ZOREN Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman? Rüçhan Hakkı

ZOREN Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman? Rüçhan Hakkı Kullanımı 2023

ZOREN Bedelli Sermaye Artırımı Ne Zaman? Rüçhan Hakkı Kullanımı 2023

ZOREN R Ne demek? 2023 bedelli sermaye artırımı ne zaman? Rüçhan hakkı nasıl kullanılır? Bedelli son tarih ve bedelliye katılım şartları hakkında bilgiler.

ZOREN 2023 bedelli tarihi 15 Haziran 2023 tarihi itibariyle başladı. 18 günlük süre içerisinde gereken işlemler yaparak son tarih olan 03/07/2023 tarihine kadar bedelliye katılabilirsiniz ya da rüçhan haklarınızı, hisselerinizi satarak çıkabilirsiniz.

ZOREN, Nisan aylarında % 100 oranında bedelli sermaye artırımı gerçekleştireceğini açıklamıştı. Belirli bir onay sürecinden sonra SPK tarafından bedelli sermaye artırımı onaylandı ve rüçhan hakkı yatırım araçları hisseler bölümünde görünmeye başladı. Belirlenecek tarihler arasında rüçhan hakkı kulllanılır.

ZOREN R Ne Demek?

ZOREN hissesi olanlar yakın zamanda ZOREN.R ile karşılaştı. Peki nedir bu R? Ne demek sorusunun yanıtı rüçhandır. Bu hisseye sahip olanlar isterse bu haklarını satar dilerse bedelli ücretini yatırarak dahil olur. Rüçhan ne demek? Rüçhan köken olarak Arapça bir kelimedir. Üstünlük, öncelikli, tercihli… gibi anlamları vardır. Hissedeki anlamı ise bu hisseye sahip olanlara öncelik hakkı tanınmasıdır.

ZOREN Bedelliye Nasıl Katılırım 2023?

ZOREN bedeli sermaye artırımına katılmak için yatırım yaptığınız bankayı ya da aracı kurumu aramanız gerekiyor. Her 1000 hisse için 1000 TL ödemeniz gerekir. Müşteri temsilcinize ZOREN bedelliye katılmak istiyorum dedikte nsorna hesapta 1000 TL bulundurmanız işlem için yeterlidir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Halka Açık Anonim Ortaklık Nedir?

ZOREN hissenizi siz önceden 4 liradan 1000 hisse satın aldıysanız 4000 TL yatırdınız demektir. 1000 TL de bedelliye dahil olunca verirseniz 5000 TL maliyet ile 2000 hisse sahibi olursunuz. Eğer bedelli öncesinde hisseniz yoksa siz ZOREN’i normal fiyattan satın alabilirsiniz. Hisse değeri gün içerisinde değişiklikler gösterebilir, yüzde 0-10 aralığında artıp düşebilir.

ZOREN Bedelli Sermaye Artırımı için Son Tarih Katılmazsak Ne Olur?

ZOREN hissesi için bedelli sermaye artımı son tarihi 3 Temmuz 2023 olarak açıklandı. Bunun için bedelli fiyatı 1 TL olarak belirlenmiştir.

Zoren hisse fiyatı % 100 bedelli oranınca 2023 kapanış fiyatına göre bölünmüş ve belli zamanı açılış değeri xx seviyelerinde olmuştur. Gün içerisinde alım satımlar nedeni ile rakam artışlar ve azalışlar olabilir.

Belirlenen tarihine kadar, bedelli sermaye artımırına katılmazsanız elinizdeki rüçhan haklarını satmanız gerekir. Eğer, Rüçhan hakkı satma işlemini unutursanız, bedelli için son tarih olan xx günü de hesabınızda bedelliye katılım için gereken tutar yoksa rüçhan hakkı hisseleri bedelsiz şekilde şirkete aktarılır. Yani rüçhan hakkı satmazsanız zarar edersiniz.

ZOREN Rüçhan Hakkı Nasıl Satılır? 2023 Resimli Anlatım

ZOREN hisse rüçhan hakkını satmak için: Hisselerinizin olduğu mobil uygulamaya veya internet bankacılığına giriş yapın. Hisseler bölümünde, ZOREN dışında bir de ZOREN.R göreceksiniz.

ZOREN.R sadece bedelli öncesi elinde hissesi olanlarda görülebilir. Diğer kişilerde bu görülmez.

Aşağıdaki görsel anlatım 2021 yılına ait olduğu için fiyatlar farklı görünmektedir. Güncel fiyatları kendinize

ZOREN Alış
ZOREN Alış
zoren rüçhan hakkı sat
zoren rüçhan hakkı sat

Yukarıdaki uygulamada, hisseler alanında 2 tane zoren göreceksiniz. Birincisi ana hissemiz. ZOREN.R olan da rüçhan hakkı olan hissemiz. Hisse sat bölümüne giriş yapın.

ZOREN R Satış
ZOREN R Satış
zoren r nasil satilir
zoren r nasil satilir

Hisse sat bölümüne girdikten sonra portföyünüzde olan bütün hisselerin listesine göreceksiniz. Bu alanda da ZOREN ile ilgili 2 hissemiz var. Zoren.r seçiyoruz, örnek resimli anlatımda 1000 hissemiz mevcut. hissenin alış fiyatı 2,05 TL, satış fiyatı da 2,06 TL olarak görünüyor.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Futures Piyasaları Nedir? Özellikleri ve Bazı Örnekleri

Eğer, bu alandaki gibi Zoren rüçhan hakkı satış yaparsanız, 72 saat içinde 2050 TL hesabımıza geçer. Ana hisseyi de satınca 3050 TL, bugünün değeri olan 5,10 TL’den hisseimiz satmış oluruz. Kapanış fiyatına göre çok düşük gördüğümüz hisse yüzünden zarardayım eyvah! diye paniklemeyin.

Örneğin, hisse 5,10 TL iken bedelli sermaye artırımı sonrası 2,55 TL’ye indi. Rüçhan hakkı sattığınız zaman 2,05 TL, elinizdeki mevcut ZOREN hissesi de 3,05 olduğundan genel toplam yine 5,10 TL yapacaktır, Yani Bedelli öncesi sattığınızda zararda değilsiniz. Tabii, gün içerisinde al sat nedeniyle düşüşler veya artışlaya yaşanabilir.

Zoren Rüçhan Hakkı 2021 Kullanmazsak Ne Olur

Zoren Rüçhan Hakkı 2023 Kullanmazsak Ne Olur

ZOREN bedelliye katılmazsanız, rüçhan hakkı da satmazsanız ne olur? Tabii ki zarar edersiniz. xx tarihleri arasında, bedelli sermaye artırımına katılmayacaksanız rüçhan hakkı satılmalıdır.

Bedelliye katılmak istiyorsanız da elinizdeki her 1 hisse başına 1 TL ödeyecek şekilde yatırım hesabınızda para bulundurmanız gerekmektedır. Yukarıdaki resimli anlatımda 1000 hissemiz var. 3 Temmız 2023 tarihine kadar hesabımızda 1.000 TL bulundurursak bedelliye katılmış olacağız ve 1000 hissemiz daha olacak.

Rüçhan hakkımızın değeri 2050 lira, 1000 TL de bedelliye ödedik. Hisseyi siz 5 lira 10 kuruş değerinden aldıysanız 5100 TL vermiş olursunuz, 1000 TL hesabınızda bulundurursanız 6010 TL’ye 2000 hisse sahibi olacaksınız.

Eğer, şirket % 200 sermaye artımı yapmış olsaydı, 1000 hisse için 2000 TL hesapta bulunduracaktık. %30 olsaydı hisse başı 30 kuruş ödeyecektik. Diğer rüçhan hakkı hesaplama işlemleri için bu örneği değerlendirebilirsiniz.

Rüçhan ve temettü hesaplama şekerbank uygulamasını kullanabilirsiniz. ZOREN Hisse için KAP haberlerini takip etmeyi ihmal etmeyin.

ZOREN Hisse için Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

ZOREN Hisse için Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Zorlu Enerji yani Zoren, 2023 yılı sermaye artımı başladı ve rüçhan hakkı ile ilgili merak edilenleri kısa soru cevap olarak açıkladık.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Kredi Çekip Borsaya Girmek Yasak mı? Mantıklı mı Caiz mi?

ZOREN Bedelli Son Tarih 2023

Zoren hissesi 2023 için bedelliye katılım son tarih 3 temmuz 2023 olarak açıklandı.

ZOREN Rüçhan 2023 Ne Zaman

Zoren rüçhan hakkı al ve sat işlemleri xx itibariyle başladı. xx tarihine kadar haklarınızı satabilir veya bedelliye dahil olabilirsiniz.

ZOREN Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

ZOREN rüçhan hakkı kullanımı için portföyünüzün bulunduğu alandan ZOREN.R yazan hisseyi xx tarihine kadar satmalısınız. Ya da hisse başı 1 TL değerinde parayı hesapta bulundurup bedelliye katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ