Obo formasyonu (omuz baş omuz) nedir? Sonrasında Ne Olur? Her Zaman Çalışır mı?

Obo formasyonu (omuz baş omuz) nedir? Sonrasında Ne Olur? Her Zaman Çalışır mı?

Obo formasyonu (omuz baş omuz) belirli bir zamanda oluşan trendin suresinin bitmesinin ardından yeni gelecek olan trend’in dönüşüne imkân sağlayan grafik tansiyonunun adına obo denir.

Obo borsadaki fiyatların sürekli olarak değişmesidir. Gelecek olan ayın konumunu göstermek için tercih edilen bir formasyondur. Aynı zamanda ondan sonra özellikle boğa ile ilgili olan piyasalarda trendlerin dönüştürülmesi anında görülmektedir.

Boğa Sezonu Nedir?

Borsada RSi

Obo (Omuz Baş Omuz) Formasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsada Obo formasyonu ne anlama gelir?

Borsada Obo yükselmiş olan trendlerin bittiği yerlerde ortaya çıkan ve borsadaki piyasanın terse dönüşmesine işaret eder bir sinyalin adıdır. Piyasadaki obo ise borsada yatırım yapan kişilerin ve yapmış oldukları analizler sonucunda kişinin baş ve iki omzuna simgeleyen grafik şeklinin ismidir.

Yatırım yapan kişiler grafik üzerinde bu şekil oluştuğunda kazanç elde etmek için obo formasyonunu oldukça sık kullanırlar. Şekil grafik üzerinde oluştuğunda trend olan oluşumların artık düşme ihtimalini gösterdiği için borsaya yatırım yapan kişiler yatırım yapacakları yeri bu şekilde belirlemeye çalışırlar.

Kripto paralarda obo ne demek?

Kripto paralarda kullanılan obo aslında bir insanın baş ve iki omzunu ifade eden şeklin simgesi olduğu için kripto paralarda bu şekil kullanılmaktadır. Borsadaki grafikte hangi kripto paranın yükselişe geçtiği ve sonrasında hangisinin düşüşe geçici bu şekilde tahmin edildiği için kripto para da kullanılan obo kripto para grafiği üzerinde o boş şekli oluştuğunda yatırımcılar buna göre yatırım yapmaktadırlar.

Obo formasyonu sonrasında ne olur?

Obo omuz baş omuz formasyonu grafik üzerinde tamamlandıktan sonra yani insanın baş ve 2 omzunu simgeleyen bu sistem oluştuğunda artık yatırımcılar buna göre hareket eder. Bu formasyonda sağ omuz olarak nitelendirdiğimiz grafiğin noktası tamamlanmasının ardından satışlar güçlenir ve boyun çizgisi olarak adlandırdığımız yer kırılır.

Ardından obo formasyonu dediğimiz formasyonu tamamlanmış olur ve yükselişe geçen trend o da olarak adlandırılan yani omuz baş omuz formasyonu tamamlanmış olur. Bunun ardından oluşan kırılmalar ile birlikte meydana gelen sert satışlar başlar sen satışların ardından boyun çizgisi ve boyunda bulunan 2 tepe uzunluğunca trend geri çekilmeye başlar.

Obo formasyonu kuralları

Omuz baş omuz formasyonunda sert bir şekilde yükselen trend artık karşısına çıkan satıcılardan sonra belli bir miktar geri çekilmesi gerekir. Önceki oluşan satışın ardından yukarı yönlü bir hareketlilik başlar. Satış fiyatı aynı baskı ile devam eder.

Obo’da zirveye doğru yaklaşıldığında satıcılar ağırlık göstermeye başlar obo formasyonu üzerinde oluşan yani grafiklerde oluşan yukarı doğru yükselmeler bir boyun çizgisini oluşturur. Daha sonra boyun hattında meydana gelen kırılmalar ile birlikte obo formasyonu teyit hale gelir fiyat seviyesinde düşüş hızlı gerçekleşir.

 Ters Obo formasyonu nedir?

Tobo formasyonu ise normal olan obo’yu test şeklinde ifade etmektedir. Bu formasyonu işleyiş mantığı da normal obo formasyonu gibidir ve bütün kurallar ve işleyiş şekli normal obo ile aynıdır.

Fakat ters Obo’da trafik düşüşü geçmiş olan bir trend’in biteceğini ve bunun yerine yükselen bir trend’in ortaya çıkacağını göstermektedir. İşte bu yüzden ters obo formasyonunda yapılacak olan yatırımlar veya alım işlemleri Bu doğrultuda yapılmalı. Ve grafiğin tamamlanmasının ardından grafik doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir.

Obo formasyonu nasıl bozulur?

 Obo (omuz baş omuz) formasyonu içerisindeki şeklin oluşması sırasında boyun çizgisinde oluşan kırılma ile meydana gelmektedir. Boyun çizgisinin üzerinde bir kırılma meydana geldiğinde borsa üzerinde herhangi bir alım yönünde bir eğilim gösterilmemesi gerekmektedir (bu sadece grafik için bir kuraldır, yatırım tavsiyesi değildir). Eğer boyun çizgisi üzerinde herhangi bir kırılma meydana gelmez ise obo bozulur. Aynı zamanda trend olan şeyin devamlılığını da gösteren bir işarettir.

Obo formasyonu her zaman çalışır mı?

 Obo formasyonu uygulanırken her zaman olduğu gibi bunda da mutlaka dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Odalar göz önüne alınarak ve bu noktalar gereğince hareket edildiğinde daha sağlıklı bir yöntem uygulanmış olur. Obo (omuz baş omuz) formasyonu daha her zaman işe yarayacak bir yöntem olarak algılanmamalı ve bu formasyon kesinleşmeden fiyatların hareketlerine göre herhangi biri yatırım yapılmamalıdır.

Dipte obo olur mu?

Dipte obo oldukça tehlikeli bir fonksiyonlu ifade etmektedir. Nasıl ki Tobo tehlikeli ise dipte oluşan obo da bir o kadar tehlikelidir. Yüzden dipte obo olabilir, fakat dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Obo Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir?

Sol omuz , bir hisse senedini yukarı iten yatırımcıların geçici olarak heveslerini kaybettiklerinde oluşur.
Baş , coşku zirveye ulaştığında ve ardından hisse senedinin önceki en düşük seviyesinde veya yakınında bir noktaya düştüğünde oluşur.
Sağ omuz , hisse senedi fiyatı bir kez daha yükselirken oluşur, ancak tekrar düşmeden önce önceki zirvesine ulaşamaz.

Obo Formasyonu Her Zaman Çalışır mı?

Hayır çalışmaz. Bu formasyon, yatırımcılara fikir verse de zaten tek başına değerlendirilebilecek bir grafik değildir. Hisse, kripto para ya da yatırım yapılacak diğer bütün araçların finansal ve proje durumu da incelenmelidir.

YORUMLAR YAZ