakkında çok çeşitli yorumlar var. Bazı kişilerin ailesinde bir memur var diye burs çıkmazken bazılarının üzerinde evler varken burs alabildiğini iddia ediyorlar. Tabii bunlar forumlarda yapılan yorumlar, ne kadarı doğru bilemeyiz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Burs ve Kredi Sonuçları 2023 - 2024

Okula Gitmezsem Kredim Bursum Kesilir mi?

KYK burs veya kredi aldığınız okula gitmezseniz devamsızlık nedeni ile kesilebilir. Arada sırada gitmiyorsanız not ortalamanızın 2.00 ve üstünde olması yeterlidir.

KYK Bursu Okulun Ortasında Kesilir mi?
KYK Bursu Okulun Ortasında Kesilir mi?

KYK Bursu Okulun Ortasında Kesilir mi?

KYK bursu ilk dönemde yani okul ortasında kesilmez. Çünkü KYK kontrolleri her yılı Ekim ayında yapılmaktadır. Genel ortalama baz alınarak burs devam eder veya kesilir.

Sigortalı İşte Çalışıyorum KYK Yurt veya Burs Çıkar mı?

Sigortalı işte çalışıyorsanız ve aldığınız maaş asgari ücretin 1,5 katı kadarsa KYK yurt çıkmaz. Burs çıkma şansı ise bu durumda düşük olacaktır. Burs çıktıktan sonra işe girerseniz kesilmez.

Sigorta KYK Yurdunu Etkiler mi? 2023 2024

Sigorta KYK yurdunu etkilemez. 2023 2024 yönetmelikte de herhangi bir değişiklik olmadı. Asgari ücret üstünde maaş alanlar için risk vardır. Part time ya da tam zamanlı sigortalılar KYK yurdunda kalabilir.

KYK Burs ve Kredi Arasındaki Fark Nedir?

KYK burs geri ödemesizdir, öğrenim kredisi ile iş hayatını başladıktan sonra faiziyle geri ödenir. Eskiden mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeler başlıyordu, şimdi ise işe girince başlıyor. Sigortalı işte çalışmayanlara KYK borcu nedeni ile icra gelmiyor.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

KYK Bursu Sigortalı İşe Girince Kesilir mi 2023 – 2024?

KYK bursu sigortalı işe girince kesilmez. 2023 – 2024 yönetmeliğinde bu yönde bir ibare yer almamaktadır. Sigortalı çalışırken burs başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Part-Time Çalışırken KYK Bursu Kesilir mi?

Sigortalı çalışırken kesilmediği gibi part-time diğer tabirle yarı zamanlı çalışanların da KYK bursu kesilmez.

Şirket Açınca KYK Bursu Kesilir mi?

Şahıs şirketin açınca KYK bursu kesilir mi sorusu için forumları araştırdım. 8 ay önce şirket açıp halen bursun kesilmediğini dile getirmiş.

YORUMLAR YAZ