KYK Kredi Borcu Evlenince Siliniyor mu? (2023)

KYK Kredi Borcu Evlenince Siliniyor mu 2023 – 2024?

KYK Kredi Borcu Evlenince Siliniyor mu 2023 – 2024?

KYK kredi borcu ne yazık ki evlenince silinmiyor. 2023 – 2024 yılı itibariyle durum böyle. Öğrenim kredisi hangi durumlarda silinir sorusuna ise sadece 2 türlü cevabını verebiliriz ki ikisini de istemezsiniz. Ayrıca evlenince KYK bursu veya kredisi kesiliyor mu sorusunun yanıtı da hayırdır.

KYK Borcu Evlenenince Silinir mi? 2023

KYK öğrenim kredisi borcu evlenince silinir söylentisi doğru değildir. Bir dönem, Meclise gelen bir önergede tartışılmış ama sonrasında herhangi bir ses çıkmamıştır. Evlenince, nikâhlanınca KYK kredi borcu siliniyor gibi bir durum söz konusu değil.

Esasen evlenmeyi teşvik etme amacıyla gündeme gelen evlenince KYK kredi silinmesi olayı düşünüldüğünde mantıklı değildir. Okul hayatını olumsuz etkileme durumu da bulunmaktadır. Tabii, faydasını da gören olabilir. Evlenen öğrencinin kredi borcu silinmesi için herhangi bir şart yoktur.

Okurken veya Üniversite 4.Sınıftayken Evlenince KYK Kredi Silinir mi?

Üniversitede okurken veya 4.yani son sınıftayken evlenince de KYK kredi borcu ne yazık ki silinmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi TBMM’den görüşülmüş ama yasalaşmamıştır.

KYK evlenince silinirmi ile ilgili kızlarsoruyor yorumlarına göz atabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Bursu Kaç Ortalamayla Kesilir 2023 - 2024? Kredi Dönem Ortasında Kesiliyor mu?
KYK kredi burs evlenince silinir mi
KYK kredi burs evlenince silinir mi

Evlenince KYK Burs ve Kredi Kesilir mi?

Evlenince KYK bursu kesilmediği gibi öğrenim kredisi de kesilmez. Burs kesilme şartlarına göz atarsanız; disiplin cezası, uzaklaştırma, ara verme, kayıt dondurma ve genel ortalamanın 2.00 altında kalması gibi koşullar yer almaktadır.

Evlenince, nikahlanınca, part-time işe girince, yarı veya tam zamanlı çalışınca, sigortalı işe girince, asgari ücretli olunca da KYK kredi ve burs kesilmez. KYK yurtlarında kalmak için asgari ücretin 1.5 katı maaşlı bir işte çalışmamanız gerekiyor. Bunun dışında hazırlık dahil KYK yurtlarında kalabiliyorsunuz.

Evli öğrencilerin KYK Bursu alma şansları vardır. Eşinin ve kendisnin ekonomik durumuna göre alabilirler. Bekarken kyk burs veya kredi alırken evlenince burs kesilmez.

KYK Borcu Evlilikte Silinmezse Hangi Durumlarda Silinir 2023 – 2024?

KYK borcu hangi durumlarda silinir yazısına göz atabilirsiniz. Silinme şartları için 2 durum vardır. Öğrenim ve katkı kredisi bulunan kişi, tam teşekküllü hastaneden alınacak “çalışarak para kazanamaz” raporuna sahip olması gerekir. İkinci durum ise borcu bulunan kişinin vefat etmesidir.

Bunun dışında KYK yönetmeliğinde geçen burs silinmesine dair bir ibare veya şart yoktur. Forumlarda konu ile ilgili her yorumlara da kafayı takmayın.

Aynı üniversiteden evlenince KYK silinir mi?

Aynı üniversiteden evlenmek, KYK kredi borçlarının silinmesi içi bir şart değidlir. Hangi üniversite olduğunun da bir önemi yok. Yönetmeliğe göre evlelikte KYK silinmez.

KYK Borcu Eşi Etkiler mi?

KYK borcu eşi etkilemez. Her birey kendi borcundan sorumludur. Evlilik birliği sürerken, bir eşin üstlendiği borçtan diğer eşin sorumluluğu bulunmamaktadır. Örneğin, bir eşin kredi borcu nedeniyle malvarlığının haczedilmesi durumunda, diğer eşin sahip olduğu malvarlığı korunmaktadır. Aynı prensip, kredi kartı borçları ve Kyk kredi borcu gibi kamu borçları için de geçerlidir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Borcu Vergi Dairesine Ne Zaman Düşer 2023 - 2024? Zamanaşımı - Haciz
kyk
KYK Öğrenim Kredisi Ödemesi Ne Zaman Başlar?

KYK Öğrenim Kredisi Ödemesi Ne Zaman Başlar?

KYK öğrenim kredisi için ödeme zamanı değişti. Önceden mezun olduktan 2 yıl sonra ödeme başlıyordu. Yeni gelen bilgiye göre işe başladıktan sonra ödeme başlıyor. Ayrıca, uzun süre işe başlayamazsanız bu yüzden de avukatlık olmuyorsunuz.

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi 2023 Ne Kadar Oldu?

KYK burs ve öğrenim kredisi miktarı aynıdır ve 2022 yılında 850 TL 2023 senesinde 1250 TL oldu. Her sene artacak mı sorusu da sıklıkla geliyor. Evet, yıllık olarak fiyatlarda güncellemeler yapılıyor. 2020 KYK burs miktarı 550 TL iken 2021’de 100 TL 2022’de 200 TL kadar zam geldi. 2023 zam oranı ise 400 TL olarak yansıdı.

KYK yurt ücretleri 2022 yazımız ilginizi çekebilir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

KYK Kredi Borcu Evlenince Silinir mi 2023 – 2024?

Bu haber ne yazık ki doğru değil. KYK kredi borcu evlenince silinsin diye bir konu mecliste tartışılsa da yasalaşmadı.

KYK Kredi Hangi Durumlarda Silinir 2023 – 2024?

Öğrenim kredisi silinmesi için 2 şart vardır. Çalışarak para kazanamaz raporu ve borçlunun vefat etmesidir. Bunun dışındaki hiçbir durumda kredi silinmez.

Evlenince KYK Burs ve Kredi Kesilir mi? 2023 – 2024

Hayır, KYK yönetmeliğindeki burs kesilme şartları arasında evlenince kesilir diye bir ibare yer almamaktadır.

YORUMLAR YAZ