Borsada Boğa Sezonu Nedir? Ne Anlama Gelir? (2023)

Borsada Boğa Sezonu Nedir 2023? Ne Anlama Gelir?

Borsada Boğa Sezonu Nedir 2023? Ne Anlama Gelir?

Borsa yatırımcılarının da oldukça yakından tanıdığı boğa sezonu, İngilizce ‘’Bullish Market’’ teriminden dilimize geçmiştir. Piyasanın yönü yani trendi hakkında bilgi verici içeriğe sahip olan bu sezon özellikle de yatırımcıların yakın takibi sonrasında oldukça yüksek miktarlarda kazanç elde edebildikleri bir sezon olarak ön plana çıkar. Ayı piyasasının tam tersi olarak kabul edilmekte olan borsada boğa sezonu nedir?

Tam olarak hisselerin artışa geçtiği ve de ilerleyen süreçlerde de sürekli olarak artan bir grafik çizerek kazanç olanaklarının arttığı bir saha oluşturur.

Boğaların boynuzları ile her şeyi yukarıya doğru kaldırmasından esinlenilerek türetilen boğa sezonu, bu noktada piyasanın da yükselişe geçmesi ile bağdaştırılmaktadır. Forex piyasasında da sıkça karşılaşılan boğa piyasası çerçevesinde, teknik olarak boğa piyasasının başlayabilmesi için en düşük olan değerden %20’lik bir artış göstermesi hedeflenir.

Bu çerçevede ele alındığında bir borsa hissesinin minimum %20 artması demek, yatırılan sermayenin 5/1 oranında kazanç getirmesi anlamını taşır. Durum bu şekilde olunca da yatırımcıların binlercesi, hisselerini satışa çıkarabilmek için boğa sezonunun gelmesini beklemektedir.

Borsada Ayı Sezonu Nedir? 2023 Nasıl Anlaşılır? Ne Kadar Sürer?

Borsa oynayanların veya yeni yeni borsa piyasasında kendini göstermeye başlayan yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de borsada ayı sezonu nedir? Sorusu olmaktadır.  Nitekim yatırımcıların en önemli buldukları sezonlardan bir tanesi olan ayı sezonu, kripto para borsası da başta olmak üzere genel anlamda borsa için oldukça önemlidir.

İlgili İçerik
Borsada Boğa Sezonu Aşamaları

Borsada Boğa Sezonu Aşamaları

Borsa üzerinde boğa sezonunun kendi içerisinde çeşitli aşamaları yer almaktadır. Bu aşamalar;

  1. Toplama: Zarardaki yatırımcıların satışı yaptığı ve de değeri çok düşük olan ürünlerin çok geniş bir kısmının yatırımcılar bazında toplandığı aşamadır. Anlık olarak belli bir artış trendi ortada yoktur. Total bazda piyasaya olan ilgi minimumdur.
  2. Alım Dalgası: Toplama kısmından sonra piyasa üzerinde sürekli olarak artış belirtilerinin net olarak görülmeye başlandığı ve küçük bazdaki yatırımcıların da anlık olarak alım kısmına katıldığı işlem hacimlerinin de artışa geçtiği kısımdır.
  3. Doygunluk: Hacim yükselişi ile birlikte piyasa kesin bir doygunluğa ulaşır. Piyasa üzerinde alıcı büyük oranda azalış gösterir. Boğa sezonunun son kısımlarının yaşandığını kanıtlar. Daha sonra ise sert bir düşüş evresinin başlayacağını haberdar eder.
iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Yeni Hisse Pazarı Nedir? Ne Zaman Değişir? Avantajlı mı?

Tüm bu aşamalar ele alındığında farklı boyutları bulunun boğa sezonu, genel hatlarıyla yatırımcıya kazanç getirme ihtimali olan bir sezondur. Bu sezonda yeni hisse alım satımında borsada uzman yardımına ihtiyaç vardır.

Boğa Sezonu Ne Zaman Başlar 2021? Başladı mı?

Boğa Sezonu Ne Zaman Başlar 2023? Başladı mı?

2023 için Borsada boğa sezonu zamanı içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Pandemiden kurtulmak için çok fazla faiz düşürüldü ve tahvil alımı gerçekleştirdi. O kadar çok rekor kırıldı ki hatta tabiri caizse Mega boğa sezonu başladı.

Boğa piyasası büyük borsalarda %20’lik yükselişin ardından kabul edilen bir sezondur. NASDAQ, SP500 gibi piyasalardaki 1/5 oranındaki artış bize alıcıların üstün olduğunu gösterir. Yani, boğalar boynuzları ile kaldırarak piyasaları yükseltmiş demektir. (Borsada GAP Nedir?)

Boğa Sezonu Ne Zaman Biter?

Şu an bir boğa sezonu içerisindeyiz ama büyük borsalarda %20 oranında düşüş yaşandığı zaman bu sezon biter. Satıcıların, yani ayıların baskın olduğunu anlarız. Bu düşüş ayı sezonu başladığının göstergesidir.

Ne zaman başlar, ne zaman biter bunun için kimse size net bir tarih veremez. Piyasalardaki; iş gücü durumu, faiz oranları, tahvil alımları, ülkeler arasındaki ticari ve siyasi gelişimlerin iyi irdelenmesi gerekir.

Ayrıca, boğa veya ayı sezonu içerisinde sektörel olarak bazı hisseler değer kazanabilir, kaybedebilir. Ayı piyasası hakimken iyi bir şirkete yatırım yapmanız size kazandırabilir. Aynı şekilde boğalar hakimken yaptığınız yatırımda satış baskısı yaşanır ve kaybedebilirsiniz. Hangi sezonda olursanız olun kazanmak ve kaybetmek mümkündür. Borsada Gap Nedir? Yazımızı mutlaka inceleyin!

Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

Boğa sezonu süresini kimse tahmin edemez. Sadece öngörülebilir. 1 hafta 3 ay 1 yıl veya daha uzun sürebilir. En uzun 2003 ve 2007 yılları arasında yaşanmıştı.

Öngörülebilir kısmını açmak gerekirse; Piyasalarda helikopter para diye tabir edilen bol para dönemi biterse, faizler artmaya başlarsa ve ülkeler arasında gerginlikler varsa boğa piyasasının biteceğini anlayabilirsiniz. Tabii, bütün bunlara rağmen devam da edebilir. Ekonomi piyasalarında hiçbir şeyin garantisi yoktur.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Halka Arz Nedir? Şirketlere Olan Avantajları Nelerdir?
Yatırım Yapacaklara Boğa ve Ayı Sezonu Uyarısı

Yatırım Yapacaklara Boğa ve Ayı Sezonu Uyarısı

Boğa veya ayı sezonu fark etmez, yatırımcılara bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Şunu belirtmek isterim ki burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Boğa veya ayı piyasası içerisinde olmak size yatırım yapma ya da elinizdeki hisselerin tamamını satın kurtulun gibi bir algı oluşturmamalı.

Tabii, nakitte duranlar piyasaların kötü olduğu süreçte hemen önüne gelen hisse senedine atlamamalı. Borsa piyasalarında şöyle bir tabir vardır: “Düşen bıçak tutulmaz.” Değer kaybeden hisseler bazı kimseler tarafından alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Düşüşün ne zaman sona ereceğini bilmeden, şirket ve global piyasalar hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan, bir uzmana danışmadan riskli, büyük yatırımlar yapmaktan kaçınmalısınız.

Benzer şekilde, boğa piyasası hakim olduğunda, bütün hisseler yükselecek, herkes kazanacak gibi bir algı oluşur ve uzman yardımı almayan, yeni yatırımcılar, bilmediği hisselere yatırım yapar. Hatta, Telegram ve buna benzer sosyal ağlardaki borsa guruplarına girerek hisse sorarlar. Yapılan en büyük hatadır.

Burada boğa piyasası hakim diye herkesin verdiği hisseyi almayın. “Böyle durumlarda için de bir tabir var, giden trene binilmez.” Çünkü, bu guruplardaki kişiler, hisseleri önceden kendileri satın alıyor, ardından tavsiye ediyor, binlerce kişi girince hisse yükseliyor ve düşükten alan kişi satarak herkesi zarara uğratıyor. Tabii, bu yasal değil, cezası var. Ama bunun kanıtlanması gerekiyor. Aslında bir nevi dolandırıcılık yapıyor.

Bu şekilde yatırım yapan çok tanıdıklarım oldu. 5 TL değerindeki hisseye yüklü miktarda para gömdüler. Daha sonra hisse değeri 1 liraya kadar düştü. Tekrar eski seviyesine gelene kadar 5 sene beklemek zorunda kaldı.

Yakın zamanda da İZDMC Hissesi vardı. Çok güzel olacak diye herkes topladı. Bedelli açıklanmadan önce sert bir düşüş yaşadı. Sonra bedelli ile bölündü ve 2 lira seviyelerine kadar düştü. Çok sayıda kişi binlerce hatta milyonlarca lira yatırım yaptı. Kaldı ki bu alıcıların kuvvetli olduğu bir dönemde yaşandı.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Ana Pazar Yıldız Pazar Farkı Nedir?

Özellikle yatırımcılar ülkemizde daha dikkatli olmalı. Coğrafi konum olarak hem çok avantajlı hem de dezavantajlı noktadayız. Ticari açıdan avantajlı olsa da siyasi risklerimiz de çok fazla. Bu yüzden Borsa İstanbul çok inişli çıkışlı dönemler yaşayabiliyor.

Sizler için kredi çekip borsaya girmek mantıklı mı isimli bir makale hazırladım. Burada; altın, dolar, hisse senedini kredi çekip almakla ilgili bazı bilgiler yer alıyor.

Screenshot 3 2

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Boğa Sezonu Nedir?

Büyük piyasalarda borsa %20 oranında yükseldiyse bu piyasaya boğa sezonu denir. Özellikle Amerikan borsaları baz alınır.

Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasası süresi ne yazık ki tahmin edilemez. 4 sene de sürebilir birkaç haftada da… O yüzden bir tarih vermemiz mümkün değil.

Boğa Sezonu Başladı mı? Ne Zaman Başlar?

Salgınla birlikte yapılan hamleler ile boğa piyasası başladı. FED ve ECB’den gelen verilere göre sezonun devamı da söz konusu olabilir.

Boğa Sezonu Ne Zaman Biter?

Büyük piyasalardaki %20 değer kaybının ardından bu sezon biter. Ayı sezonu başlar ve onun da ne kadar süreceğini kimse bilemez.

YORUMLAR YAZ