BIST 100 Nedir? XU100 Ne Demek? Hisse Senedi Belirlenmesi

BIST 100 Nedir? XU100 Ne Demek? Hisse Senedi Nasıl Belirlenir?

BIST 100 Nedir? XU100 Ne Demek? Hisse Senedi Nasıl Belirlenir?

BIST 100 Borsa İstanbul’da işlem gören en likit ve yüksek piyasa değerine sahip 100 şirketin hisse senedinden oluşan bir endekstir.

XU100 endeksi Türkiye’nin önde gelen şirketlerini temsil eder ve Borsa İstanbul’un genel performansını yansıtan bir göstergedir.

 • BIST100 endeksi Türkiye’deki en büyük 100 şirketin hisse senedinin performansını takip eder.
 • Bu şirketler piyasa değerlerine ve işlem hacimlerine göre seçilir.
 • Endekse dahil edilecek şirketler belirli bir dönemdeki piyasa değeri ve işlem hacmi kriterlerine göre sıralanır ve en büyük 100 şirket endekse dahil edilir.
 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi olarak da bilinen XU100 hisse senetlerinin genel performansını ölçmek ve izlemek için kullanılan resmi koddur.
 • Hisse senetlerinin BiST100 endeksi içinde yer alabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir.
 • Bunlar arasında şirketin piyasa değeri işlem hacmi likidite serbest dolaşım oranı gibi faktörler yer alır.
 • Endekse dahil olan şirketlerin performansı endeksin değerini etkileyen önemli bir faktördür.

BIST 100 Endeksinin Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir? Ne Zaman Yenilenir?

BIST 100 diğer adıyla XU 100 hisse senedinin belirlenmesi piyasa değerine bağlıdır. Bir şirket halka arz olduktan sonra çok fazla talep görmeye başlarsa piyasa değeri artmaya başlar.

Örneğin: Ebebek şirketi borsada halka yeni arz olan bir şirkettir. 46.25 TL’den açılan şirket, ilk 2 günde yüzde 10’ar değer kazanarak 55 seviyelerini geçti.

Yani piyasa değeri artmaya başladı, talep çoğaldıkça işlem hacmi ve değeri arttıkça Bist 100 şirketleri arasına girebilir. Hatta ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin en büyük 30 şirketi, yani BİST 30’da da yer alabilir.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Arbitraj Nedir? Avantajları ve Riskleri

Hisse senetlerinin yenilenme aralığı senede 4 seferdir. Aşağıdaki tarihlerde Bist 100 dışındaki hisseler, başarı göstererek ilk 100’e girebilirler. Tabii, ilk 100 içindeki baız hisseler de bunun dışına çıkabilir.

 • Ocak – Mart
 • Nisan – Haziran
 • Temmuz – Eylül
 • Ekim – Aralık

XU 100 Nedir? BİST 100 ile Bağlantısı

XU100, BIST 100 endeksinin piyasa kodu olarak kullanılır. Dolayısıyla Bist 100 ve xu100 terimleri aynı anlamı ifade eder ve Borsa İstanbul’un ana endeksi olan 100 şirketin hisse senetlerini temsil eder.

Borsada XU100 endeksi, sadece Türkiye’de değil, uluslarlarası birçok piyasa tarafından yakınen izlenmektedir. Yabancı yatırımcıların piyasadaki ağırlıklarının artması, xu100 endeksine yatırım yapmaya başladıklarının bir göstergesi olabilir.

BIST-100-Nedir

BIST 100 Endeksi İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor? Hisse Senedi Seçimi

BiST100 endeksi hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’nin ekonomik performansını takip etmek ve yatırım yapmak için kullanılır. Endeks Borsa İstanbul tarafından hesaplanır ve günlük olarak güncellenir.

XU100 ise BIST 100 endeksinin sembolüdür. Borsa İstanbul’da XU100 sembolü kullanılarak BIST 100 endeksinin performansını takip edebilirsiniz. XU100 sembolü Borsa İstanbul’un resmi veri sağlayıcısı tarafından kullanılan semboldür.

 1. BİST 100 hisse seçiminde kriter şirketin değeridir.
 2. 30 milyon TL ve üzerinde yer alan şirketlerin A grubuna girmeye hak kazanır.
 3. 10 milyon ile 30 milyon TL arasında kalanlar ise B grubunda listelenirler.
 4. Diğer hisseler, yani C ve D grubu, BİST 100 (XU100) içinde yer alamazlar.

Eskiden, hisse senetlerinde bu tür gruplandırmalar yoktu. Birçok kişi, köklü olmayan, sermayesi yetersiz, işini yapmaya şirketlere yatırım yaptı.

Bu yüzden borsaya güven azaldı, birçok kişi de para kaybetti. Bu yüzden, belirli bir piyasa değerine ulaşamayan basit şirketler, Bist 100 içinde listelenmez ve bu da yatırımcıları korur.

iLGiNiZi ÇeKeBiLiR  Serbest Mal Nedir? Gün Işığı Buna Bir Örnek Midir?

Bir Hisse Neden BİST 100 Endeksinden Çıkarılır? Çıkarsa Ne Olur?

Bir hisse, senede 4 kere yapılan değerlendirmeler sonucu, diğer şirketlerin değerinin altında kalır, talep azalmaya başlar, o şirketten daha değerli bir şirket onu geçerse BİST 100 endeksinden çıkarılır.

Bist100 (xu100) endeksinden bir hisse çıkarsa, ona karşı olan güven azalır. Yatırımcılar farklı şirketlere yönelebilir. Tabii, bu kesin bir bilgi değildir.

 • Şirketin faaliyetleri,
 • Karları,
 • Zararları,
 • Bilançoları
 • İşlem hacmi,
 • Pd/dd değerleri,
 • F/K oranı,
 • Projeleri… Birçok şeyi incelenmeli ve yatırıma devam edilip edilmeyeceğine karar verilmelidir.

Neticede şirket, belirli dönemlerde zarar edebilir, az kar edebilir, işlem hacmi düşebilir, ama bu o şirketin çok kötü olduğu anlamı taşımaz. O yüzden yatırım yaparken bütün kriterleri bir arada bulundurmaya özen gösterin. Yatırım uzmanlarından destek alın.

BİST 100 (XU 100) Endeksinin Açılış ve Kapanış Saatleri Nedir?

Borsa İstanbul, Bist 100 resmi tatiller hariç hafta içi her gün aktiftir. XU 100 endeksi, saat 09:40’da talep toplama başlar, 9.55 yani 15 dakika sonra talep toplama sona erer.

5 dakika içinde de alım satım işlemleri sonrası fiyatlar belirlenir, Bist100 sabah saat 10.00 itibarıyle başlar, akşam 18.00 itibarıyla sona erer.

Bist 100 endeksinde öğlen arası kaldırıldı, artık kesintisiz işlem görmektedir. Hafta sonu ve resmi tatillerde XU100 endeksi kapalıdır.

YORUMLAR YAZ