KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır? Faiz Siliniyor mu? 2023

KYK Borç Yapılandırma 2023 Nasıl Yapılır? Faiz Siliniyor mu?

KYK Borç Yapılandırma 2023 Nasıl Yapılır? Faiz Siliniyor mu?

KYK Borç Yapılandırma için resmi açıklama geldi! 2023 yılı için peşin ödemede faizin tamamı siliniyor. E-devlet başvuru, taksitli ödeme koşulları ve KYK hakkında her şey.

Öğrenim ve katkı kredisi KYK borçlarının mevcut gecikme zammı yerine Yi-Üfe uygulanmasına karar verilmişti. Lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika açıklaması ile KYK faizleri sıfırlandı, silindi, sadece ana para ödenecek.

Öğrenim ve kaktkı kredisi KYK için ödeme yöntemleri iki çeşit olarak yapılandırılıyor. Peşin veya taksitli olacak. Taksit seçeneği tercih edenlerin ödeme günleri hafta sonuna denk gelirse ödeme ilk çalışma gününe kaydırılır.

Taksitli ödemenin şöyle bir güzelliği var. Her ay değil, 2’şer aylık ödemeler yapılabilinir. 6 ay 9 ay 12 ay ve maksimum 18 ay taksitlendirme yapılıyor. 30 Eylül tarihi ilk taksit ödemesinin ilk günüdür. Sonraki ödemeler 2’şer ay sonra düzenli ödenmelidir.

Öğrenim ve Katkı Kredisi (KYK) Borcu Taksitlendirme Faiz Oranları

  1. 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelere 1,09,
  2. 9 taksitte 18 aylık ödemelerde 1,135
  3. 12 taksitte 24 aylık ödemelerde 1,18
  4. 18 taksitte 36 aylık ödemede de 1,27 oranında taksitlendirme faiz oranı uygulanacaktır.
  5. Artık yukarıdakilerin hiçbiri olmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK faizlerinin silineceğini, sadece KYK kredi tutarının ödeneceğini söyledi.
iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  2023 2024 KYK Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı! Nasıl Öğrenilir?

18 taksit seçenler dilerse ilerleyen süreçte öğrenim ve katkı kredisi taksit sayısını azaltabilir.

KYK Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu Peşin Ödeme Faiz Siliniyor
KYK Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu Peşin Ödeme Faiz Siliniyor

KYK Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu Peşin Ödeme Faiz Siliniyor

Öğrenim ve katkı kredisi KYK borcunun peşin ödeyenler indirim sayesinde daha avantajlı konumda. 30 Eylül tarihine kadar, öğrenim kredisi borcuna eklenen Yi Üfe faiz oranı, %90 oranında azaltılacaktır. Artık faiz oranı sıfır oldu.

KYK borç yapılandırma peşin indirimi faiz silinme oranı örnek anlatım. 50.000 TL öğrenim kredisi borcu için örneği senelik %30 oranında faiz uygulandı. Borcunuz 65.000 TL oldu. Öğrenim kredisini peşin öderseniz 15.000 TL olan faizin 13.500 TL olan kısmını ödemezsiniz. Toplamda 51.500 TL ödersiniz. Peşin ödemeler büyük avantaj sağlıyor. Bunları düşünmenize gerek kalmadı, faiz oranları sıfırlandı.

Öğrenim ve katkı kredisi KYK borcu için 30 Eylül tarihine kadar bütün taksitleri ödeyemeyenler için 30 Kasım ikinci taksit tarihi için de peşin ödeme indirim avantajı uygulanacak. Tabii, burada ilk taksitin tam ödenmesi ve kalan bütün tutarın 30 Kasım’da ödenmesi şartı var. Uygulanan faiz oranı artık 0 olacak.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu KYK için Yazılı Posta Yapacaksanız Son Güne Dikkat!
Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu KYK için Yazılı Posta Yapacaksanız Son Güne Dikkat!

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu KYK için Yazılı Posta Yapacaksanız Son Güne Dikkat!

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcu KYK için Yazılı Posta Yapacaksanız Son Güne Dikkat! Başvurular, 31 Ağustos 2021’e kadar Gelir İdaresi Başkanlığının “www.gib.gov.tr“, “ivd.gib.gov.tr” internet adresinden kullanıcı kodu ve şifre, e- Devlet şifresi ya da anında kayıt olunarak veya e-Devlet “www.turkiye.gov.tr” üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine girilerek bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor.

Eğer Başvurular yazılı yapılacaksa taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi halinde postaya verildiği tarih, adi posta ile gönderilmesi halinde ise tahsil dairesinin kayıtlarına intikal ettiği gün başvuru tarihi olarak dikkate alınacak. Bu sebeple posta yoluyla başvuru yapacakların söz konusu tarihleri dikkatle belirlemesi gerekiyor.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  KYK Kredisi Kaç Yıl ve Yılda Kaç Ay Alınır? 2023-2024

KYK Borcunda İlk 2 Taksit Ödenemezse Ne Olur?

KYK borcunda sıkışık durum nedeni ile ilk veya 2. taksit ödenmezse ne olur, gelin bir göz atalım.

  • 30 Eylül – 30 Kasım tarihine kadar ilk 2 taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,
  • ilk ikisinin süresinde ödenmesine rağmen bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi,
  • süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının en geç son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ilk taksiti) izleyen ay sonuna kadar ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmemesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.

KYK Borç Yapılandırma için son gün ne zaman?

KYK borçlarınızı yapılandırmak için Ağustos ayının son günü olan 31’i yani Salı gününe kadar zamanınız var.

Bu durumda borçlular, Kanun kapsamında yaptıkları ödemeler oranında imkandan yararlanabilecek.

Yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine göre peşin veya taksitler halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi “www.gib.gov.tr” üzerinden, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yöntemiyle, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine ödenebilecek.

kyk borc nereye nasil odenir
kyk borc nereye nasil odenir

KYK Yapılandırma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

KYK borç yapılandırma 2023 ne zaman başlıyor ve bitiyor?

KYK borç yapılandırma için son tarih 31 Ağustos 2021 olarak açıklandı. Bu tarihe kadar peşin veya taksitli borç yapılandırma işlemi yapmalısınız.

KYK Borç Yapılandırma 2023 Faiz Siliniyor mu?

KYK borçları için Yi Üfe faiz oranı uygulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasıyla faizler sıfırlandı. KYK’de faizler siliniyor.

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK borç yapılandırma ve sorgulama işlemleri Resmi Gazete’de yayınlanan yasa birçok borcu kapsarken KYK borç yapılandırması için vatandaşlar Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ ivd.gib.gov.tr ‘ adresi üzerinden giriş yapılacak, ardından ekranda e-Devlet ile giriş yapacak.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Okulu Dondurunca KYK Burs ve Kredisi Kesilir mi 2023 - 2024? Kayıt Dondurma

KYK Borç Sorgulama 2023 TC Kimlik Numarası ile Sorgula

KYK borç sorgulama için E-devlet sayfasından yer alan öğrenim katkı kredisi ve burs sorgulama bölümüne giriş yapmalısınız.

YORUMLAR YAZ