Borsada Spekülasyon Nedir? Manipülasyon ile Farklı

Borsada Spekülasyon Nedir? Manipülasyon ile Farkı

Borsada Spekülasyon Nedir? Manipülasyon ile Farkı

Spekülasyon, Türk diline farklı dillerden giren sözcükler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de dilimize Fransızca dilinden Spekülasyon sözcüğüdür. Sözcük farklı bilim dallarında farklı anlamlara gelmekle beraber olumsuz bir anlamı vardır.

Genel olarak ele alındığında ise gözetlemek, fırsat kollamak, gözlemek anlamına gelir. Bizim ekonomi alanında karşılığı ise değişim biçimindedir.

Ekonomide mevcut durumun analiz edilmesinden sonra oluşturulan beklentiler anlamına da gelen bir olgudur. Spekülasyon eylem olarak ele alındığında içerisinde risk barındıran bir olgudur.

Spekülasyon TDK Anlamını ana sitesinden gösteren bir resim
Spekülasyon TDK Anlamı

Spekülasyon Tdk Anlamı

Şimdi de spekülasyon sözcüğünün Türk Dil Kurumunda olan karşılığını açıklamak gerekir ise tam olarak ticarette kullanım biçimi ile vurgunculuk anlamına gelir. Matematik biliminde TDK karşılığı ise saptırma demektir.

Manipülasyon Ve Spekülasyon Farkı

Manipülasyon ve spekülasyon birbirine tamamen zıt olan kavramdır. Manipülasyon olgusunda yanlış ve gerçek olmayan bilgiler vardır. Yatırımcı yanıltması yapılır. Yine manipülasyonda yatırım aracının fiyatı bilinçli ve kasıtlı bir biçimde düşürülebilir ya da yükseltilebilir. Tamamı ile yanıltma amaçlı olan bir olgudur.

Borsada geleceğe yönelik tahminler spekülasyonda oluşturulur iken manipülasyon için böyle bir durum söz konusudur. Manipülasyon olgusu içinde dolandırıcılık durumu da mevcuttur. Algı yönetimi yapılır. Son derece kurnazca ve taktiksel olan bir durumdur. Aldatıcı bir etkisi vardır. Spekülasyon için ise tüm bu durumlar mevcut değildir. Sadece fiyat dalgalanmaları durumu vardır.

Spekülasyon Haber Nedir?

Spekülasyon haber en basit ifade ediş biçimi ile spekülatif bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasıdır. Yani yapılan spekülasyonun haber olarak duyurulması biçimindedir. Sonuçta yapılan spekülasyonun da duyurularak riskleri en az indirgemek olgunun bir parçasıdır. Dönem dönem kimi basın organlarında bu tür cümleleri duyabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Finansal Analiz Nedir? Nasıl Yapılır? Formülü ve Amaçları Neler?

Spekülasyon Yapmak Ne Demek?

Spekülasyon yapmak kar getirisi beklentisi ile belirli bir oranda risk üstlenerek belli bir fiyat beklentisi ile bir yatırım aracılığı ile alım satım yapılmasıdır.

Spekülasyon Örnekleri

Spekülasyon için verilebilecek olan örnek şöyledir: Borsada işlem gören bir hissenin yükseleceğini tahmin etmiş olan bir spekülatör eğer bu hisseyi düşük fiyat ile satın aldıktan sonra fiyatı yükseldiği zaman satar ise o zaman bu yapılmış olan eylemlilik bir spekülasyondur.

Spekülasyon alanında verilecek bir diğer örnek ise FX piyasası için olanıdır. Bu piyasada yapılan işlemlerin dünya ölçeğinde yüzde sekseni tamamen spekülatif eylemlerden oluşur. Bir diğer örnek ise düşük değerli borsa hisse senetleridir.

Spekülasyon Amacı Nedir?

Kişilerin kurumların spekülasyon yapmasının amacı ekonomik olarak değerlendirildiği zaman mevcut piyasa koşullarının değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan beklentilerin tamamını dikkate alarak ortaya çıkan riskler üzerinden ciddi bir biçimde kazanç elde edilmek istenmesidir. Özellikle borsada daha çok kazanmak ana amaçlardan bir tanesidir. Ayrıca hızlı kar edilme amacı vardır.

Spekülasyonun Avantajları Nelerdir?

Spekülasyonun avantajları şunlardır:

  • Ekonomiyi besleme ve özellikle FX piyasasını canlı tutma
  • Piyasa likidetisini artırma
  • Geniş risk iştahı ve toleransı

Spekülasyonun Dezavantajları Nelerdir?

Spekülasyonun dezavantajları şunlardır:

  • Uçuk kaçık mantıksız olan fiyatlar
  • Gerçekçi olmayan fiyatlardan dolayı ortaya çıkan ekonomik balonlar

Spekülatif Düşünce Ne Demek?

Spekülatif düşünce felsefe bilim dalında ağırlıklı olarak ortaya çıkan bir kavramdır. Felsefe biliminde spekülatif felsefe olarak tanımlanır. Nesnel bir gerçekliğe başvuru yapılmadan zihinsel olan kurgular ile yürütülen ve yapılan düşüncelerdir. Yani realiteden uzak kurgusal olan düşünce biçimidir. Bir diğer ifade ediş biçimi ile kavramsal bir bağlamda kuramsal yorumlama düşünce biçimine spekülatif düşünce adı verilir.

Borsada bir hisse senedinin grafiği
Borsada Spekülasyon Ne Demek

Borsada Spekülason Nedir?

Spekülasyon tamamen kurguya ve düşünceye dayalı olan bir olgu olduğu için borsada spekülasyon finans piyasalarında tahmine dayalı bir biçimde yatırım araçları üstünden gelir elde edilmesini sağlayan davranışlardır. Spekülatif hisse senetleri olarak da adlandırılması mümkündür.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Paranın Değerini Ne Belirler? Değer Kaybı ve Kazanması Neye Bağlı?

Felsefede Spekülasyon Nedir?

Felsefe bilim dalında spekülasyon sözcüğünün anlam içeriği biraz daha farklıdır. Felsefede spekülasyo sözcüğü kurgu kavramı ile eşdeğerdir.

sık sorulan sorular
sık sorulan sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Spekülasyon Ne Demek?

Spekülasyon, önemli getiri beklentisiyle yüksek risk içeren bir finansal aracın alım satımını içerir. Amaç, piyasadaki dalgalanmalardan maksimum düzeyde yararlanmaktır.

Spekülasyon Haber Nedir?

Spekülasyon, aslında gerçek olmayan bir şeyi gerçekmiş gibi göstermektir. Haber dünyasında da doğru olmayan haberi ifade etmektedir.

Borsada Spekülasyon Ne Demek?

Borsada hisselerin piyasa ya da defter değeri vardır. Bu değer, yapılan projelere, kazançlara, temettülere, şirketin iyi ya da kötü gidişine göre değişiklik gösterir. Şirket hakkında, hiçbir olumlu haber, işlem olmamasına rağmen, bazı kişiler bu hisseyi gereksiz yükseltir, bu yükseliş spekülasyon olarak adlandırılır. Yüksek fiyatlardan alanlar zarara uğrayabilir.

YORUMLAR YAZ