Vakıf Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi? VGM Hakkında Her Şey

Vakıf Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

Vakıf Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

Vakıf bursu alan KYK bursu almaz. Tabii burada bahsettiğimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursudur. Özel olanların bazıları ön koşul sunmadan burs verebilir.

KYK Öğrenim Kredisi Alan VGM Bursu Alabilir mi?

Evet, KYK öğrenim kredisi alanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu alabilir. Geri ödemeli olduğu için geri ödemesiz bir bursu almaya engel değildir.

Aynı Anda 2 Burs Birden Almak Mümkün mü?

Aynı Anda 2 Burs Birden Almak Mümkün mü?

Evet, devlete bağlı olmayan, VGM harici özel vakıflar, maddi durumu iyi olmayan ya da başarı sıralamasına göre burs vermektedir. KYK bursunu etkilemeyen burslar yazımıza göz atabilirsiniz.

VGM Bursu Ne Kadar Para Veriyor? 2023 – 2024

VGM bursu ortaöğrenim öğrencileri için her ay 100 lira, yükseköğrenim için 400 TL, yabancı öğrenciler için 600 lira ödeme yapmaktadır.

VGM Burs Başvurusu Ne Zaman? 2023 – 2024

VGM burs başvurusu ortaöğrenim öğrencileri için 13 Ekim tarihi itibariyle sona erdi. Yükseköğrenim ve yabancı öğrenciler için Vakıflar Genel Müdürlüğü 1 Kasım 15 Kasım tarihleri arasında alınacaktır. Başvuru linkine tıklayabilirsiniz.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Yatay Geçişte KYK Burs Kesilir mi 2023 - 2024?

VGM Bursu Kaç Yıl Geçerli?

VGM burs yönetmeliğine göre eğitim öğretim hayatın boyunca devam eder. 4 senelik bir okul uzadığı zaman burs süresi de uzamaz.

VGM Bursu Kaç Ay Verilir? Yazın Yatıyor mu?

VGM bursu ortaöğrenim öğrencileri için Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay boyunca verilir. Temmuz-Ağustos yani yazın burs yatmıyor. Yükseköğrenim öğrencileri için ise Ekim-Mayıs arasında 8 ay olarak verilir. 3 ay yazın ödeme yapılmaz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Bursu Ne Zaman Kesilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu eğitim öğretim hayatının sona erdiği Haziran ayı geldiği zaman kesilir. Ortaöğrenim öğrencileri en son Haziran’da yükseköğrenimde okuyanlar ise en son Mayıs ayında ödeme alır.

VGM Bursu Kimlere Çıkıyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu diğer burslarda olduğu gibi Türkiye’de eğitim gören, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere çıkıyor.

Kardeşler VGM Bursundan Aynı Anda Yararlanabilir mi?

Kardeşler VGM Bursundan Aynı Anda Yararlanabilir mi?

Hayır, aynı ailede iki veya daha fazla kardeş VGM bursundan yararlanamaz. Ancak, kardeşlerden birisi ortaöğrenim, diğer yükseköğrenim görüyorsa birlikte burstan faydalanabilirler.

Vakıf Bursuna Hak Kazanan Öğrencilere Ne Zaman Ödeme Yapılır?

VGM bursu başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra hesap açma işlemlerini de tamamladıysanız vakıf tarafından mümkün olan en hızlı şekilde ödenir. Ödemeler Ekim ayında başlar, eğer Aralık’ta yatarsa da Ekim-Kasım ve Aralık olmak üzere 3 ay toplu şekilde ödenir.

VGM Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu belirli durumlarda kesilir. 2023 – 2024 eğitim öğretim hayatı boyunca aşağıdaki durumlarda bursları iptal edilir.

  • Öğrencilik hayatının sona ermesi,
  • Bir önceki eğitim öğretim yılındaki ders ortalamasının 2.00 altında kalması,
  • 6 ay veya daha çok hapis cezası almak,
  • Eğitim kurumu tarafından en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası almak,
  • Transkriptin zamanında bölge müdürlüğüne teslim edilmemesi,
  • Hangi nedenden olursa olsun kaydı dondurmuş olması,
  • Özel üniversitelerde tam burslu okurken bursu kesildiği halde ücretini ödeyerek eğitime devam etmesi durumunda da VGM bursu kesilir.
iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Açıköğretim (AÖF) Öğrencileri KYK Bursu Alabilir mi?
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir mi?

Hayır, Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu almaya hak kazanmış birisi KYK Bursu alamaz. Eğer iki burs açıklanma tarihi yakın tarihlerde olursa ikisini de kazanırsanız birini seçmelisiniz.

KYK Kredi Alan VGM Bursu Alabilir mi?

Evet, KYK öğrenim kredisi alan bir öğrenci VGM bursu da alabilir. Geri ödemeli olması bunda bir etkendir.

VGM Bursu Kaç Yıl ve Yılda Kaç Ay Verilir?

VGM bursu ilkokul, ortaokul ve lise dengi bölümleri için Temmuz Ağustos ve Eylül ayı hariç 9 ay boyunca ayda 100 TL ödenir. Ön lisans ve lisans öğrenciler içinse Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül hariç 8 ay boyunca ayda 400 TL ödeme yapılır.

YORUMLAR YAZ