Pazarcılık Nasıl Yapılır? Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Pazarcılık Nasıl Yapılır? Vergi Levhası Nasıl Alınır? Vergisi Ne Kadar

Pazarcılık Nasıl Yapılır? Vergi Levhası Nasıl Alınır? Vergisi Ne Kadar

Pazarcılık nasıl yapılır? Vergi levhası alma ve ödenmesi gereken vergiler hakkında bilgileri sizler için derledik. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmek için satın alınması gereken ürünler, tarih süresince, her daim olduğunu görebiliriz.

Pazarcılık da pek çok bilinen para kazanma yöntemlerinden biridir. Bu durumun pazarcılık sektörünü ortaya çıkardığını söylememiz mümkündür.

Normal şartlarda pazarcılıktan anlaşılmakta olan, çok daha kapsamlı bir anlam varken ülkemizde pazarcılık denilince akla kurulmuş olan yerel pazarlarda ki satış yapmakta olan bireyler gelmektedir.

Pazar, en derin anlamıyla alım satım işlerinin yapılmış olduğu yere denmektedir. Pazarcılıktan para elde etmek de, satış yapmış olarak para elde etmenin bir başka ismi olduğunu söyleyebiliriz.

Pazarda bir şeyler satmak, ticaret alanını sadece belirli zamanlarda kurulan pazarlara, taşımalı olarak ulaştırmış olduğunu görürüz. Belli bir dükkan açmak ya da gayrimenkul edinme sorumluluğunun olmadığını görürüz.

Pazara gelecek kitle doğrudan paranın bulunduğu ve satın alınmaya hazır bulunan müşterilerden oluştuğunu görmekteyiz. Ürünlerin satışa dönmüş olan ihtimalinin bu denli yükseklerde olduğu bir mecranın bulunmadığını görüyoruz.

Müşterilerin %97’e yakın olan bölümü yalnızca alışveriş yapmak için oradadır. Bu kitleye hitaben ürün satmak, bir dükkanda veya online olarak da ürün satmaktan daha kolay olduğunu dile getirebiliriz. Ama elbette ilk önce ne satacağınızı bilmeniz gerekir.

Pazarda satılmış olan ürünlerin arasında olan hem rekabetin olduğunu hem de fiyat avantajı on mevcut olduğunu görürüz. Bu avantaj yalnızca müşteriler için geçerlidir.

Böylece sizinle eş değer işi yapacak olan pazarcılar, sizin rakibiniz olur. Müşteriler için hangisi daha ucuz ise, onu satın alma yönelimdedirler. Bu sebeple başarılı olunması ve para kazanılması için kesimlikle satın alınırken kazanılması gerekir.

Pazarcılık vergi levhası almak

Pazarcılık için gerekli vergi levhasını almak için https://intvrg.gib.gov.tr sitesine giriş yapın. Sorgulamalar ve vergi levhası oluşturma bölümüne girerek ilgili adımlarını doldurun.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  İş Yeri (Dükkan) Açmak İçin Ne Gerekli? Maliyeti ve Belgeler 2023

İnternet üzerinden almak istemeyenler Mali müşavirleri ile görüşerek de alabilir. Bulunduğunuz ilin, ilçenin Esnaf ve Sanatkârlar Odasına giderek de pazarcılık vergi levhası alınır.

Pazarcılar vergi veriyor mu?

Evet, yıllık % 40 oranında gelir vergisi ödemesi vardır. Kayıtlara göre, 330  bin pazarcıdan sadece 48 bininin vergisini ödediği tespit edilmiştir.

Pazarda tezgah yerlerinin sahipliği belediyeye ait olduğu senelik işgal edilme bedeli karşılığında esnaflara kiraya verilmektedir buna söyle diyebiliriz ki ticaret yapmak amacıyla evinin geçimi gayesiyle belediyeden kiralama yaptığınız bir mekanı yalnızca sizin işletmeniz gerekir ve bir başkasına kiralayamazsınız.

Fiili bir şekilde bu işi yapmasanız bile gayri resmi olarak kiraya verseniz bile böyle bir durum karşısında ticari vergi sorumlu olursunuz.

Pazarda tezgah mekanına sahip olanlar ile ilgili pazarcılar odasına da kayıt altında olması mecburiyetindedir ve maliye hem pazarlardan hem belediyeden bu kayıtları alıp adınıza işlem yapılmasına yetkisi vardır. Misal verecek olursak maliye sizin 5 senedir Pazar tezgah mekanı olduğunuzu belirledi ve sizden bu zamanlardaki vergi sorumluğunuzu yapmanızı isteyecektir.

Pazarda Satıcılık Yapmanın Vergisi ne kadar

Pazarcılık işi en fazla seçilen iş görüşleri arasında bulunmaktadır. Sebze, meyve, giyim olarak pazarda tezgah açıp para elde etmeniz mümkündür.

Hem Belediye’den hem pazar mekanından tezgah pazarlayıp açık veya kapalı olarak satış yapmanız mümkündür. Büyük şehirlerde 720 lirayken, başka illerde ise yaklaşık 600 liraya kadar bir defaya ait kayıt bedeli ödenmektedir. Senelik gelir vergisi ise yüzde 40 olarak belirlenmiştir.

Pazarcılık Karlı Mı?

Bu hususta yüzlerce bireye müracaat edilmesine karşın bir türlü doğru neticeye ulaşılamamıştır. Pazarcılık ile meşgul olmuş olan herkes bu hususta sizlere değişik bir cevap vermiş olmaktadır. Alacağınız ürün kaliteli, uygun fiyatlıysa oldukça karlı iştir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Girişimcilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır, Kaç Yıl Geçerli?

Özellikle kolay bozulmayan tarım ürünlerinden yüklü miktarda satın alabilirsiniz daha ucuza mal eder ve daha çok kar edersiniz. Meyve, sebze hallerinden satın almak yerine direkt üreticiden alabilirseniz daha uyguna mal eder, kar oranınızı artırırsınız.

Aslında pazarda bir şeyler satmak, genel itibariyle çok karlı bir iş olmuş olsa bile, işinizi belli bir ölçüye oturmak zorundasınız, eğer oturmazsa fazla kar edemeyebilirsiniz.

Yapılması gereken şey doğru bağlantı kurulması ve satacak olduğunuz şeylerin doğru yerlerden elde edilmek olduğunu dile getirebiliriz. Bununla beraber, satacak olduğunuz şeylerin kar marjını iyi bilip araştırmak gerekmektedir.

 Bir ürünün piyasa değerinden düşük olarak satış yapmış olmak, hangi ürünü satacak olduğunuza karar vermek size kalacak bir karardır. Yalnızca bilinmesi gereken şudur ki: Yanlış kararların, sizi pazarcılıkta geri atacakken, doğru kararların da hiç kuşkusuz sizi ön plana çıkarabilmektedir.

Pazarda ticaret yapacak olan herkesin karı vereceği kararlara bağlıdır buna göre farklılık gösterir. Ne kadar iyi bir pazarcı olursanız olun, o denli karlı işler yapabilirsiniz. Böylece sizin için pazarcılık işinin karlı bir iş olacağı kesinleşir. İş fikirleri kategorimize göz atabilirsiniz.

sık sorulan sorular
sık sorulan sorular

Pazarcılıkla İlgili Sık Sorulan Sorular

Pazarcılık vergisi ne kadar?

Pazarcılık için bir defaya mahsus kayıt bedeli alınır. Büyükşehirler için 720 TL, diğer kentlerde 600 TL’dir. Yıllık vergi oranı ise %40 olarak belirlenmiştir.

Pazarcılık vergi levhası nasıl alınır?

Vergi levhası artık internet üzerinden online olarak alınabilmektedir. https://intvrg.gib.gov.tr sitesine kayıt olarak: Sorgulamalar – vergi levhası oluşturma bölümüne giderek alınır.

YORUMLAR YAZ