KYK Kredi Alırken Burs Başvurusu Yapılabilir mi? (2023)

KYK Kredi Alırken Burs Başvurusu Yapılabilir mi?

KYK Kredi Alırken Burs Başvurusu Yapılabilir mi?

KYK kredi alırken aynı anda burs alamazsanız. Ama geri ödemeli krediyi bursa çevirmek için başvuru yapılabilir. Kredi bursa nasıl dönüşür soru cevap şekilden birlikte inceleyelim.

KYK Kredi ve Burs Birlikte Alınır mı?

Hayır, KYK öğrenim kredisi alan burs alamaz, burs alan da geri ödemeli kredi alamaz. Burs kesildiği zaman krediye dönüşür ve faizi ile işe başladıktan sonra geri ödemek zorunda kalırsınız.

Aynı aileden 2 kardeş burs alabilir mi yazımız dikkatinizi çekebilir.

KYK Öğrenim Kredisi Alırken Hangi Şartlarda Bursa Dönüşür?

KYK burs ilk etapta çıkmadığı zaman tekrar burs için başvuru yapabilirsiniz. Eğer, genel durumunuzda değişiklik yoksa başvurularınız bir şey ifade etmez. KYK burs alacak öncelikli kişiler arasına girerseniz o zaman değerlendirmeye alınabilir. KYK kredi bursa anca bu yolla dönüşür.

KYK Kredimi İptal Ettim, Tekrar Almak İstiyorum Başvuru Yapılabilir mi?

KYK öğrenim kredinizi ekonominiz iyi duruma geldikten sonra iptal ettiniz ve sonrada tekrar kötü giden şartlar ile krediyi tekrar almak istiyorsanız Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünü dilekçe yazarak posta ile göndermelisiniz. Başka bir başvuru yöntemi ne yazık ki yoktur.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Yatay Geçişte KYK Burs Kesilir mi 2023 - 2024?
KYK Öğrenim Kredisi İptal Edilebilir mi?

KYK Öğrenim Kredisi İptal Edilebilir mi?

Evet, KYK öğrenim kredisi almaya hak kazandıktan sonra E-devlet üzerinden giriş yaparak burs ve kredi alanından kolay bir şekilde iptal edilebilir.

KYK Kredi İptal Ettikten Sonra Ne Olur?

KYK öğrenim kredinizi iptal ettikten sonra sadece ödeme aldığınız döneme kadar olan bölümünden sorumlu olursunuz. 12 ay 1250 TL aldıysanız 15.000 TL + Yi-Üfe faiz oranını ödersiniz.

Karşılıksız Geri Ödemesiz KYK Bursu Kimlere Verilir?

Karşılıksız, diğer adıyla geri ödemesiz KYK bursu ne yazık çok fazla kişiye verilmiyor. Özellikle maddi imkanı yetersiz kişilere verilir. Bunun dışında öncelikli kişiler de bulunmaktadır.

KYK Bursu Öncelikli Kişiler

  1. Şehit veya Gazi çocukları, eğer şehit olan kişi evlide değilse kardeşleri de faydalanabilir,
  2. Tam teşekküllü devlet hastanesinden %40 engeli bulunduğunu rapor edebilen kişiler önceliklidir,
  3. Lise ve buna denk eğitimlerini devlet yetiştirme yurtlarında okuyanlar,
  4. Darüşşafaka lisesini başarıyla bitirenler,
  5. Amatör milli sporcular,
  6. Anne ve babası vefat etmiş öğrenciler KYK bursu alabilecek öncelikli kişilerdir.

KYK Kredi Geri Ödeme Faizi

KYK öğrenim kredisi için geri ödeme faizi yıllara göre değişkenlik gösterebilir. Çünkü Yi-Üfe dikkate alınmaktadır. Hızlı ve kolay şekilde hesaplama yapmap için KYK faiz hesaplama linkini kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde, Eylül 2018 yılında öğrenim kredisi başlamış, Haziran 2022 yılında kredi bitmiş bir öğrencinin ödeyeceğiz toplam tutar ve geri ödeme faizini görebilirsiniz. Son güncelleme ile faizler sıfırlanmıştır.

KYK Kredi Geri Ödemesi Ne Zaman Başlar 2023 – 2024?

KYK kredi geri ödemesi birçok eski kaynakta mezun olduktan 2 yıl sonra başlar diye geçer ama bu artık değişti. Geri ödeme işe başladıktan sonra başlar. Bu yüzden rahat olabilirsiniz. KYK kredi borcu evlenince silinir mi yazımıza bakabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Borcu Maaştan Kesilir mi 2023 - 2024?
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

KYK Kredi Alırken Burs Başvurusu Yapılır mı?

Evet, kredi alırken burs başvurusu yapılır. Ama bunun için gerekli şartları sağlamalısınız. Öncelikli burs alan kişiler arasında girerseniz kredi bursa dönüşür.

KYK Kredi İptal Ettim Tekrara Başvuru Mümkün mü?

Evet, KYK öğrenim kredisi iptal ettikten sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ilgili genel müdürlüğü dilekçe yazarak postayla yollamanız gerekmektedir.

KYK Geri Ödeme Faizi Nasıl Hesaplanır?

KYK geri ödeme faizi artık ana para tutarının 3 katını geçemez ve Yi-Üfe oranına göre hesaplanır. Verdiğimiz linkten otomatik hesaplama işlemi de yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ