Sermaye Yeterlilik Rasyosu Nedir? Oranı Nasıl Hesaplanır?

Sermaye Yeterlilik Rasyosu Nedir? SYR Formülü Nasıl Hesaplanır?

Sermaye Yeterlilik Rasyosu Nedir? SYR Formülü Nasıl Hesaplanır?

Sermaye yeterlilik Rasyosu (SYR): Bazı bankalar aldıkları riskler, karşılığında belli bir düzeyde regülâsyonu kabullenerek en az seviyede kendilerinde bulunan öz kaynakları ile belirli düzeyde ki öz kaynak kalemlerini bulundurma zorunlulukları vardır.

Yani bankaların öz kaynaklarının toplamının ve öz kaynak kalemlerinin tutarlarının kabullendikleri miktarına oranları belli bir seviyenin altına düşmemesi gerekir. İşte bu seviyenin oranları sermaye yeterlilik rasyosu olarak adlandırılır.

Bankalar kendi sermayeleri ile almış oldukları riskler karşısında kontrolü elde tutmaya yönelik olarak belirledikleri kriterleri kapsamaktadır. Genellikle bankaların öz kaynakları ile birlikte ağırlıklı oluşan varlıklarının birbirine olan oranlarını kapsamaktadır. BDDK’nın SYR için yeni düzenleme haberi. BDDK

Sermaye Yeterlilik Rasyosu Hakkında Merak Edilenler

Sermaye yeterlilik rasyosu oranı nasıl belirlenir?

Sermaye yeterlilik oranının belirlenmesi için herhangi bir finansal kurumun elinde bulunan bütün mal varlıkları ile birlikte yerine getirmesi gereken yükümlülüklerin yapılırken alacağız üstlerim hesaplanmasına Sermaye yeterlilik rasyosu oranı denilmektedir.

Bu oran belirlenirken herhangi bir bankanın elinde bulunan sermayesini alacağı riski olan oranı ile hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken bankalar bütün mal varlıklarını alacakları riskli varlıklarına bölerek bu oranı ortaya çıkartmaktadırlar.

Ekşisözlükte sermaye yeterlilik rasyosu ile ilgili paylaşım.

Screenshot_1-12

Sermaye yeterlilik rasyosu formülü

Bankalar öz kaynakları ile almış oldukları risklerin oranlarını ayarlamak için Sermaye yeterlilik rasyosu formülü kullanmaktadırlar.

Bir formül finansal olan kuruluşların bünyesinde bulunan mal varlıkları ile sermayelerinin yapmış oldukları İşler de üzerlerine düşen görevleri yerine getirme güçlerinin veyahut finansal kuruluşların mavi olan güçlerinin ölçümünün yapılmasına ve bu bankaların ellerinde bulunan sermayelerinin disk altında bulunan varlıklarına bölümü ile hesaplanmaktadır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Güvenlik Marjı Nedir? Formüller ve Örnekler

Sermaye yeterlilik rasyosu kaç olmalıdır Basel 2

Sermaye yeterlilik rasyoları belirlenirken Basel 2 göz önüne alınarak %8 olarak belirlenmiştir. Yani bu demek oluyor ki Herhangi bir bankanın Sermaye yeterlilik oranı kesinlikle alt sınır olarak %8 ve %8 in üstünde bir orana sahip olmalıdır.

Önümüzdeki yıllarda ise genellikle planlanan Sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 12’lere kadar ulaşılacağı planlanmaktadır.

Basel 3 sermaye yeterlilik rasyosu

 Basel 3 sermaye yeterlilik rasyosu 2008 yaşanmış olan finansal krizinin ardından bankaların bu sektörde kendilerini korumak için ve oluşulabilecek olan herhangi bir krize karşı finansal açıdan yapılmış olan düzenlemelerdir.

TCMB’de SYR için grafik, tablolu paylaşım.

Bankaların Sermaye Yeterlilik Rasyoları

Garanti Bankası

Garanti Bankası kız genellikle oldukça güçlü bir sermayeye sahip olduğu ve bu sermayeye koruyarak Garanti Bankası’ndan Sermaye yeterlilik oranı %13.98 seviyelerine ulaştırdı açıklanmıştır.

Aynı zamanda Garanti Bankası Öz kaynaklarından elde ettiği kar yüzdesi ise 19,0 olarak açıklanmıştır. Garanti bankası kredi kartı teslim süresi hakkında makalemize göz atabilirsiniz.

Akbank

Akbank kredi mevduat oranını yüzde seksen 7.59 olarak açıkladı ve bu oran 2021 yılında diğer bankaların komisyonlarının deli birine göre %30 artarak 1.34 milyar TL olarak mevduat oranlarını gerçekleştirmişlerdir. Aynı zamanda Akbank Sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde yirmi 1.17 olarak belirlemiş ve çıkmamıştır.

Denizbank

Denizbank ilk 2021 yılın sonunda gerçekleştirmiş olduğu bütün çalışmaları 7.10 milyar Euro ve ortaya çıkan kesin kâğıdını ise 39 nokta 77 milyon Euro civarlarında gerçekleştirdiğini açıklayarak Denizbank Sermaye yeterlilik rasyosu mu%30 3.35 olarak açıklamıştır. Bu da demek oluyor ki Deniz Bank’ın Sermaye yeterlilik rasyosu en güçlü bir sermayenin alt yapısını oluşturmaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nın Sermaye yeterlilik rasyosu %18.22 seviyelerindedir. Aynı zamanda Ziraat Bankası bilançosunda genellikle müşteri odaklı bir duruma getirerek etkili olan sureleri ile birlikte kredinin kalitesini Duru aktif bir şekilde yönlendirmektedir. Aynı zamanda elinde bulunan kaynakları Ziraat Bankası Sermaye yeterlilik oranı dâhilinde etkili bir şekilde kullanmakta ve maliyet kontrolü ne en üst düzeyde tutmaktadır.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Hisse Geri Alımı Nedir? Neden Yapılır? Yatırımcıya Etkileri Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sık Sorulan Sorular

Sermaye Yeterlilik Rasyosu Ne Demek?

Bir bankanın borçlarını ödeyebilme, kredi risklerine ve operasyonel risklere yanıt verebilme yeteneğidir. İyi bir SYR’ye sahip bir banka, potansiyel zararları karşılamak için yeterli sermayeye sahiptir.

Basel 3 SYR Nedir?

2008 senesinde dünya çapında büyük bir ekonomik kriz yaşanmıştı. Bankalar için büyük riskler ortaya çıkmıştı. Benzer senaryoda kendilerini koruyabilmeleri için yapılan düzenlemelere basel 3 denir.

Basel 2 SYR Nedir?

SYR belirlenirken Basel 2 baz alınarak yüzde 8 oran en düşük sınır olarak belirlenmiştir. Yani bankalar ya bu oranda ya da üstünde SYR’ye sahip olmaları gerekir.

YORUMLAR YAZ